PDA

Zobacz pełną wersję : wilgotność w terra - obalmy kolejny dogmat !!



Baku
24-10-2013, 18:16
wszyscy mówią ze pająki wymagają wilgotnośći itp itd


tak naprawde jest to bzdura

oczywiście bałbym sie pająka L1 trzymać w suchym tera


duze terz trzymam w " mokrych " ale to moje przyzwyczajenie


wg największych autorytetów ( mn R.West)

pająki mozna swobodnie trzymać a ZUPEŁNIE suchym terra dostarczając im jedynie miseczke z wodą

na potwierdzenie tego moge dodać ze w usa niemal wszyscy chodowcy tak trzymaja pająki i wszyscy mówią ze jest ok

pająki nie mają problemów z wylinką

podobną teze mozna znaleźć w The tarantula keepers guild


więc naprawde nie ma sensu martwić sie o wilgotność o ile mamy miseczke z wodą - nie zaszkodzi to naszemu pająkiwi

LUKa_
24-10-2013, 23:37
Ciekawe nie powiem jednak balbym sie zostawic mojego kendziora w suchym terra (strasznie lubi kopac). Trzeba bedzie przetestowac.

sebooz
25-10-2013, 00:51
ja natomiast obawiałbym się trzymać moją blondi L8 w całkowicie suchym terra. No nie wiem czy zwykła miseczka z wodą by jej wystarczyła. Co do innych pająków (tych które potrzebują mniej wilgocii to może i tak, ale z blondi nie zaryzykowałbym

Nazar
25-10-2013, 03:13
Baku ma racje choc z blondi to rzeczywiscie moze byc problem. Podobna akcje zauwazylem z modliszkami i patyczakami oraz straszykami. NIe pryskalem prawie nigdy czasem patykom zeby sie napily a wylinki przyechodzily bez problemow

cyclosternum
25-10-2013, 04:27
maluchom napewno trzeba by było trzymac wilgotnosc bo trudno by było do małemo pudełka wsadzic miseczke z wodą
Ja tam zostane przy spryskiwaniu nie bede robił doswiadczen tak dla bezpieczenstwa

Baku
25-10-2013, 05:52
wiele osub tak robi!! i jest wszystko ok ,,

Baku
25-10-2013, 05:52
z tym sie zgadzam - wygodniej :P

Mysza1983
25-10-2013, 06:02
dzis ide po miseczki jak cos padnie to baku stawiasz 0,75l :-]

bahid
25-10-2013, 06:13
Przy okazji, jak to jest z pająkami z rodzaju Ceratogyrus bo przecież żyją w środowisku dość suchym a często słyszy się o przypadkach śmierci tych ptaszników w wyniku przesuszenia, czy ten rodzaj jest szczególnie wrażliwy?

rastafaq
25-10-2013, 06:48
Ja Ceratogyrusowi duzo rzadziej spryskuje jak innym i nie narzeka, przeważnie ma sucho bo jak spryskam to sie chowa.

x ray
25-10-2013, 07:45
.........oj ..kilmat (wilgotnosc powietrza ) w usa(oczywiscie nie wszędzie,.... zalezy w jakim stanie ) jest znacznie wyższy niz w polsce ,....nic dziwnego ze nie tzeba nawilzać ........... natomiast pajaki które zyją w lasach tropikalnych ,........gdzie panuje duza wilgotnosc .....niestety w naszych warunkach musza miec to uzupełniane poprzez zwilzanie podłoża .......to ze w filmach z udziałem pana Westa wyraznie widać suche podłoza w jego hodowli nie jest sprawa dziwną ze wzgledu na panujacy tam klimat .To tak jak bys w polsce chciał trzymac w specjalnych warunkach wrone czy wróbla.

Mefisto
25-10-2013, 08:02
W przypadku pająków żyjących w naturze w warunkach podwyższonej wilgotności sama miseczka może nie starczyć. Raczej nie będę próbował Cambridgeia przyzwyczajać do suchego podłoża. :P
Co innego pająki sucholubne - Smithiemu od dawna spryskuję podłoże tylko na krótko przed wylinką, żeby łatwiej było mu ją przejść. Pomiędzy wylinkami stosuję miseczkę, a podłoże jest suche jak wiór.
Ważne jest też to, że zaczął się sezon grzewczy, a więc mamy mniejszą wilgotność w mieszkaniach.
Nie Baku - tego "dogmatu" nie obalisz.

