PDA

Zobacz pełną wersję : kokon Avicularia minatrix



Awikularia
02-11-2013, 12:53
Wlasciwie to nie powinnam tutaj umieszczac fotek, ale co tam! Bedzie inny temat raz na jakis czas ;). Otoz kilka dni temu moja samiczka Avicularia minatrix (8/9 wyl.) postanowila, ze zrobi sobie kokon. Nie poczekala, franca, na samca... :/ Zasieciowala sie ladnie kilka tygodni temu - myslalam, ze w koncu bedzie liniec. Wczoraj zagladam - zniecierpliwilam sie - a ta, zadowolona z siebie, trzyma kokon w klach... Oczywiscie wiem, ze niektore samice tak robia, ze kokon jest bez samca - taki "kokon probny", szczegolnie u mlodych samic. Pisze to, aby: 1. dac jakis inny temat, 2. powiedziec, ze jak samica robi kokon bez uprzedniej kopulacji, to nic z niego nie bedzie mimo zaklec i voodoo. To jest taki drugi przypadek u mnie; pierwsza byla mloda samica Psalmopoeus cambridgei.

Od razu przepraszam, ze fotka w zalaczniku jest niewyrazna, ale lepszej nie zdolalam zrobic - pajeczyca sie wiercila.

Awikularia
02-11-2013, 12:54
A tutaj jest zdjecie otwartego kokonu ze skala porownawcza. W sumie w srodku bylo rowniutko 30 jajeczek, co na takie malenstwo, jak A. minatrix jest sporym osiagnieciem.

Awikularia
02-11-2013, 12:55
Aha, na pierwszym zdjeciu kokon jest w lewym gornym rogu - widac przeswitujace jajeczka...

Predator
02-11-2013, 12:57
Mam pytanie przy okazji z czystej ciekawości - czy kokony ptaszników można sobie tak wyciągnąć i otworzyć?? Czy zrobiłaś tak bo i tak sie nic z nich nie wylęgnie??

Markoś
02-11-2013, 12:57
bardzo ciekawe Awikulario nigdy nie myslalem ze niektore samice ptasznikow skladaja probne kokony :) ale dobrze wiedziec na przyszlosc :)

morda
02-11-2013, 12:58
Predator - z tego kokonu nic się nie wylęgnie. Ptaszniki nie rozmnażają się partenogenetycznie.

madOx
02-11-2013, 13:30
Ciekawa sprawa. Urojona "ciaza" :D
BTW temat jak najbardziej na miejscu :)

x ray
02-11-2013, 14:17
.......... pozostaje tylko dobrac dorodnego samca i do dzieła .A tak na marginesie myslałem ze samice pajaków nie robia kokonów kiedy są niezapłodnione ...a jednak .Wsumie to taki sygnał ze juz by chciała....Nic dodac nic ujac .

Awikularia
02-11-2013, 15:12
Robia, robia takie kokony. Tylko ze sie z nich nic nie wykluje. Widac juz bialy nalot na jajeczkach - splesnialyby wkrotce albo by uschly. Jajeczka zaplodnione powinny byc zolciutkie bez zadnych plam i nalotow.

Do Predatora:
ten kokon otworzylam, bo nic z niego by nie bylo - z niezaplodnionych jajek nic sie nie wykluje pomimo lezenia krzyzem przez tydzien. A zdjecie warto dac; nie kazdy wie, jak wyglada kokon w srodku ;).

ziu
02-11-2013, 15:39
super sprawa ;] tez tego nie wiedzialem, myslalem ze tak robia modliszki ale ze ptaszniki :D Awikularia zawsze wniesie cos ciekawego.


Pozdrawiam.

rastafaq
02-11-2013, 15:57
Mi kiedyś Calcate też zrobiła kokon który nie byl zapłodniony.
Tzn.wrzuciłem do niej samca i siedzieł tam trzy dni przez które go goniła i wkońcu dopadła i zżarła, niespodziewałem się że zrobi kokon a tu nagla po miesiacu zrobiła, niestety nic z niego nie wyszlo, bo i jak miało wyjść:)

sebooz
03-11-2013, 14:25
ps. słyszałem też że samice pająków nadrzewnych dojrzewają conieco szybciej (nie wiem ile jest w tym prawdy, jak coś to mnie poprawcie). Chodzi mi o moją P. Cambridgei. Po czym poznać żę ona już jest na tyle dojrzała żeby dopuścić do niej samca?? Aktualnie mam samiczkę w takim wieku jak Ty Awi. swoją Avicularię: 8-9 wylinka.

Awikularia
03-11-2013, 15:24
Samice Avicularii dojrzewaja zwykle okolo 9-10 wylinki. takie "puste" kokony robia zwykle bardzo mlode samiczki. Rodzaj Psalmopoeus dojrzewa okolo 9-10 wylinki.

sebooz
03-11-2013, 15:31
czyli po kolejnej wlince generalnie mógłbym próbować dopuścić do niej samca........... Ale czy on oby nie będzie za duży do pokrycia tak małej samiczki??

Zibi
03-11-2013, 15:57
Dzieki Awi, za dzielenie sie takimi fajnymi zdjecami.

Awikularia
04-11-2013, 03:53
Bez przesady, Zibi, pierwsza fotka jest, krotko mowiac, do luftu....
Sebooz, a jakiej wielkosci jest twoja samiczka? Avicularie nie sa wobec siebie agresywne, mozesz sprobowac wiec je dopuscic.

sebooz
04-11-2013, 05:55
moje maleństwo ma ok 3,5 cm ciałka i 8-9 cm z łapkami. Aktualnie jest po 8 wylince, więc będę musiał jeszcze 1 poczekać ;)

Gufi
04-11-2013, 07:23
Moja samica po 10<Cambridgei> nie chciała kopulować ale może tobie się poszczęsci ;)

Awikularia
04-11-2013, 08:42
Sebooz, poczekaj, az twoja samiczka osiagnie minimum 5 cm ciala. Dopuszczanie przed osiagnieciem takiego wzrostu jest bezsensowne... 3,5 cm (po wylince 4 cm) to nie bedzie jeszcze dojrzaly pajak.

sebooz
04-11-2013, 08:47
oki, mi tam się zbytnio nie spieszy ;) poczekam

42d3e78f26a4b20d412==