PDA

Zobacz pełną wersję : hybrydyzacja - spostrzezenie



Baku
19-08-2013, 07:46
mozliwe ze odkryłem scoś ciekawego ..

tzn ostatnio prubowałem zchybrydyzowAĆ bohemei i albopile ( samiec)

kopulacja luzik problem w tym ze jakieś 3-4 tygodnie po samice zaczeły szykować sie do linienia ( czarne dupy ) nic by mnie nie zdziwiło gdyby nie top ze 1 z nich była zapłopdniona 3 tygodn ie po wylince ... obie zaczeły czernieć w tym samym tygodniou



moze istnieć mechanizm obronny przed zapłodnieniem złym nasieniem w postaci promotowania linienia ale to wymaga dodatkowych badań

Mefisto
19-08-2013, 09:08
A druga ile wcześniej miała wylinkę? I w ogóle po których wylinkach są te samice?

awanti0
19-08-2013, 09:41
Baku napisał(a):

> moze istnieć mechanizm obronny przed zapłodnieniem złym
> nasieniem w postaci promotowania linienia ale to wymaga
> dodatkowych badań


Oby taki mechanizm obronny istniał ale to ino życzenie moje i wszystkich przeciwników tworzenia hybryd czyli poprawianie tego co stworzyła natura

cyclosternum
19-08-2013, 09:53
ale to chyba niema takiego mechanizmu u wszystkich skoro powstają hu... Hybrydy a może sie myle???????

loko
19-08-2013, 09:58
czemu tyle przeciwnikow hybrydyzacji??
Moze natura chce by ja ulepszac??

Awikularia
19-08-2013, 10:03
Jakby natura chciala, to by sama sie ulepszala poprzez hybrydyzacje, a nie poslugiwala sie ludzmi. Istniejemy tak krotko. Natura sobie wiele miliardow lat doskonale sobie radzila sama, bez ingerencji czlowieka...
Tak, jestem przeciwniczka robienia hybryd. Loko, jako co je sprzedasz? Do czego ci to bedzie potrzebne? Skrzyzujesz potem hybryde z osobnikiem czystym? I w koncu bedzie tak, jak z boa -> czystego osobnika naprawde piekielnie trudno dostac. Cale szczescie, ze krzyzowki miedzygatunkowe sa (przynajmniej u pajakow) mozliwe jedynie w obrebie jednego rodzaju...

loko
19-08-2013, 10:31
Awi jestesmy dzielem natury, moze poprostu wykozystuje nas do ulepszania by przyspieszyc ten proces??
Hybryd nie produkuje, tak tylko sobie filozosiuje na ten temat, prowokuje do dyskusji....
:*

mich
19-08-2013, 11:48
Ludzie wy zyjecie chyba w jakims ciemnogrodzie! Najlepiej nie eksperymentować, nie odkrywać nowych rzeczy, bo po co? Gdyby wszyscy mieli takie podejście bylibyśmy teraz na poziomie ludzi z epoki kamienia łupanego...

Może i tworzenie hybryd, eksperymenty z pakowaniem w pająki sterydów itp. nie mają specjalnego znaczenia w rozwoju ludzkości ale pozwalaja poznawać nowe mechanizmy istniejące w naturze. Uważam że podobne eksperymenty są potrzebne.

Goblin
19-08-2013, 12:13
Ja jestem przeciw bo po co ?? niewsytarcza to co jest ?? przecież jest wpiz** gatunków pająków ;-) a co do hybryd to chyba są bezpłodne ?? mam nadzieje ze sa bezpłodne...

awanti0
19-08-2013, 12:27
mich napisał(a):

> Ludzie wy zyjecie chyba w jakims ciemnogrodzie! Najlepiej nie
> eksperymentować, nie odkrywać nowych rzeczy, bo po co? Gdyby
> wszyscy mieli takie podejście bylibyśmy teraz na poziomie ludzi
> z epoki kamienia łupanego...
>
> Może i tworzenie hybryd, eksperymenty z pakowaniem w pająki
> sterydów itp. nie mają specjalnego znaczenia w rozwoju
> ludzkości ale pozwalaja poznawać nowe mechanizmy istniejące w
> naturze. Uważam że podobne eksperymenty są potrzebne.
>

