PDA

Zobacz pełną wersję : Identfikacja pająków



Baku
18-11-2013, 16:22
niestety zdaza sie czasem ze nie wiemy dokładnie co to za pajaczek siedi u nas w terrarium ..

jako ze nie da sie oznaczyć pająka po zdjęciu otwieram projekt : Das Identyfikacja


ja i moze morda ale niech on sam sie wypowie :P czy wchodzi )

wyznaczamy sie na prezydentów projektu z dorzywotnią kadencja :P:P:P:P


przejdzmy do konkretów ..

jeśli chcesz oznaczyć lub określić płeć pająka
mozesz wysłać nam wylinke + symboliczne piwo :P (ile chcesz powyzej 1 zł :P ale im wiecej wyślesz tym szybciej sie dowiesz co masz :P )
wylinka powinna być dobrze zabezpieczona - najlepiej rozpięta na kawałku styropianu w sztywnym podełku - jeśli sie zniszczy nic nie wyjdzie :[ ...


my w momencie gdy z tych piw uzbiera sie na przesyłke ( nie chce na tym zarabiać ale terz nie będe dopłacał :P:P ) zostaną one wysłane do specjalisty w celu fachowego oznaczenia/wysexienia

kiedy uzyskam odpowiedz przekaze ją zainteresowanym ...



takie przydatne informacje - sexowanie jest mozliwe niemal od 1 linki ..
do oznaczania gatunku raczej większe - tak ze 4 cm ciała to minimum ..



pytania ?? nie mozliwe !:P:P

ironkapela
18-11-2013, 23:45
Kto jest tym specjalista ??

Foxtrott
19-11-2013, 00:40
wow stary, jesteście boscy, wreszcie się dowiem czy mój herkules to na pewno herkules, albo czy nikt nie zrobił mnie w konia sprzedając hybrydę vag. x alb. jako angustum:D powodzenia

Mariusz
19-11-2013, 02:18
.. a ja bym proponowal, jako ze temat sexowania jest dosc popularny, stworzenie dzialu: "rozpoznawanie plci"
Do działu mozna by dodać FAQ w którym umiescilibysmy podstawowe informacje ze zdjeciami jak rozpoznac plec po wylince i na podstawie ogledzin spodniej strony pajaka.

Co Wy na to?

Markoś
19-11-2013, 03:10
mi sie wydaje ze to nawet dobry pomysl z tym dzialem ale znajac zycie i tak nie wypali

ziu
19-11-2013, 03:17
No raczej nie ;-] Zreszta jak widzicie mozna dawac tu dobre fotki do rozpoznania. (zaznaczam dobre) I nikt nie widzi problemu. Po co nowy dzial?

P.S. Baku to ma te pomysly ;-] hehe troszeczke juz zaczynaja powstawac "na sile" Baku jestes juz popularny ;-]

Mariusz
19-11-2013, 03:37
po co nowy dzial?
- latwiej szukac i wszystko jest pod reką.
- mniej podobnych wątków
- temat jest na tyle istotny, ze pomógł by początkujacym hodowcom

.. nie upieram się. Jak ktoś chce, to wcześniej czy później znajdzie potrzebną mu informację. Dla takich osób nawet to forum jest zbędne ;)
.. a dla innych do i FAQ nie pomoże... :)

i

robert.p.
19-11-2013, 06:12
specjalisci rulez!a mają certyfikat?Po dobrym zdjeciu kazdy kto sie zna to za friko tu na forum rozpozna.A od 1 wyl. to trzeba wrozke zatrudnic.Bo nawet przez mikroskop to tylko zgadywanie z pewną dozą prawdopodobienstwa.(wiem bo siedze w tym od 8 lat).A jaki to gatunek to kazdy kto cos wie o ptasznikach to potrafi powiedziec.(dobra fota i juz).Chcesz sie pobawic?To moze troche fotek moich malenstw?zobacze jak czesto trafiasz Baku!Pozdro.Robert

Awikularia
19-11-2013, 07:00
Popieram Cie, Robercie. Ja sie dolacze, niech ten spec rozpozna plec moich maluchow po 1 i 2 wyl. Niech do mnie wpadnie, a jak trafi w 100% to mu postawie cos wiecej, niz piwo.

