PDA

Zobacz pełną wersję : SZCZUR



noradarling
22-10-2011, 15:49
Kupilem go jako zwierze karmowe.

Tak sie sklada że zauroczyl mnie ten gryzoń nie tylko swoim wygladem ale i zachowaniem...

Mial szczur skonczyć w niebie jednak z powodu swojego zachowania "darowalem mu życie" i mam zamiar trzymac go w domu.

W paru slowach ... szczur jest tak zajebisty że szkoda byloby go dać do skarmienia:-)...

Mam pytanie w zwiazku z tym zajściem. Czy szczury potrzebują tak jak króliki jakiegoś kamyka/wapna/ do ścierania zębów?

Mam dla niego klatkę ze stali ale proszę osoby które mają pojęcie o czym mówie o posty na temat hodowli szczura i przekazanie mi potrzebnych info. na temat tego zwierzecia...

Krzysztof.W
22-10-2011, 17:02
Chłope to tak podobnie jak u mnie.
Kupiłem szczura na skarmienie dla węża,
siostra mi go zabrała, bo chciałem go skarmić.

Oswojił się w ciagu 3 dni chyba wiedział że było z nim krucho.
To jest zajebiste zwierze.Biega po mieszkaniu, skacze po meblach, przychodzi na zawołanie , tak śmiesznie cichutko chrumka gdy jest zadowolony.
Jest bardzo wścibska bo to samica. Lubi sie przytulać.
Niech sie showają myszy i chomiki .
Jest bardzo inteligentna. Nabrudzic może tylko na poczatku gdy jest jeszcze niedoswojony.
Co do chodowli i odżywiania to je prawie wszystko.
Można karmić:
-zborzami, kaszą .
- gotowanymi ważywami, mięsemi i inne produkty ( bardzo szczury mieso lubią)
-psim suchym pokarmem.
-jabłko, marchew wszelkie ważywa i owoceno (no prawie).
Mają pociąg do petów papierosowych , i czesto delikatnie moga skubac po palcach.
Wzasadzie jedzą to co myszy i króliki.Oprucz siana.

W dzień śpią musza mieć cicho, choc nie zawsze śpią.

Do ścierania zębów dla tego gryzonia polecam suchy chleb i kostke wapienna dla gryzoni .
Jeszcze długo by wymieniać o szczurze , Jeśli chcesz wiedziec więcej o tym gryzoniu to poszukaj na stronach internetowych , albo kup sobie ksiażkę o chodowli szczurów ,nie dawno pojawiła sie taka ksiażka o szczurze.Jak pamietam książka miała taką niebieską okładke,z wizerunkiem łaciatego szczura..

Pozdrawiam.

xol
23-10-2011, 06:09
Gratuluję fajnego zwierzaka! Szczury są super, rewelacyjnie się przywiązują, mój bawił się jak pies: łapał mnie zębami za nogawkę, za rękaw itp., i lubił jak go drapałam, delikatnie (!!! to jednak małe zwierzę!!!) szarpałam - tak jak szczeniaka.
Kilka rad:
Nigdy nie podnoś szczura (szczególnie dorosłego) za ogon - to go bardzo boli, mojego kiedyś chciałam wziąć na ręce i niechcący złapałam go za ogon - wyrwał się i uciekł pod szafę, przez dwa dni obrażony nie wychodził nawet jak go wabiłam jedzeniem (co prawda wtedy nie był jeszcze całkiem zaprzyjaźniony).
Nic nie wiem o konieczności ścierania zębów, zdaje się że szczurom nie rosną one tak szybko jak królikom, ale oczywiście wapno zawsze się przyda, jeśli twojemu szczurowi będzie smakować - mój nie chciał.
Polecam do gryzienia kolby z ziarna (dostępne w sklepach zoo), są dość twarde a jednocześnie b. smaczne.
Szczurek będzie potrzebował spokojnego miejsca do spania, wstaw mu do klatki jakieś pudełko w którym może się chować.
Ciekawostka: to niesprawdzona informacja, ale słyszałam, że nie powinno się podawać zwierzakom cykorii, bo często jest pryskana i gryzoń może się zatruć. Mojemu koledze po cykorii zeszła świnka:(
Poza tym szczur je chyba wszystko, mój np. nie lubił sklepowej karmy dla gryzoni, wolał świerze jedzenie: warzywa, owoce, chleb, mięso... Nie radzę eksperymentować ze słodyczami, bo szczur je uwielbia, ale oczywiście nie jest to dla niego zdrowe.
Życzę powodzenia

Cahir
23-10-2011, 06:22
Nie mam szczura, ale mam książkę :).
Siekacze rosną mu 10-12 cm rocznie, resztę sobie dośpiewaj. W książce radzą dawać mu do klatki różnego rodzaju drewniane zabawki: huśtawki, pochylnie, kołki itp. Pobawi sie i pogryzie :).