No tak jakiś ty jaśnie oświecony pewno każdy z nas a nawet ty dysponujesz odpowiednim laboratorium żeby przeprowadzić odpowiednie badania i podzielić sie nimi ze wszystkimi zainteresowanymi tym tematem no i odpowiednim referatem to potwierdzić i poprzeć swoją teze badaniami na temat tworzenia hybryd, zastanów sie raczej co ty piszesz no i z tym ciemnogrodem toś z lekka przesadził nie uważasz?? są tacy którzy są przeciwni takim eksperymentom jak i zwolennicy ich czy ci sie to bodoba czy nie, także ciemnogród jak ty twierdzisz z tym nie ma nic z tym wspólnego każdy wyraża tu swą opinie ale nie wdaje mi sie że trzeba to było tak drastycznie !!

mich
19-08-2013, 12:32
No ok wyolbrzymilem sprawe z tym ciemnogrodem, sorry.
Nie mowie ze jestem za tym zeby byle kto z byle wiedza bawil sie w genertyka, ale wydaje mi sie ze Baku to czlowiek ktory posiada duza wiedze na temat pajakow i nie eksperymentuje popchnięty przez ciekawość podobną do tej gdy dziecko wkłada dwa końce drucika do kontaktu...
Ale draznia mnie troche komentarze typu "po co?????? hybrydy sa ch*owe!!!!!!" i inne w tym stylu.

x ray
19-08-2013, 12:39
.....najprawdopodobniej drugie pokolenie jest bezpłodne ,... naszczescie . Osobiscie tez jestem przeciwny tego typu doswiadczeniom robionym przez osoby nie majace zielonego pojecia o tych sprawach ,...bezcelowa manipulacja mieszania gatunkowego ,tylko i wyłącznie dla własnego widzi mi sie ,nie majaca wczesniej ustalonego celu ... .. po co ...zostawmy to naturze ..byc moze kiedys bedzie to komus potrzebne ..robienie tego dla zabawy dla mnie jest sprzeczne z moimi zasadami.

x ray
19-08-2013, 12:45
na tym polega demokracja tobie sie to podoba ,a mnie nie ..ale to potrafie uszanowac ..mam prawo to skrytykować powiedziec swoja opinie z którą nie musisz sie zgodzić ,.....i tez to usznuje .

morda
19-08-2013, 12:48
Róbcie sobie kundelki z piesków... dziwna rzećż, że np. chcecie krzyżować albopilose z boehmei. Te pająki w naturze się raczej nie spotkają a Wielcy terraryści grzmocą ze sobą wszystko co popadnie. Weźcie sobie murinusa i Megaphobeme. Też będzie fajna akcja....

awanti0
19-08-2013, 13:21
mich napisał(a):
> ch*owe!!!!!!"

Wiesz przeczytałem każdy post z osobna i nie zauważyłem żeby ktoś tego słowa użył, ale jak jesteś zwolennikiem hybryd to uzasadnij dlaczego jesteś za to że ty krzyczysz to nie znaczy że masz racje bo ja dalej twierdze że jest tyle gatunków pająków że głowa boli a ile jeszcze jest nie odkrytych do wyboru do koloru co zechcesz naziemne, podziemne, nadrzewne itd. w kolorach też możesz brzebierać do woli, i mysle że każdy terraryta kiedyś by chciał rozmnożyć swoje pająki co z hybrydami jest niemożliwe bo są bespłodne gdzieś musi być jakaś granica nieuważasz? a takie eksperymenty są nie na miejscu bo dalej twierdze nikomu tu nic nieujmując że genetyką to sie powinni zając naukowcy w odpowiednio wyposażonych laboratoriach. A zobacz nawet i to nie bardzo bo wiadomo jak powstały pewne wirusy chorobotwórcze a takie jak ebola itp. a to wszystko przez grzebanie w genetyce dlatego ja uważam że pewne żeczy powinniśmy zostawić w spokoju. Nie twierdze że eksperymenty naukowe do niczego nie prowadzą ale trzeba wiedzieć co chcemy osiagnąć a to nie jest do osiagnięcia domowymi warunkami.

mich
19-08-2013, 14:01
awanti, co do pierwszego pytania, cytuje post cyclosternum "ale to chyba niema takiego mechanizmu u wszystkich skoro powstają hu... Hybrydy a może sie myle???????" '
W tym poście akurat nie ma wiecej takich bezsensownych wątków ale w poprzednich tematach pojawiały się często.

Ja poprostu wyrażam swoją opinię, tak jak Wy, przesadziłem z tym "ciemnogrodem" i tu miales racje ale nie krzycze wcale ze tylko moja racja jest sluszna. Poprostu irytują mnie troche komentarze pozbawione uzasadnień "NIE BO NIE".