Coz, do mnie od kilku lat ludzie przysylaja wylinki swoich ptasznikow, zdjecia, abym mogla rozpoznac gatunek lub zdjecia wylinek. Oraz przynosza na gielde. Ja robie to za darmo, "klienci" jedynie traca na transport 1,25 zł. To ze skonczylam historie, a nie biologie nie oznacza, ze jestem niekompetentna. Ale coz... Oczywiscie, jezeli chodzi o rodzaj Hysterocrates, to chetnie bym sie czegos wiecej dowiedziala. Szczegolnie, ze wyskoczyla ta sprawa z H. hercules.

Baku
19-11-2013, 07:11
Avi ,, takie zeczy robią w USA :P bierzesz pod mikroskop odpowiedni , pod odpowiednim oświetleniem , spermateki są gęstsze w strutuze i grubsze przez co światło słabiej przechodzi ,,, to jest tak jak byś muwiła ze małej dziewczynki od chłopca nie odruznisz bo ma zamałego ptaszka - trzeba poprostu go dostrzec :P:P

Awikularia
19-11-2013, 09:54
Taaaaa... i ja mamwyslac do stanow, placic, aby mi poznali to, co bede wiedziala i tak za jakis czas. Poza tym, jak mi rozprostujesz takie wylinki, to jestes boski :/

robert.p.
19-11-2013, 11:29
uwaga!szukam specjalisty !kto rozlozy mi wylinke L1 tak by nie zniszczyc istotnych szczegolow.pożądany mikrochirurg.Ja biedny robaczek niestety nie potrafie:)
Jak juz bedzie rozlozona to nie potrzeba Ricka Westa czy innego specjalisty z gwiezdzistym sztandarem tylko binokular i pow.50x.A pozatym kto w stanach za friko bedzie mial ochote zagladac w pokrzywione wylinki polskich ptasznikow?.Albo jestes fantastą albo...Nie mam zdania mowiąc szczerze.Pozdrawiam Robert

Baku
19-11-2013, 16:26
na sexowanie prawdopodobnie będe wysyłał do pana Michaela Jacobi
a na rozpoznawanie gatunku najprawdopodobniej do pana Volkera von Wirth'a lub Martin H.



ale jeszcze nie uzgadniałem z nimi tego choć z tego co wiem nie ma zadnego problemu z tym i chętnie słuzą pomocą ...


samemu paczke do usa lub nawet niemiec z jedną wylinką troche sie nie opłaca wysyłać a jak by kazy zucił wylinke + 1 zł to masz pake 20 wylinek i idzie ..

Baku
19-11-2013, 16:33
no więc Robert


rozpoznaj mi tego pająka ... jaki to gatunek ??

http://www.album.astral.pl/album/fotos/823/70/1054/6.jpeg




jak to rozpoznasz to zwruce ci honor ...


pozdro i dzieki za bezpodstawną krytyke

Mały
19-11-2013, 16:35
Baku napisał(a):

> no więc Robert
>
>
> rozpoznaj mi tego pająka ... jaki to gatunek ??
>
> http://www.album.astral.pl/album/fotos/823/70/1054/6.jpeg
>
>
>
>
> jak to rozpoznasz to zwruce ci honor ...

A niby jak chcesz rozpoznac gatunek ze zdjecia... ?? Widziales moze kiedys opis ptasznika i wiesz jakie rzeczy skladaja sie na jego holotyp??

Baku
19-11-2013, 16:42
nie ja ,,, co do wylinek to wiem ze rozpoznają młode pająki pod mikroskopem ,,,
nie mówie ze jest to 100% , ale to robią


jełśi nie chcesz to nie kaze ci mi nic wysyłać ,, ale nie rozumie twojego podejścia ,, ktoś chce coś zrobić a wam to przeszkada ,, opanujcie sie troche ,,, dajcie szanse ,,, jak nie wyjdzie to i tak za to " oberwe " a skoro jeszcze nikt nie prubował to sie odpierdolcie bo to naprawde nie jest miłe ,,

ja chce coś zrobić moze wyjdzie moze nie , a wy siedzicie na dupach i tylko nazekacie ...


sory ale powoli zaczyna mnie ta polska mentalność wkurwiać ,,, ...


rozumie jakbym chciał coś na tym zarabiać ale ja nie chce ,, jak coś moge sie rozliczyć z karzdej jebanej złotówki jaką wydam n wysyłke i odesłąć kazdemu nadpłacone 10 groszy ,,,

jeśli jesteście takie spece z Robertem to sami sie zaoferujcie ze będziecie określać gatunki i płeć jak ktoś wam wyśle wylinke ,, tylko bez określania " na zdjęcie " bo to jest huja warte i kazdy spec ci to powie - napisz do R.Westa jak nie wiezysz ..