Cahir

Alicja
23-10-2011, 09:03
Moja ma kostkę mineralną i sól w kostce (taką jak dla koni tylko małą :))

www.szczury.prv.pl tu jest właściwie wszystko :))

firia
23-10-2011, 10:52
Heh, ja też mam szczury :)
ale moje nie mają żadnych kostek i tym podobnych, tylko daje im gałązki do obgryzania :) Że nie wspomne o prawie że zjedzonym drewnianym domku...
Hodowcy szczurów łączcie się! ^_^

Edi
23-10-2011, 16:14
Witam
Ja też mam szczura :-))))
Duuuużo informacji o nich jest na stronie:

http://szczury.w.interia.pl

Pozdrawiam

noradarling
24-10-2011, 10:51
Tak się wlaśnie zastanawiam czy dobrze robię...

Kurde, bo przecież muszę i tak kupić jeszcze jednego szczura. Jak się zlituję nad następnym i następnym i... to będę mial ich w domu setki:-)

Trochę to glupia sytuacja, bo pomimo tego że szczurasek jest świetny to ciągle myślę o tym żeby go jednak dać wężowi. Przecież każdy następny szczuras będzie tak samo wesoly, przyjazny i mily.

Coś czuję że muszę się zdecydować -albo będę się opiekowal gryzoniem pzez następne 3-4 lata albo...

Kurde blade

Alicja
24-10-2011, 13:43
To daj wężowi coś innego - trzy myszy, chomika, świnkę morską ...


Poza tym oswoić zwierzaka, zdobyć jego zaufanie a potem wrzucić go na pożarcie ://// (...)

noradarling
24-10-2011, 16:27
Już jest ok.
Moja siostra zabrala szczura do swojego pokoju. Szczurek zostaje...

Alicja
25-10-2011, 06:57
uffffffff ;)

Fryta
25-10-2011, 12:55
:)))))))))

Argchun
26-10-2011, 18:43
Szczury są z.......e
Moje ulubione zwierzę jakie do tej pory miałem
Nigdy niemiałem węży ale gdybym miał wybierać to dał bym mu chomika nigdy ich nielubiałem ,wydawały mi się głupie - bez urazy dla nikogo
Szczur jest według mnie jednym z najinteligętniejszych i najmilszych zwierząt.
Jak miłym było dla mnie zaskoczeniem (jak kiedyś zapomniałem na noc zamknąć klatki ,która stała na biurku koło łużka)kiedy mnie rano obudziło delikatne prychanie koł mojego nosa.Moja szczurzyca spała jakieś dziesięć centymetrów od mojej twarzy ,zwinięta w kłębek na poduszce
Mówię wam niepowtarzalne uczucie :D
Według mnie szczurów niepowinno się dawać wężom,innym powodem jest to że mogą je pogryść.




Litości dla szczurów ;)))

Alicja
27-10-2011, 14:06
Są całkiem inne niż inne małe gryzonie (np myszy czy chomiki) - te wypuszczone z klatki zaraz uciekają i chowają się za meblami a oswojony szczur trzyma się właścicela.

Ja też nie mam węży (na szczeście ;))) a moje agamy zadowalają się owadami i od czasu do czasu myszką.

Co nie znaczy, że nie mają apetytu na szczura. Dziś troche się pośmiałam bo pokazałam Pestkę (moją szczurzycę) młodym agamkom (2x 14 i 20cm) przez szybę a one się zainteresowały i chciały zapolować...szczurka jest mała jeszcze ale i tak sporo większa od agam ... ambitne maluchy.