Sądze że tworzenie hybryd to niewielka ingerencja w naturę, a więc raczej nie może nieść za sobą jakiś dużych konsekwencji, nie jest także działaniem na szkodę zwierząt.

I nie chce sie juz klucic kto ma racje. Moim zdaniem tworzenie hybryd to żadne zło i mam prawo tak myśleć.

mich
19-08-2013, 14:06
Zresztą offtopic sie zrobił, więc co do tematu:

Baku postaraj sie nas informować na bierząco o przebiegu sytuacji :) To ciekawe...

bachus
19-08-2013, 22:57
Jak dla mnie na grzebanie w genach mogą sobie pozwolić ludzie mający o tym pojęcie i solidne zaplecze laboratoryjne, a nie ktoś kto przeczyta dwie książki i czuje się na siłach konkurować z siłąmi ewolucji. Niczego nie chcę nikomu ujmować, ale ludzie, co z was za pseudo-naukowcy ?? Piszecie "eksperyment" - każdy eksperyment powinien mieć cel, powinien być poprzedzony masą badań i zakończyć się również odpowiednimi badaniami i wyciąganiem wniosków jaki gen czy organ uległ zmianom, geny którego gatunku przeważają w nowym itd. Ponadto nie wystarczy 1 przypadek hybrydy, powinno ich być co najmniej 20 albo i więcej, a mieszanie gatunków, żeby obadać jakie kolorki wyjdą, nie mając o tym pojęcia i jeszcze nazywać to eksperymentem to dla mnie dziecinne, żeby nie powiedzieć żenujące, bo tak się niektórzy zwolennicy hybryd oburzają jakby chodziło o lekarstwo na raka albo inne cudo.

Hwarang
20-08-2013, 02:29
bachus napisał(a):

> Jak dla mnie na grzebanie w genach mogą sobie pozwolić ludzie
> mający o tym pojęcie i solidne zaplecze laboratoryjne,

Przeciez to nie jest grzebanie w zadnych genach... Baku zapewne po prostu wpuscil dwa pajaczki do pojemnika, do tego nie trzeba byc naukowcem z labolatorium. Nie sadze, zeby je zmuszal do kopulacji, czy zapladnial in vitro. Rownie dobrze mogly sie zjesc. To byl ich wybor... Mysle, ze troche przesadzacie. Skoro doszlo do kopulacji, tzn, ze natura cos takiego dopuszcza...

x ray
20-08-2013, 02:48
dodaj sztucznego łaczenia ,.....jak natura by chciała to by nie rozdzielała danych gatunków na rózne kontynenty tak aby sie nie mogły spotkać ( stwierdzenie ogólne ) ,i dobrze zreszta ze tak jest. Te gatunki co powinny sie ze soba łaczyc to sie łacza co widac w naturze ,.........nie ma nic bez przyczyny . Nie bez powodu niektóre gatunki sa rozdzielone takimi odległosciami od siebie .

Awikularia
20-08-2013, 03:06
Brachypelma boehmei zyje na wolnosci w Meksyku, a Brachypelma albopilosum na Kostaryce. Gdzie Rzym, gdzie Krym... W naturze oba te gatunki nie maja szans sie spotkac. Ja zawsze bede przeciwna robieniu hybryd po to, aby "samiec sobie uzyl, bo nie mam do niego samiczki" -> spotkalam sie z takimi stwierdzeniami wielokrotnie - a nawet wczoraj na gg :/ Jezeli ktos nazywa to eksperymentem, to wybaczcie. Nie rozumiem waszego oburzenia, poczatkujacy terrarysci - bo wlasnie w ogromnej wiekszosci tacy ludzie wytwarzaja hybrydy pajakow (nie mam zamiaru to nikogo obrazac, stwierdzam tylko fakt). Czemu wam to sluzy? Prosilabym o podanie rzeczowych argumentow, dlaczego czlowiek 13-16 letni wytwarza hybrydy. Dla nauki? Wybaczcie, ale pekne ze smiechu.....

