PDA

Zobacz pełną wersję : Chcesz się dowiedzieć czegoś o pająkach? Kup CDA!



Adam Fojcik
06-08-2013, 07:56
Dzisaj sobie kupiłem nowe CDA. BYła w nim m.in Encyklopedia Powszechna PL. Z ciekawości sobie popatrzałem co w niej jest. Wpisałem hasło "ptasznik" i moim oczom ukazał się wątły spis czterech pająków o bardzo egzotycznych nazwach jak Eutius Vegans, czy Pamphobeteus Wallacei. No więc wklepałem "Pająk" i pokazały się bardzo ciekawe rzeczy...np dowiedziałem się że ja nie mam Ptasznika Chilijskiego Różowego (Grammostola Rosea, bądź Grammostola Cala), tylko ja mam Tarantulę ozdobną...Tak samo musiałem zweryfikować swoją wiedzę dot. gatunku Brachypelma Smithi. Okazało się, że moja wiedza w porównaniu do tej encyklopedycznej jest wątła, jak moje oceny w szkole. Okazało się bowiem, że to jest "Tarantula Indiany Jonesa" czyli - uwaga: Euthtus Smithi. Bogatszy o tę wiedzę, oglądałem dalej. Dotarłem także do Tarantuli Kędzierzawej czyli Eutulus Albopilosum. Pisało tam m.in. że pająk ten bardzo słabo kopie w podłożu. Widocznie, mój egzelmplarz na pewno nie jest pierwyj sort, i kopie w podłożu z jakichś pobudek, których jeszcze nie do końca poznano. Oglądając dalej natknąłem się wreszcie na nazwę którą znałem - Psalmopeus Irminia. Poza dużo mówiącą nazwą "Myśliwy z Wenezueli" znalazłem tam niewiele informacji na temat tego pająka. Ale zresztą, te pięć linijek tekstu i tak wydaje się sporą ilością, w porównaniu do owej "Tarantuli Indiany Jonesa" gdzie pisało dokładnie 8 słów, cytuję:"Zasięg gatunku:Gatunek ten zamieszkuje rejony Ameryki Środkowej. Była także przekręcona nazwa pająka Xenesthis Intermedia na Xenasthis Intermedia, a wykombinwano tutaj także ciekawą nazwę : "Ptasznik Płomienna
Czerwień"...ciekawe kto takie nazwy wymyślił. Jest także Citharacanthus Cubensis - ten według Encyklopedii Powszechnej PL, "wyposażony jest w tak zwane <<piszczki>>, dzięki którym może wydawać przenikliwe, odstraszające dźwięki."... ciekawe.

Ogólnie więc poleacm Encyklopedię Powszechną PL. Można się dowiedzieć w niej baaardzo ciekawych rzeczy o pająkach. Tylko nie radzę później takiej wiedzy prezentować w towarzystwie osób znających się na pająkach.

loko
06-08-2013, 08:34
Xenesthis intermedia jest nazwa prawidlowa.. a patsznik sloneczny badz tez purpurowo plomienny jest nazwa uzywana w stanach, odnosi sie do charakterystycznej dla tego gatunku purpurowej gwiezdzie na caphalothorax`ie...

Psalmopeus Irminia a w zasadzie Psalmopoeus Irminia bo tak brzmi poprawnie łacinska nazwa faktycznie jest nazywany mysliwym z Wenezueli (nie cierpie zpolszczanych nazw, zreszta jak wszystkich poza łacinskimi)..

Euthtus szczerze mowiac slysze po raz pierwszy, nie wiem skad to wzieli bo z tego co wiem ten rodzaj nigdy nie wystepowal w taksonomii pajakow. Ale moge sie oczywiscie mylic..

Pamphobeteus Wallacei jest wedlug starej systematyki synonimem Lasiodorides striatus, pajak zajebisty moim zdaniem....

Citharacanthus Cubensis pierwszy raz slysze, znam Phormictopus cubensis....

na zakonczenie:
Im zrodlo dotyczy szerszego spektrum zagadnien tym mniej tam rzeczowej wiedzy tam sie znajduje... tak to juz jest.

pozdrawiam

Awikularia
06-08-2013, 09:29
A moze to byla nazwa Euathlus?

loko
06-08-2013, 09:33
o i to jest bracha :) Awi nasza kochana Awi :)

kosiu
06-08-2013, 09:33
To nieźle / fajnie trzeba sobie kupić...:D:D

Bor
06-08-2013, 10:34
Spotkałem się kiedyś z nazwą ptasznik płomienisty w nazewnictwie jednej z Brachypelm. Nie pamiętam tylko która to była, może emilia? A murinus za granicą nazywany jest niekiedy Sun tiger. ;-)

Gufi
06-08-2013, 10:59
Ten Płomienisty to był Auratum chyba na allegro tak było.

SDY
06-08-2013, 11:30
boze... duzo jeszcze bezie nazw jednego pajaka? ciagle nowe... i to coraz fajniejsze <lol>

rastafaq
06-08-2013, 12:33
Auratum - Ptasznik ognisty z tego co pamiętam.

Yeter
06-08-2013, 13:01
Ptasznik ognisty, w zoo w Krakowie z tym sie spotkalem, ale bylo też podpisane Auratum.

Nevermore
06-08-2013, 14:06
boze ale do dupy te polskie nazwy... nienawidze spolszczonych nazw... nawet polacy tytuly filmow zle tlumacza...

Bor
06-08-2013, 15:23
Najlepszy tytuł to Wirujący Seks. :> Fakt, łacina jeżeli chodzi o pająki jest najwłaściwsza. Głównie ze względu na to, że zarówno Polacy, jak i inni ich używają.

Hwarang
07-08-2013, 04:07
Dodam tylko, ze Euathlus jest synonimem Brachypelma. A z tym vEgans to jakas nowa moda?

Adam Fojcik
07-08-2013, 06:32
Powiem szczerze, z nazwami tymi nie spotkałem się wcale, ale sumiennie przeszukałem internet i nic na ten temat nie znalazłem..a wszystkie te nazwy powycinałem z tego programu...głównie z powodu owych "Tarantul" zamieściłem tego posta. Najbardziej mnie wtentegowała owa "Tarantula Indiany Jonesa":)

marco_tbg
07-08-2013, 07:42
Jak pierwszy raz obejrzałem Indiane Jonesa, chyba zaginiona arke to wlasnie od wtedy chcialem miec smithiego, pare lat poczekałem ale juz ja chwilę mam

RMXUS
07-08-2013, 10:09
mysle ze to terrarium.com.pl zle nazwy wprowadzilo :P:P:P przecierz encyklopedia polska nie moze sie mylic :P

Mefisto
10-08-2013, 11:20
Podejrzewam, że ta encyklopedia została na żywca zerżnięta z wersji amerykańskiej. Amerykanom i tak jest wszystko jedno i każde stworzenie, które ma 8 nóg i jest dość duże nazywają tarantulami. :)

42d3e78f26a4b20d412==