Baku
25-10-2013, 09:10
nawet 1,5 bo jak pić to do dna :P:P

Baku
25-10-2013, 09:13
niedokonca - jak masz centralne to masz taką samą wilgotność , a poto jest miseczka z wodą by pająk sie napił , zresztą ona terz podnosi wilgotność powietrza

w suchym tera nie ma pleśni , nie ma ( tylu ) robali

Baku
25-10-2013, 09:16
etam :P:P

wszystko da sie obalić

zeby usciślić - ja niechce abyście przestali je trzymać " na mokro " - sam tak robie ,,, hodzi mi tylko abyśmy sobie uświadomili ze to nie jest konieczne

jak chcesz moge poszukać troche ,, jakaś dyskusja była ostatnio i wiele osub blodi trzyma na tej zasadzie i nie ma zadnych problemów ,, więc nie sądze aby u nas były ...

jw73
25-10-2013, 09:20
Ja trzymam tak jak Baku pisze i wszystko jest OK. Jedynie maluchy takie L 5-7 trzymam na "mokro".

bachus
25-10-2013, 09:25
Co do centralnego to raczej wysusza powietrze niż zwiększa wilgotność, chyba że się wiesza na kaloryferze jakiś pojemnik z wodą, wtedy para robi swoje. Ale samo centralne to jeszcze nie tropiki.

jw73
25-10-2013, 09:26
Czyż dogmatem nie jest trzymanie pająków z miską wody, ale bez podlewania ?
W końcu nieoficjalna biblia ptaszniko-maniaków tak stanowi. Nie można więc tutaj mówić o obalaniu dogmatu.

Dark Raptor
25-10-2013, 12:00
Centralne raczej wysusza Ci mieszkanie. Po to instaluje się te nawilżacze na kaloryferach.

ketnip
25-10-2013, 12:16
Ja trzymam wszystkie na sucho oprócz blondi (jest mloda wole nie ryzykować), i jakos zyją nawet cambridgei, oczywiscie miseczki z wodą we wszystkich terra....

Baku
25-10-2013, 12:40
no no

Baku
25-10-2013, 12:41
hodziło mi oto ze im tak samo wysusza jak nam :P

Baku
25-10-2013, 12:42
nie chce mi sie bawić w filozofie - moze innym razem : P

CRIMSON
26-10-2013, 00:20
Ameryki nie odkryłeś.

ziu
26-10-2013, 05:35
ja tam wole nie ryzykowac z avicularia.

PMajdan
26-10-2013, 15:10
Suche terarrium - no dobra, ale po co? Woda droga nie jest, nie? Tu chodzi chyba o inna kwestie: staramy sie zapewnic warunki zblizone do naturalnych czy poprostu isc po najmniejszej linii oporu i jak najmniejszyym wysiłkiem....

To tak samo mozesz powiedziec Baku: obalmy dogmat! Nie dawajmy podloza! Szybko, tanio, oszczednie, brak kłopotów.

Ciesze sie ze jedank masz TO PRZYZWYCZAJENIE z wodą ;)

garo
27-10-2013, 15:10
Moze tu i jest racja bo sam kiedys tak robilem ale pajak wtedy cały czas siedział na miseczce i chlonoł wode lub zanuzał tam jedno z odnozy.
Wiec lepiej miec wilgotne podłoze to jest zdecydowanie lepiej, bo chodzi tu przeciez o to aby pajak miał jak najlepsze warunki a nie tylko takie aby przezył.

garo

jw73
28-10-2013, 08:52
A wląściwie kto wymyślił, że potrzebne jest podłoże ? Może to też mit.
(Odczepcie się od dogmatu jeśli nie wiecie co to znaczy.)

Baku
28-10-2013, 14:44
???

nadrzewnym nie jest potrzebne ,, a co ??

i wogule o co chodzi ??

x ray
28-10-2013, 14:48
No tak ....... Zawsze mozna poszukac ,co to znaczy ..............popatrzmy co tam mamy.
ooooo, dajmy na to :

dogmat zasada teologiczna objęta kanonem wiary, podana przez kościół do wierzenia jako niewzruszona prawda, nie podlegająca krytyce ani dyskusji (por. herezja; heterodoksja; ortodoksja); twierdzenie przyjmowane bezkrytycznie za prawdę tylko na podstawie autorytetu, bez względu na zgodność z doświadczeniem i zdrowym rozsądkiem.

dogmatyzm antykrytycyzm, przeciwieństwo sceptycyzmu; postawa umysłowa, którą charakteryzuje przyjmowanie poglądów bez dowodu, na zasadzie ślepej wiary.
dogmatyka teologia dogmatyczna, poświęcona uzasadnieniu dogmatów.


