PDA

Zobacz pełną wersję : jakies białe robaki??



wino
05-09-2013, 13:37
czesc mam prozbe moze mi ktos powiedziec co to moga byc za robaczki oto opis:

bardzo malutkie,kremowe i na przodzie posiadaja jakies czułki
co to jest???
roztocza??
czy powinienem wymienic włukno?????

wino
05-09-2013, 13:45
aha i to na 100% nie sa skoczo..... bo wiem jak wygladają

Dark Raptor
05-09-2013, 13:49
A jaki mniej więcej rozmiar i kształt ciała? Jak szybko się poruszają i w jaki sposób?
Jeśli mniej niż 1 mm, okrągławe i powoli kroczą to są roztocza. Wtedy trzeba wymienić podłoże lub je "wysterylizować".

wino
05-09-2013, 14:28
no to tak maja mniej niz 1mm sa takie jajowate prawie okrągłe i poruszaja sie ze srednia prędkoscia

własnie wymieniałem tydzien temu jednemu pajakowi włukno i robaczki sie nadal pojawiły z tego co zauwarzyłem nie przeszkadzają one pajaczkowi i jak narazie nie zauwazyłem zadnych oznak ze roztocza miały by zrobic cos z pająkiem .

jak ja ma to włukno "wysterylizować"??????

i skąd sie biora te roztocza

Dark Raptor
05-09-2013, 14:36
Generalnie większość to saprofity i drapieżniki. Mogą więc nawet spełniać pozytywną rolę w terrarium jako czyściciele. Część może jednak pasożytować na pająku i te podobno mogą doprowadzić do śmierci zwierzaka, w przypadku sporej inwazji.
Co do pojawiania się. Najczęściej docierają z pokarmem (na świerszczach, karaczanach). Jednak sporo tego (a zwłaszcza jaj) unosi się w kurzu. Mogą się więc dotać z powietrza, przy obsłudze terrarium.

Sterylizacja - pół godziny w piekarniku (180-250 st. C.) działa, ale na pewien czas.

Co do obecności na pająku. Sprawdź okolice szczękoczułek i nogogłaszcek, ponadto połączenia stawowe i inne miękkie miejsca. Może coś znajdziesz (oby nie).

kak
06-09-2013, 00:22
a macie pomysł jak usunąć takie roztocza z osobnika po 2 wylince? przecierając wacikiem, to całego pająka zetrę :| a nie wiem czy wylnieje, powinien już dawno, jego "brat" zdążył to zrobić 2 razy.

Dark Raptor
06-09-2013, 00:41
Ja usuwałem z metallicy L1 (miała dwa roztocza na chelicerach), ale trzeba mieć sprzęt i spokojnego pająka. Udało mi się wsadzić ją pod binokular i usunąć roztocza mechanicznie. Zrobiłem to haczykiem zrobionym z igły entomologicznej nr "0", a więc bardzo cienkiej. Wacikiem raczej tego nie usunie, bo nie wszędzie dotrzesz.

wino
06-09-2013, 07:33
aha jak narazie nie zawuwazyłem tego u zadnego pajaka czyli narazie jest ok

dzieki dark raptor za odpowiedzi

zurekkrk
11-09-2013, 06:20
pij więcej wino *8)

42d3e78f26a4b20d412==