PDA

Zobacz pełną wersję : można A.versicolor X A.metallica?



PAwcIO
30-10-2013, 14:15
Właśnie wyliniał A.versicolor, okazał się samcem, nie mam dla niego samicy a mam za to samice A.metallica...Czy próbował ktoś kiedyś takiej krzyżówki? Wyjdzie coś z tego? Może jakieś foty macie?

scoonx
30-10-2013, 14:44
Ludzie chyba coraz bardziej zaczynaja myslec o krzyzowkach :) W sumie chyba zaczyna mi sie to nie podobac,bo jak kazdy zacznie krzyzowac,to zrobi sie bajzel na rynku...
Radze Ci poszukac samicy od jakiegos terrarysty np. za pol kokonu, napewno na tym nie zbiedniejesz. Pozdr

Foxtrott
30-10-2013, 16:07
jest to sytuacja możliwa, ale odstąp od tego pomysłu!!!!!!!!! skrzyżujesz A.v. z A.m. i młode pójdą w polskę, ktoś skrzyżuje taką hybrydę z powiedzmy A.m. i młode będzie pewnie już jako A.m. sprzedawał, które też dalej sprzeda. co otrzymamy?? gigantyczny bajzel i bezwartościowe genetycznie pająki. na prawdę nie polecam takich krzyżówek i proszę, nie rób tego.

Foxtrott
30-10-2013, 16:09
ale nieskładnie mi to wyszło:/ wiadomo o co chodzi

Hwarang
31-10-2013, 02:25
Foxtrott napisał(a):

> ktoś skrzyżuje
> taką hybrydę z powiedzmy A.m. i młode będzie pewnie już jako
> A.m. sprzedawał,

Nie zebym popieral pomysl krzyzowania :> Ale co z tak czesto powtarzanym haselkiem, ze hybrydy sa bezplodne? Wg. niego do takiej sytuacji nie ma prawa dojsc...

SebastianE
31-10-2013, 02:37
W sumie zostało ustalone, że niektóre gatunki to naturalne hybrydy. A skoro one mogą się rozmnażać to dlaczego inne hybrydy miałyby nie móc??

PAwcIO
31-10-2013, 03:31
Chyba go sprzedam albo poczekam aż padnie i sobie spreparuję...A co do hybryt to byłem po prostu ciekaw czy możliwa jest taka krzyżówka i jak by wyglądało potomstwo.

Baku
31-10-2013, 05:07
wg mnie wypadku krzyrzowania tej samej podrodziny krzyrzówki są płodne a więc to ten sam gatunek :P

mam pare chybrydd obecnie :P i jak urosną to sie sprawdzi :P

Foxtrott
31-10-2013, 07:40
nie wiem jak jest w większosci przypadków, ale niektóre hybrydy są płodne.

Awikularia
31-10-2013, 08:20
Naturalne hybrydy sa, owszem, ale jak sie chce krzyzowac gatunek z jednego obszaru i gatunek z calkiem innego obszaru (np. A. metallica i A. versicolor) to nie moze byc to hybryda naturalna. Normalnie te gatunki zyja calkiem gdzie indziej... Ale to tak na marginesie. Hybrydom, plodnym czy nie, mowie NIE. Jak zwykle. Wole czyste gatunki, a nie byle co, czego nawet nie mozna sklasyfikowac...

Baku
31-10-2013, 16:04
o ile są płodne to znaczy ze rodzice byli tego samego gatunku :P

SDY
01-11-2013, 01:57
Zgadzam sie z Awi i powiem wiecej: plodne hybrydy (nowy gatunek) powstaja na przeciagu wieeelu, wlieeelu lat a nie ,ot tak sobie w terrarium... Najlepszy przyklad takiego gatunku to zaba wodna (Rana "esculenta"), ktora jest krzyzowka zaby jeziorkowej (Rana lessonae) z zaba smieszka (Rana ridibunda). Wyzej wymienione zaby zyja razem w tych samych biotopach i zeby zaba wodna mogla przetrwac musi co pewiem czas dojsc do krzyzowki wtornej (z. wodna musi ten teges z z. jeziorkowa lub smieszka), poniewaz gdy populacja sklada sie tylko i wylacznie z "esculenta", z pokolenia na pokolenie coraz mniej kijanek sie wykluwa ze skrzeku, i derastycznie skraca sie % przezywalnosci osobnikow doroslych, co po paru latach prowadzi do zaglady populacji. W pierwszym pokoleniu genetycznie jest ok, ale w kolejnych coraz czesciej pojawiaja sie triploidy tzn osobiki nie diploidalne ale takie o potojnej liczbie chromosomow w jadrze komorkowym. Krzyzowka wtorna prowadzi do otrzymania zab o "typie zaby wodnej", a procent prawidlowo rozwijajacych sie jaj i osobnikow doroslych jest zdecydowanie wiekszy. Niektorzy nakowcy sadza ze gatunek ten jest dopiero w fazie powsawania i dlatego "esculata" jest w nawiasie (co rozwiazuje problem podpisywania ewentualnych krzyzowek).

Z tego co wiem krzyzowki to bardzo marny pomysl prowadzacy do powstania "zjebow genetycznych":P Hybrydy nie sa plodne, nie beda mialy potomstwa a jesli nawet to potomstwo moze byc strasznie dziwne (w skutek niedoskonalosci genetycznej np moze miec 2 nogi mniej) co prowadni w naturze do smierci.

Mam nadzieje ze to w miare rozjasni umysly co poniektorych zapalencow genetycznych...

Baku
01-11-2013, 03:14
z zabami zgadzam sie :P:P i ciągle systematycy sie kłucą czy podciągnać zaby te pod 1 gatunek czy zostawić jak jest :P

co do powstawania gatunków to jest wiele róznych drug do tego celu ,,,

42d3e78f26a4b20d412==