Baku
20-08-2013, 06:33
nie wiem ale sądze ze dawno - obie kupiłem - są nawet ładnie wyrośniente

Baku
20-08-2013, 06:34
no cuz to w takim razie pewnie jesteś za exterminacją psów kotów koni , bydła mlecznego i mięsnego etc etc :]

Baku
20-08-2013, 06:36
hybrydyzacja jest naturalnym mechanizmem w przypadku pająków bo ja ich inwitro nie zapładniam :]

Baku
20-08-2013, 06:43
nieda rady bo nalezą do ruznych rodzin :]

tzzn da rade ale ta sfera mnie nie interesuje :]

Baku
20-08-2013, 06:47
sory chłopie tu nie ma experymentu tylko napisałem spostrzerzenie :] co do exp metanabol miałem duzą grupe chętnych małych albopilosek , hipoteze i wszystko co trzeba :]

co do kolorków to powiem ci tak ,,, mechanizm dziedziczenia barwy uy pająków jest jeszcze nie opisany ,, mendel terz mieszał ruzne groszki i co był dziecinny ??

Baku
20-08-2013, 07:04
a powiedz mi awi czemu człowiek 20sto letni ktury planuje pisać magisterke o pająkach i bieze sie do pisania ksiazki ( mam taki szczytny cel :p ) miałby robić takie coś ??

co do całości ..

mam zaplecze naukowe , dostemp do laboratoriuw ,kontakt z osobami zawodowo sie tym zajmującymi, mam swoje cele i plany , jezeli będe miał mozliwość to nawet pomyśle o invitro albo nawet inrzynierji genetycznej bo dla mnie to nie jest zadnym dyschonorem moralnym ze coś robie ..

postemp nauki to nie tylko szczytne udane experymenty postempo opiera sie w duzym stopniu na porazkach ....
z kazdego działania zmiezającego do zdobycia większej wiedzy na temat tego co nas otacza powstaje coś porzytecznego

ps:a moze tak blondi z jadem atraxa :] wsumie dało by sie to zrobić


pająki mają bruzdkowanie powierzchniowe więc łatwo wyodtrębnić kom jajową ,,, pobieramy prubke jadu , przepisujemy białko na dna , torzymy matryce , mielimy pająka polimeryzyjemy dna i dajemy na matryce , izolujemy odp fragmenty , szukamy ich miejsca w chromosomie usuwamy je . robimy to samo z atraxem tworzymy sekwencje zastępczą tzn sekwencje jego jadu i za pomocą odpowiedniego wektora wprowadzamy do kom jajowej :]

Mefisto
20-08-2013, 07:18
A może po prostu zbiegły im się wylinki niezależnie od dopuszczenia?

x ray
20-08-2013, 07:43
.......no i co tym textem chcesz udowodnic .....ze masz pojecie o genetyce czy co bo niebardzo rozumien takie demonstracje , ...moze chcesz bursztyn z owadem w srodku do pobrania d.n.a ..moze podzielisz liosy bochaterów znznego filmu ....A tak na marginesie zycze powodzenia w doswiadczeniach naukowych, a ksiazke nabede jak zostanie wydana...zycze sukcesów

Awikularia
20-08-2013, 08:59
Niech mlody, 20-letni czlowiek najpierw sie zabierze za poprawe swojego jezyka ojczystego, a pozniej niech pisze ksiazke...

Mi sie nawet nie chce czytac tekstu z tak porazajacymi bledami stylistycznymi i ortograficznymi. Dla mnie nawet najmadrzejszy czlowiek swiata nie bedzie wiarygodny, jezeli nie bedzie umial poprawnie pisac. A Baku ty nie robisz nic, aby to poprawic, niestety... Nie znamy sie od dzisiaj, prawda? Poza tym najmadrzejszy czlowiek swiata wpadlby na to, aby uzywac worda i by popracowac nad stylistyka - bo jak sie chce pisac ksiazki, to wypadaloby aby ten kto bedzie je czytal, czytal je ze zrozumieniem....

jw73
20-08-2013, 10:20
Baku, gdzieś coś czytałeś o genetyce, ale tak naprawdę nie wiesz co piszesz. Pomijam już twoją stylistykę hip-hopowca i błędy ortograficzne.

bachus
20-08-2013, 13:02
Baku ===> zanim zabierzesz się za pisanie pracy magisterskiej (miejmy nadzieję używając Worda) popraw błędy na swojej stronce, bo nieco zaniżają twoją wiarygodność jako człowieka wykształconego. I nie obraź się, ale nie ja pierwszy zauważyłem, że twój polski kuleje, a jak dalej będziesz robił byki na poziomie podstawówki to nie dziw się jeśli niektórzy nie będą cię traktować poważnie.