w niemczech robią kursy z oznaczania pająków .. zrubcie sobie taki i ułatwcie polakom identyfikacje ?? czmemu nie ?/? ////



ja nie mówie ze jestem nieomylny czy coś ale przynajmniej staram sie coś zrobić ... na gadu mówiłaś mi Awi ze słyszałaś o zamieszaniu z cherkulesami !! czemu nie powiesz o tym hodowcom ?? niech wiedza ze to co kupują to nie hercules ?? ....



jeszcze raz powtarzam są 2 powody dla kturych chce to robić

a) aby poprawć kondycje polskiej terrarystyki
i
b) mnie terz wyjdzie taniej wysyłka a mam pare wylinek do wysłania i nikt z was ich nie oznaczy i tego jestem ***** pewny ..

Baku
19-11-2013, 16:47
robert.p pisze ze po zdjęciu rozpozna więc sprawdzam ....

Mały
19-11-2013, 17:02
Baku napisał(a):

> robert.p pisze ze po zdjęciu rozpozna więc sprawdzam ....

To moze w ramach edukacji zamiast 'sprawdzania' napiszesz dlaczego nie da sie dokladnie okreslic gatunku ze zdjecia ??? :) Mysle, ze to byloby bardziej korzystne dla forum i uzytkownikow... :>

robert.p.
19-11-2013, 17:29
to hysterocrates a jaki?To tylko wie on i Bog.Ze zdjecia mozna rozroznic pająki ktore ewidentnie mają charakterystyczne ubarwienie.Ja pająki hoduje i mnoze a nie bawie sie w zbieranie gatunkow.Moim zdaniem trudniej miec wlasny przychowek nawet tak pospolitych versicolorow czy smithi niz nazbierac kolekcje "rarytasow"A pozatym jak cos kupujesz to sprzedający mowi ci co to jest.A jesli mu w pelni nie wierzysz to jak mozesz od niego kupowac?Ja nie wziąl bym nawet murinusa od kogos komu bym nie wierzyl ze to na 100% murinus.To kwestia zaufania.Nie bierz do siebie tego co pisze to tylko dyskusja,moze ty masz racje moze ja.Wazne rzeby wymieniac poglady.

Mały
19-11-2013, 17:37
robert.p. napisał(a):

> Ja pająki hoduje i mnoze a nie bawie sie w zbieranie
> gatunkow.Moim zdaniem trudniej miec wlasny przychowek nawet tak
> pospolitych versicolorow czy smithi niz nazbierac kolekcje
> "rarytasow"A pozatym jak cos kupujesz to sprzedający mowi ci co
> to jest.A jesli mu w pelni nie wierzysz to jak mozesz od niego
> kupowac?Ja nie wziąl bym nawet murinusa od kogos komu bym nie
> wierzyl ze to na 100% murinus.To kwestia zaufania.Nie bierz do
> siebie tego co pisze to tylko dyskusja,moze ty masz racje moze
> ja.Wazne rzeby wymieniac poglady.

W 100% popieram takie podejscie... :)

Baku
19-11-2013, 17:37
a) wiele form barwnych
b) kolor zalezy od wieku " skury )
c) kolor zalezy od warunków - np brachpelmy wyblekają ( czy jak to sie mówi - jak po wybielaczu :P:P ) w suchym środowisku , pewnie podobniepod wpływem światła
c) kolor jest bardzo wzlędnym odnośnikiem ,, kazdy moze nazwac goinaczej ,, np dla jednogo będzie ecri , dla drugiego mleczny a dla innego pastelowy a niby to wszystko ruzne kolory
d) najwazniejsze przy oznaczaniu są 1) cechy morfologiczne , np . budowa spermatoteki , proporcja odnuzy , budowa helicera , ornament karapaxu , kształt karapaxu ,,, i , profil genetyczny ale tego nikt jeszcze chyba nie robi z pająkami hoć z tego co czytałem ponoć Volkera von Wirtht robił hybrydy w celu oznaczenia stopnia spokrewnienia gatunków ..

