PDA

Zobacz pełną wersję : Blondi i roztocza!!sprawdzone metody??



Masa
25-08-2013, 08:59
Witam!
Wlasnie odkrylem,ze kupiona T.blondi w Swietochlowicach ma roztocza.Wymienilem juz podloze gdyz slyszalem,ze to pomaga(post Werniego)
Moje pytania sa nastepujace:
1.Czy kupienie roztoczy Hypoaspis sp. zalatwia sprawe i wybija obecne roztocza i gdzie je dostac?
2. Czy ktos z was probowal juz tej sztuczki z pulapka z wazelina i czy to pomaga??
3.Czy jest jakis srodek,ktorym mozna posmarowac zainfekowany obszar i przyniesie to skutek(czytalem cos o alkoholu ale zdania sa podzielone o skutecznosci tej metody)??
Dzieki za odp..

werni
25-08-2013, 12:00
Witam.
Szukając info o drapieżnych roztoczach najczęściej natrafiałem na strony dotyczące hodowli pszczół, więc jeśli już chcesz tego próbować to sugeruję pogrzebać w tej tematyce.
Co do pułapek, to mam dość poważne wątpliwości. Jeśli robactwo przysadziło się już do okolic gębowych pająka, to już raczej się stamtąd nie wyniesie. Popatrz na to z perspektywy roztocza: po co ma się gdzieś przenosić, skoro ma mnóstwo resztek pożywienia na szczękoczułkach ptasznika?
Smarowanie wg. mnie też odpada - unieruchomienie pająka nie należy do najłatwiejszych, a poza tym napewno nie uda Ci się wysmarować go we wszystkich zakamarkach obleganych przez roztocza. Ale jeśli już masz na to ochotę, to najlepiej unieruchomić pająka na miękkiej gąbce do mycia, dociskając głowotułów np korkiem od wina :> Przy odrobinie wprawy można dodatkowo unieruchomić gumką i wtedy masz dwie łapki wolne :]
Powodzenia!

Saurus
25-08-2013, 12:33
no ale z tym unieruchamianiem moze byc trudno, blondi nie bedzie chyba siedziec jak kedzior :]

werni
25-08-2013, 15:24
A czy ja gdzieś napisałem że jest łatwo? :P
Metode "gąbkową" stosowałem stosowałem m.in. na blondi L5, pomimo ze szybka to jednak to krowa jest i dała się podejść.. Poza tym korek warto nabić na widelec lub coś w tym stylu, po co pchać się od razu z łapami.. Jedynie do murinusów nie miałem na tyle śmiałości.. :]

Awikularia
26-08-2013, 06:26
Mozesz tez przelozyc pajaka do sterylnego pojemnika i czekac na wylinke. Po linieniu pajaka trzeba szybko przeniesc do kolejnego czystego terrarium - aby roztocza sie nie zdazyly przeniesc. Zdaje sie, ze w ten sposob pozbyl sie roztoczy jeden z uzytkownikow forum - temat jest na pewno gdzies w archiwum - bylo to stosunkowo niedawno.

x ray
26-08-2013, 06:37
..a ja przytoczę jeszcze raz skuteczna metode dokładnie opisaną przez Werni-ego ....oto link

http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=16&i=45019&t=45019

loko
26-08-2013, 15:30
jesli pajak jest duzy, tak kolo 7L lub wiecej to wez go w reke, oczywiscie ostroznie (tak jak przenosi sie pajaki) wez delikatny pedzelek i omiec go bardzo dokladnie, wlacznie z przestrzenia miedzy chelicerami i kolo otworu gebowego, poza stresem nic mu nie bedzie, jak juz dobrze go przeczeszesz wsadz go do pudelka kartonowego, wrzuc tam jeszcze jakiegos papieru toaletowego, musi byc sucho.. zadnej wody, i zostaw tak go na jakies 5dni.. 7dni.. najlepiej zeby karton stal jeszcze w czyms bo blondi moze sie przegrysc przez sciany.
Roztocza powinny dac dyla w poszukiwaniu wilgoci, pozniej omiec spidera jeszcze raz. czasami zdaje egzamin.

42d3e78f26a4b20d412==