Jeśli naprawdę chcesz się zająć na poważnie tego typu badaniami to powodzenia, może rzeczywiście kiedyś napiszesz dobrą książkę. Pozdro :)

Mariush
21-08-2013, 01:57
Ja właśnie zaczynam krzyżować mojego pajączka z muchą. Ciekawe co z tego wyjdzie :)

Baku
22-08-2013, 07:25
udowodnic wsumie ic bo no "znania siena genetyce" b duzo mi brakuje ... poprostu nie lubie textów wstylu - 16 latek bawi sie w naukowca i gówno o tym i tak wie ..

a z tym wiąze swoją przyszłość i będe robił wszystko co mi przyjdzie do głowy nawet jak jest to głupie ... np taki patent z metanabolem 0-- moze gł;łupie sam wkoncu z tego zrezygnowałem ale dzienki temunauczyłem sie troche o funkcjonowaniu mienśni pajęczych :] czyli jestem nA + - DLATEGO TERZZ NAPISAŁEM ZE NIE TYLKO NA UDANYCH EXPPERYMENTACHOPIERA SIE POSTEMP :]

Baku
22-08-2013, 07:29
no tak avi :] tak terz będzie - ksiązka przed wydaniem jest przeciesz sprawdzana , a pisać całość będe w wordzie :] ps : nawet juz mam zaczątek na stronie ( z błędami :] ) ale będzie to wszystko rozwiniente i wogule lepiej napisane :]
no i wiencej aspektów , np -to juz pewne - będzie rozdział o arachnofobii i leczeniu tego :] przyjaciułka z psychologii zaoferowała sie pomuc :] wienc narazie jestem dobrej mysli :] ....

Baku
22-08-2013, 07:32
w pewnym sensie tak :] ale niedługo sie to zmieni ... dopiero w tym rokumam genetyke+ hodowle invitro + gen genomy wiec sie coś dowiem

Baku
22-08-2013, 07:35
kiedyś poprawie , a co do wiarygodności .. hmmm to jest twoja decyzjaczyuznasz to co pisze za wiarygoodne , a na moje zycie duzego wpływu to nie ma ... a gadanie wstylupopraw ortografie to tak jakbyś mówił człowiekowi na wusku " niemów ze nie mozeszwejść po schodach - to takieproste "

Baku
22-08-2013, 07:35
obstawiam ze najedzony pająk i martwa mucha

Arnie
22-08-2013, 10:48
a ja mysle ze pajak i jego qpa :]

jw73
22-08-2013, 11:34
Baku jest dobry 5 odpowiedzi pod rząd. Rewelacja.

Awikularia
22-08-2013, 13:49
Baku, trafiles jak kula w plot z tym wozkiem. Ortografii nawet dysortograf sie jest w stanie nauczyc, a inwalidztwo to inna historia.

Eksperyment... Aby cos wykazac w eksperymencie, nalezy przeprowadzic go na wiecej niz na jednym odobniku (czy parze). Statystycznie przyjmuje sie liczbe 1000. Aby eksperyment zostal uznany, potrzeba co najmniej drugiej osoby, aby go powtorzyla. To, ze zauwazyles jakoby mechanizm obronny w postaci przygotowywania sie do wylinki u jednej samicy nie oznacza to absolutnie nic. Np. moja samiczka A. geniculata miala taki sam "mechanizm obronny" z samcem swojego gatunku. Hmm, dziwny mechanizm ;).

Baku
26-08-2013, 07:55
u 2 samiczek :] ale ja nie napisalem ze to experyment tylko ze takie mam spostrzezenie i ze mozna by sie tym zająć dogłębniej ...

co do experymentów to nie koniecznie potrzebujesz duzej grupy ,, zalezy jaki to exp i co chcesz nim osiągnąć ,,,

np mozesz zrobić exp w stylu " co sie stanie gdy umieścimy euglene sp w kmno4 10% i niepotrzeba ci duzej grupy bo dla 1 jak i dla 1000 wynik będzie taki sam
dopiero w momencie gdy zadasz hipoteze " jaki procent popylacji wykazuje wienkszą przerzywalność w tym środowisku " potrzebujesz duzej grupy badawczej

ale ja sie nie kłuce o te wylinki bo powtazam to tylko moje spostrzerzenie

teraz ty dołozyłaś drugie ze taki mechanizm moze wystąpić przy zapłodnieniu przez samca tego samego gatunku :] teraz trzeba by zgrpomadzić grupe badawczą , ewentualnie zbadać podłoze fizjologiczne tegoprocesu :] ...

42d3e78f26a4b20d412==