do oznaczania pająków - jak i innych zwierzat są odpowiednie klucze , i kolor jest w nich najmniej istotnym wskaznikiem ,, np myszy polnej od leśnej po samym koloze nie rozpoznasz ,, ( leśna ma bodajze pręge na plecach al e nie zawsze musi ona wystąpić .. )


oznaczanie po zdjęciu ... hmm , rozumie ze chodzi o to zw wpisze w google np b.albopilosum i mi wyskoczą zdjęcia i będe porównywał :P :P :P nie sory to nie wyjdzie ,, terz kiedyś myślałem ze jestem kozak bo umie znaleźć zdjęcie które jest podobne ale teraz juz wiem ze to n ie takie proste :P:P:P


pisałem o kursach w niemczech ,, po paru dniach śleńczenia nad wylinkami zyskujesz ledwo co zarys tego co powinienneś umieć aby oznaczać gatunek , tam sie kroi wylinke na kawałki , kazdy niemal fragment sie miezy porównuje , szuka charakterystycznych cech ,,, sory ale tego na zdjęciu nie znajdziesz

robert.p.
19-11-2013, 17:39
Chcesz wysylac to zbieraj chetnych i slij,przeciez ja ci tego za zle nie mam.To tylko moja opinia i tyle.Pomysl realnie:po co bawic sie z rozpoznawaniem plci u L1 jak za pol roku czy rok i tak bedzie wiadomo.Jego plec jest juz i tak zdeterminowana i nic jej juz nie zmieni.Po prostu ja nie widze sensu.No i nie chce mi sie wierzyc ze ktorys z panow ktorych wymieniles-to fachowcy pierwsza klasa-bedzie sprawdzal pogiete polskie wylinki za friko.Po co ,dla nauki?Oni juz tego tyle widzieli ze jakos niestety trudno mi w to wierzyc.No chyba ze masz z nimi takie "uklady"No coz na uklady nie ma rady.Ale nie bierz tego do siebie.Karzdy ma swoją opinie a moja jest taka jak widzisz.Pozdrawiam Robert

Baku
19-11-2013, 17:47
a bzdura :P:P:P to nawet nie jest podziemny :P:P !!!!!

Baku
19-11-2013, 17:50
ja terz popieram , ale nie zgadzam sie na sprzedawanie pająka A jako pająka B ,, dotego identyfikacja jest potrzebna do zachowania czystości rasowej bo wiele bliskospokrewnionych często sie kopuluje a to jest lipa ,,, nie to ze jestem przeciw hybrydom - wręcz przeciwnie ale jestem przeciw sprzedazy hybrydy jako konkretny gatunek !! to szkodzi hodowcom , gatunkowi i całemu hobby ,,


zresztą zauwaz ze ja tu tylko dałem propozycje ,, nie chcesz nie musisz identyfikować swoich ,,, , chces ztomozesz nie które - tój wybur ale gadki w stylu tych powyzej są niemiłe i puste

robert.p.
19-11-2013, 17:57
Wszystko co piszesz to prawda.Zgodze sie z tobą na 100%.Klucze,morfologia itd.Ale jakie to ma praktyczne znaczenie dla terrarysty?Terrarystyka to nie nauka tylko hobby.Nauka to zoologia , a wszyscy niestety zoologami nie zostaniemy i moze i lepiej bo i tak naukowcow jest juz duzo na swiecie.Widze ze masz naukowe podejscie do tematu i chwala ci za to ale inni mogą miec swoje zdanie.Wiesz,wydaje mi sie ze 90% terrarystow woli hodowac,patrzec jak rosnie i w koncu sie rozmnaza ich ptasznik niz zastanawiac sie czy jest on hybrydą w 3 pokoleniu.Ale pozostaje te 10 % ktorym twoje podejscie moze odpowiadac.I do nich twoja oferta sie kieruje i nie ma w tym nic zlego jesli masz szczere intencje.Wiec z calej tej dyskusji nie wyciągaj wniosku ze jestem twoim wrogiem bo nie mam powodu nim byc.Masz swoje zdanie i ja je szanuje a zgadzac sie nie musze.I nie bawmy sie w rozpoznawanie fotek bo tez moge pare fajnych zwierzaczkow podeslac.No to co zgoda?Robert

Baku
19-11-2013, 17:58
ok ,, płeć dałem tylko na dokładke ,, bo wiem ze robią takie zeczy ,, głównie chodziło mi - jak tytuł posta brzmi " identyfikacje " gatunków

np miałe samice pamphobeteusa ( niestety juz nie mam jej :[:[ ) kupiłem jako augustus /augustum ,,, wiem ze gatunek niemal zupełnie niedostępny w hobby ,,, nie przypomina mi tego co widziałem na fotach ( hoć wfota to nie wyznaczkik ) i chce wysłać do określenia - z czystej hobbystycznej ciekawosci ,, taksamo chce mojego niby gigesa - crassipesa wysłąć aby wiedzieć co mam ,, bo mnie to interesuje ,,,


ja nie mam nic do ego czy ty chcesz wysyłać czy nie chcesz - mam zato wiele do textó w stylu : " specjalisci rulez!a mają certyfikat?Po dobrym zdjeciu kazdy kto sie zna to za friko tu na forum rozpozna "

