PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmnażanie P. irmini & jad a alkochol



TheMetal
16-10-2013, 11:12
Witam !!
Mam dwa pytania :

1) Mam samicę P. irminia po 9/10 wyl. Liniała 29.10.2004, będe jej kupował samca w przeciągu 2-3 tyg. Pytanie następujące: zdąrzy złożyć kokon przed kolejną wylinką. Postaram jej się obniżyć temp i troche mniej będe ją karmił (już po ew kopulacji) żeby odciągnąć tą wyl. jak najbardziej - ale czy nie wpłynie to negatywnie na kokon (np na ilośc młodych).

2) Czytałem już wiele razy, że alkochol przyspiesza działanie jadu (względnie, że działa jak katalizator), a jak wyglada to dokładnie czym jest to spowodowane (poza tym, że wątroba ma więcej roboty)

Prosze o sensowne wypowiedzi osób, które faktcznie mają wiedze na ten temat. Z góry dzięki.

pozdrawiam
Michał

Atrax Robustus
16-10-2013, 11:54
Alkohol teoretycznie moze odslaniac receptory na powierzchni komorki na dzialanie jadu.
Sam ma wlasciwosci cytolityczne i czasem powoduje hemolize.
Ma takze dzialanie osrodkowe i powoduje duze uposledzenie bariery krew-mozg, (sam wplywa na funkcje mozgu). Zmniejsza szczelnosc bariery krew-mozg, ktora ma na celu ochrone tegoz organu przed roznymi substancjami. Nie tylko toksynami, ale takze zwyklymi hormonami, jak adrenalina.

Wiec w sumie mozna stwierdzic, jak juz sam powiedziales, ze alkohol wywoluje w pewnym stopniu cos w rodzaju synergizmu hyperaddytywnego wraz z jadem.

O watrobie (ktora zreszta jest tu chyba najwazniejsza) nie pisalem, bo juz to zrobiles.
Pozdrawiam!

loko
16-10-2013, 12:57
ty jak cos walniesz to slowniki trzeba uruchamiac..:D
dodam iz alkohol ma dzialanie odgorne na OUN, wiec im wieksze jego stezenie we krwi tym powazniejsze komplikacje moze powodowac,na tle intoksykacji jadem. Co do neutralizacji jadu w organizmie czas oczywiscie wzrosnie pod wplywem alkoholu gdyz watroba bedzie miala wiecej roboty

TheMetal
16-10-2013, 14:20
Dzięki panowie za fachowe odpwiedzi. Jednak wciąż nie wiem co z tą irminią. dorzuce jeszcze jedno ( a w zasadzie 23]) pytania :
- Czy i jeżeli tak to kiedy odebrać jej kokon?
- Jak to zrobić (tylko nie piszczcie "poprostu jej zabierz" czy czegos w tym stylu ;])
- Po jakim czasie go otworzyć (kokon)?

morda
16-10-2013, 14:33
Ja bym odebrał od razu jak zrobi. Otwórz po około 3 tygodniach.

SPeCTeR
16-10-2013, 14:37
Zabieraj z miejsca, jak tylko zobaczysz, ze skonczyla robic. Irminie niestety czesteo blyskawicznie zzeraja kokony. Co do otwarcia, to wszystko masz w opisie gatunku :]

TheMetal
16-10-2013, 15:22
Fakt, człowiek szuka, a ma pod nosem ;] (najśmieszniejsze jest to,że czytałem go kilka dnio temu jeszcze raz) Hmm jak jej ten kokon zabrać ?? np łyżką ją odpychać (mam taka długa do sprzątania ;] ) a pensetą kokon zabrać? Czy jak ?? I po czym poznac, że skończyła robić kokon (znaczy się jak już w zębach ma czy wcześniej) ?? I czy paradjue z nim tak cały czas (wiem, pewnie powiecie, że zależy od osobnika ale tak ogólnie rzecz biorąc) ?? Sory pytania są głupie, ale pierwszy raz szykuje się do rozmnażania ptaszników i wolę miec już ew. wszystko pod ręką niż potem stresować się i piasć nieskładne posty "na gorąco".

bachus
16-10-2013, 15:25
Lepiej nie pensetą, bo możesz uszkodzić.

TheMetal
16-10-2013, 15:33
Hmmm na odwrót? Pająka pensetą a kokon łyżką? No i właśnie, kiedy? Jak trzyma go w zębach? Czy poczekać, az odłoży (wogóle to zrobi?)?

bachus
16-10-2013, 15:50
Mowię tylko, że kokon możesz pensetą zgnieść.

Awikularia
17-10-2013, 07:32
Moze najpierw wypadaloby zaczac od samej kopulacji. Jest latwa - po prostu wpusc samca do samicy i obserwuj. Jedna moja samica po kopulacji samca zjadla, druga z nim mieszkala. Kokon odbierz na drugi dzien po kopulacji - aczkolwiek moja samica ma w tej chwili kokon trzeci tydzien i sie nim starannie opiekuje. Zabrac musisz normalnie, zdecydowanie. Najlepsza bylaby pomoc drugiej osoby - jedna zabiera kokon, druga odpedza samice. Tylko obie czynnosci wykonuj delikatnie!

Jezeli samiczka miala wylinke pod koniec pazdziernika, to smialo dopuszczaj. Ja swoja dopuscilam 4 miesiace od zrzucenia wylinki i mam juz drugi kokon - co oprawda niezaplodniony najprawdopodobniej, ale to raczej wina starego samca.

Jezeli mloge ci jeszcze cos doradzic - nie kupuj samca starszego, niz 6-8 miesiecy, bo tylko stracisz pieniadze, obejrzysz swietna kopulacje i otworzysz niezaplodniony kokon. Troche info na temat rozmnazania P. irminia znajdziesz w moim profilu - trzeba najechac na "Psalmopoeus irminia".

rastafaq
17-10-2013, 09:12
Kokon odbierz na drugi dzien po kopulacji - ja też tak chce :D

42d3e78f26a4b20d412==