Natomiast duży samiec Smok(45cm) na początku dostawał istnego amoku, przekonany, że to to jest dla niego ;)) Teraz już się przyzwyczaił i tylko patrzy z zaciekawieniem na szczurzycę biegającą po biurku. Chyba już zrozumiał, że z niezrozumiałych powodów 'to' nie jest do jedzenia ;) Muszę mu kupić jakąś mysz w nagrode za wyrozumiałość ;)))

Argchun też bym wolała, żeby właściele węży dawali coś innego ale na to nie ma co liczyć, bo węże też muszą jeść a szczury to najtańszy pokarm :( "Głupie chomiki " są drogie ... :(( Kiedyś chciałam kupić takiego chomika (był to jakiś mały gatunek) dla Smoka i okazało się, że kosztuje 40zł!

dr Robert
27-10-2011, 14:11
Przy trzymaniu szczura warto pamiętać o zabezpieczaniu terrarium z jaszczurkami. Szczur bowiem bardzo szybko upora się z gadami, o czym świadczą nie tylko przypadki z terrarystyki, ale także, niestety, z natury (choćby zjadanie tuatar na Nowej zelandii czy młodych żółwi z Galapagos i setki innych przykładów).

Argchun
28-10-2011, 05:23
Jest jeszcze inny sposób jeśli chodzi o pokarm dla gadów

Najlepiej się zorientować czy jest w pobliżu jakaś wylęgarnia kurcząt
W wylęgarniach można tanio lub w niektórych nawet za darmo dostać kórze jaja które były niezalężone (z tego co wiem to niektóre węże jedzą jaja)
Natomiast jeżeli wylęgarnia prowadzi selekcję płci (tak zwane seksowanie ;P ) to napewno mają nadwyżki kogutków które są gazowane ( trochę smutne ) masowo i przerabiane na paszę bądż odbierane przeż ogrody zoologiczne
Mój znajomy naprzykład prowadzi chodowlę bażantów i regularnie odbiera dostawy jaj które potem skarmia tymże bażantom
Niewiem czy ktoś korzysta z takiego żródła pokarmu dla swoich pupili

Mam nadzieję że się komuś przyda ta informacja
oraz że uratowałem kilka szczurzych istnień ;))))




pozdrowienia dla wszystkich maniaków

MŁODA
28-10-2011, 12:33
No prosze,a smieje sie z tego,ze nie chce karmic weza szczurkami. ;-)
Oj rybko uwazaj,bo masz jedno zycie,a tak nim szastasz...
I nie smiej sie ze mnie????
Waz gloduje???
wrednyantos@interia.pl
Pozdrawiam MŁODA

Argchun
28-10-2011, 12:55
^ ^ ^
^ ^ ^
^ ^ ^
^ ^ ^
??????????????????

Alicja
07-11-2011, 17:45
Chcę tylko napisać ,że terraryści na serwisie Terrarystyka.pl przegłosowali poszerzenie stronki o małe ssaki ...
Zapraszam właściceli szczurasów, którzy się przy okazji tego tematu ujawnili :)

Argchun
08-11-2011, 01:35
Oj chyba już teraz otworzę tego sylwestrowego szampana(byleby korek w jakieś terra nie pier#$%@#& :))))))

Cycor
24-11-2011, 11:37
Osobiście to jestem hodowcą szczurów, myszy i królików. Staram się nie przywiązywać do nich bo bym musiał mieć choćby 140 myszy które by mi biegały po meblach i podłodze. Tak więc idą na karmę i wszyscy są zadowoleni.

Argchun
24-11-2011, 12:17
Taaaaaaaaa...wszyscy ;)

Alicja
24-11-2011, 16:44
Szczególnie te zwierzaki są zapewne niesamowicie zadowolone ...

Zgadzam się że prowadząc hodowlę karmową lepiej nie przywiązywać się do tych zwierząt ... ja ostatnio kupiłam 7 myszek, żeby mieć noworodki dla agam. Choć tu mowa o szczurach a porównanie myszy i szczurów jest niezbyt udane. Szczur w swojej inteligencji i przyjazni jaką jest w stanie nawiązać z człowiekiem przewyższa mysz wielokrotnie ...

To wszystko nie zmienia faktu, że nawet zwierzęta w hodowli karmowej powinny mieć przyzwoite warunki, i nie powinno się sprawiać im niepotrzebnego bólu.

Double
17-03-2012, 12:14
lącze sie lacze, sama mialam dwa sczury (samice kapturowe) po prostu przekochane zwierzaki - calkiem jak psy. niestety Mysia II zmarla na raka - nie zycze wam nigdy widoku zwierzecia z nowotworem wielkosci mandarynki <chlip>

42d3e78f26a4b20d412==