"To moze troche fotek moich malenstw?zobacze jak czesto trafiasz Baku!Pozdro.Robert "


"uwaga!szukam specjalisty !kto rozlozy mi wylinke L1"


są to dla mnie zdania złośliwe i nie uprzejme ,, sory ale tak to czuje i nic tego nie zmieni ,, ogulnie wydzwiek postów odbiieram jako " spierdalaj , nie pierdol głupot , nie pisz tu więcej "


ja do ciebie nic nie mam .... poprostu czuje sie zaatakowany twojimi wypowiedziami ..... miałem zajebisty dzień a takie texty mi go psują :[ - to tak na marginesie

robert.p.
19-11-2013, 18:02
No to co to jest? Napisz bo nie wiem.Ja nie krąze po sieci i fotek nie oglądam.Jestem praktykiem a nie teoretykiem i wcale sie tego nie wstydze bo lista tego co rozmnozylem jest calkiem pokazna i karzdy kto sie na tym we Wrocku zna to ci to powie

Mały
19-11-2013, 18:03
Baku napisał(a):

> a) wiele form barwnych
> b) kolor zalezy od wieku " skury )
> c) kolor zalezy od warunków - np brachpelmy wyblekają ( czy jak
> to sie mówi - jak po wybielaczu :P:P ) w suchym środowisku ,
> pewnie podobniepod wpływem światła
> c) kolor jest bardzo wzlędnym odnośnikiem ,, kazdy moze nazwac
> goinaczej ,, np dla jednogo będzie ecri , dla drugiego mleczny
> a dla innego pastelowy a niby to wszystko ruzne kolory
> d) najwazniejsze przy oznaczaniu są 1) cechy morfologiczne ,
> np . budowa spermatoteki , proporcja odnuzy , budowa helicera
> , ornament karapaxu , kształt karapaxu ,,, i , profil
> genetyczny ale tego nikt jeszcze chyba nie robi z pająkami hoć
> z tego co czytałem ponoć Volkera von Wirtht robił hybrydy w
> celu oznaczenia stopnia spokrewnienia gatunków ..
>
> do oznaczania pająków - jak i innych zwierzat są odpowiednie
> klucze , i kolor jest w nich najmniej istotnym wskaznikiem

Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, ze kolor jest 'najmniej istotnym wskaznikiem' skoro pojawia sie w opisie kazdego gatunku poza tym innymi waznymi danymi przy opisie gatunku sposrod przez Ciebie wymienionych sa takze narzady kopulacyjne samca: ich ksztalt, wielkosc, proporcja itp. inna istotna cecha jest porownanie 'materialu' (holotypu) opisywanego gatunku z holotypem innych gatunkow opisanych w 'poblizu'... Oprocz proporcji odnozy liczy sie takze budowa poszczegolnych odcinkow konczyn. Na opis gatunku sklada sie jeszcze wiele innych rzeczy no i wlasnie takie tematy sa zapewne dla forum bardziej ciekawe od bezsensownych wypowiedzi... :)

robert.p.
19-11-2013, 18:04
sorki jesli to tak odebrales.Pewnie przesadzilem.Moj bląd.Nie mialem nic zlego na mysli,Dzis juz nowy dzien.Moze zakopmy topor wojenny?

Baku
19-11-2013, 18:12
bo ja terz będe naukowcem ( buhaha jak to zabrzmiało :P:P wkazdym razie sie staram :P:P )

ale ja przeciesz nie kaze nikomu tego robić , poprostu napisałem ze jak ktoś chce to jest taka mozliwosć i ze ja jestem chętny poświęcić muj czas i sie tym zająć ....