Etym. - gr. dógma dpn. dógmatos 'postanowienie władzy zwierzchniej miasta-państwa; teza obowiązująca wszystkich adeptów danej szkoły filoz.' od dokeín 'wydawać się (dobrym); mniemać; wierzyć'; por. doksograf; heterodoksja; ortodoksja; paradoks.

no tak ale to nie na temat .............ale wilgotne podłoze musi byc

Baku
28-10-2013, 15:10
no na temat bo kazdy przyjmuje za prawde ze ta wilgotnosć być musi :P:P a jak sie okazuje być nie musi - i wiele autorytetów mówi ze lepiej jak jej neie ma


jeszcze raz mówie ja nie chce wprowadzić nowego dogmatu a uświadomić ze mozna tak a mozna terz tak i nie ma złej drogi .. bo obie sie sprawdzają

jw73
28-10-2013, 15:22
Oczywiście, że podłoże musi być i nie wymaga to chyba dyskusji. Co do miski z wodą niech każdy robi jak uważa i co się u niego sprawdza lub jak mu wygodniej. Ja spróbowałem takiego sposobu jak pisze Baku już parę miesięcy temu i nie zawiodłem się. Polecam miskę z wodą dla podrośniętych pająków, a wilgotne podłoże dla takich co mieszkają jeszcze w pojemniku na mocz.

Baku
28-10-2013, 17:19
nie musi :P

widziałem terra dla nadrzewnych bez podłoza - pare kamyków dla wyglądu i micha wody

widziałem dla podziemnych z 1 cm ziemi i sztuczną norą ) dziura w terra i przewud od odkurzacza w duł ..

i pająki całke zyły :P:P

Awikularia
29-10-2013, 04:24
Ja tam wole estetyczne terraria. A w naturze co, pajaki wisza sobie w niebycie i nie maja podloza, tylko sztuczne nory. Weze tez mozna trzymac na gazetach - i co, tak mu przyjemnie? Mnie sie wydaje, ze jak juz mamy zwierzaka, to powinen on miec jak najlepiej, warunki zblizone do naturalnych. Zastanowcie sie, jakbyscie siedzieli w wiezieniu lub byli w szpitalu - koja, sracz i miska z woda, czy jednak pokoj urzadzony z wygoda, przyjemnie i przytulnie...

Lukaszs
29-10-2013, 06:38
No i tu jest pytanie czy rzeczywiscie ptaszniki potrzebuja tego namaczania podloza?
Moze jak jest sama miska z woda i suchy torf to takie warunki nie robia roznicy dla pajaka.

Czyli avikulario: czuje sie tak samo w wypasionym wiezieniu jak i obskurnym.

Ja i tak caly czas bede podlewal, jestem tylko ciekaw.

Lukaszs
29-10-2013, 06:38
No i tu jest pytanie czy rzeczywiscie ptaszniki potrzebuja tego namaczania podloza?
Moze jak jest sama miska z woda i suchy torf to takie warunki nie robia roznicy dla pajaka.

Czyli avikulario: czuje sie tak samo w wypasionym wiezieniu jak i obskurnym.

Ja i tak caly czas bede podlewal, jestem tylko ciekaw.

Lukaszs
29-10-2013, 06:53
Prosze moderatora o usuniecie tego i wyzszego posta (ale tylko jednego bo mi sie zdublowalo)
dzieki

Awikularia
29-10-2013, 12:22
Lukasz, to wypusc swoje pajaki na wolnosc :>

Sprobuj potrzymac jakas Avicularie bez namaczania podloza. No, dorosla troche wytrzyma, ale malej pozbedziesz sie tak po tygodniu :>

Baku
29-10-2013, 15:14
zgadzam sie w 100% !!! ale to była odpowiedz na twierdzenie jw73 ze MUSZĄ je mieć ,,

Lukaszs
30-10-2013, 02:12
Tak tez uwazam ze raczej sie to nie uda ale sprawa postu dotyczy : (jesli dobrze rozumiem) czy w Polsce majac w terrarium z ptasznikiem miske z woda i nie podlewajac podloza zachowa sie wilgotnosc np ok 60% (chociaz)?

Napisalem ze podlewal i tak bede, a wypuscic :> ... NEVER :) - to by go zabilo

Lukaszs
30-10-2013, 02:18
aha, jasli chodzi o wnetrza terra to staram sie zeby odzwierciedlalo warunki naturalne w jakich dany pajak zyje rowniez jesli chodzi o wyglad.

42d3e78f26a4b20d412==