nie latamprzeciesz po ofertach i nie pisze " to oszust - pisze za ma herculesa a nie ma bo nie moze " nie chce i nie zamiezam tak robić ,,,

ale sam chce wiedzieć dlatego ,, , no poprostu bo chce wiedzieć co mam ,, .. a i w pewnym sensie chce poinformowac innych o tym ze jest zamieszanie i ze to nie jest tak prosto ze kupisz herculesa i to będzie herkules ,, bo jak pisałem przykład ,, jak bym dał oferte : sprzedam b.klassi dark form ( hyba u nas nikt nie a ??? ) a rozesłał zamiast tego albopilosy to by mnie za oszusta wzieli ,,, - hyba temu nie zaprzeczysz ?? ... to samo jest tutaj tylko ze giges herc i crassip są podobne do siebie tak bardzo ze nikt nie moze odruznić ,,,NIKT !!! tzn giges i crassipes tak ale hercules nie :P:P


to zdjęcie co ci umieściłem to terz nie jest gatunek tkóry da sie rozpoznać ze zdjęcia ,, prawdopodobnie sie nie da rozpoznać bo jest hyba nieopisany ( ale to stwierdzisz po badaniu dopiero ) ale nawet rozdzini nie rozpoznałeś .. a nalezy tam gdzie nasza s.javensis :P:P ( czy jak tam sie ja pisze :P )




jeszcze raz powtarzam ,, to nie jest post " musisz wysłać mi wylinke " a " jeśli interesuje cie dokładna identyfikacja to mozesz mi wysłać wylinke "

druga zecz ... nigdy nie ma 100% bo zawsze jest bład ludzki wliczony ,, wkazdym razie osoby które podałem są wg mnie godne 99.99999% zaufania i mi to wystarczy i dla mnie ich opinia będzie wiaząca ,, napewno więcej dla mnie znaczy niz opinia " po zdjęciu ... która jak sam widzisz nie działa ..


ps: nikt nie kaze ci wysyłać albopilosum czy rosea do identyfikacji ale ludzie hodują terz zadsze gatunki ,,, i np taka semani juz moze przysporzyć problemu bo ma tyle form barwnych ze mozna pierdolnąć ,,, i np ja kupiłem a.barica ( nie burica tylko barica ) a okazała sie semani ,, i teraz zamiast szukać samca bariki szukam semani ( po wylince najblizszej ) ...


naprawde dla niektórych to wazne ,,, dlatego boli mnie taka ironiczna krytyka :[

robert.p.
19-11-2013, 18:28
daj mi swoje gg to pogadamy jak masz czas

Mały
19-11-2013, 18:34
Baku napisał(a):

> to zdjęcie co ci umieściłem to terz nie jest gatunek tkóry da
> sie rozpoznać ze zdjęcia ,, prawdopodobnie sie nie da
> rozpoznać bo jest hyba nieopisany ( ale to stwierdzisz po
> badaniu dopiero ) ale nawet rozdzini nie rozpoznałeś .. a
> nalezy tam gdzie nasza s.javensis :P:P ( czy jak tam sie ja
> pisze :P )

Porownywales wszystkie opisy ptasznikow, z pajakami, ktore masz w spisie ?? Jesli nie to caly ten topic przynajmniej dla mnie jest bez sensu.
Oczywiscie zgodze sie z tym, ze jest wiele gatunkow w hodowlii pod inna nazwa, ale nawet wysylajac taka wylinke czy martwego pajaka do jakiegokolwiek 'znawcy' nie bedziesz mial 100% pewnosci, ze to na pewno ten gatunek dlatego, ze wiele holotypow zaginelo lub zostalo zniszczonych podczas II Wojny Swiatowej, w taksonomii jest wiele niejasnosci, wiele bledow. W sytuacjach pewnych gatunek zostanie rozpoznany. Masz w spisie Selenocosmia javensis (poprawna nazwa: Selenocosmia javanensis) gatunek ten ma 4 podgatunki czy masz 100% pewnosc, ze to jest ten gatunek? Sam widzisz, ze nie jest to w cale takie latwe (szczegolnie przy rzadszych gatunkach w hodowlii)... sprawa popularnych gatunkow jest o wiele latwiejsza. Jak juz wspominalem temat niejasnosci gatunkow w rodzaju Hysterocrates to zadna nowosc nie jest on do konca rozstrzygniety (choc mozna sie posluzyc obecnymi opisami) jednak jezeli chodzi o scislosc to proponuje zwracac uwage na niedawano wyjasnione niepewnosci czy gatunki hodowane od dawna w terrariach a sprzedawane pod bledna nazwa... dla przykladu: Nie ma na pewno nikt z was w hodwolii Pterinochilus spinifer czy Lasiodora (Vitalius) cristatus...
Zdecydowanie popieram podejscie do sprawy roberta.p. (pozdrowiena) chodzi tu faktycznie o terrarystyke jako hobby, ale fakt, ze czasem dobrze poruszyc jakis inny temat... :)

Reasumujac temat Hysterocrates pojawial sie tu kilka razy podobnie jak na forum arachnoboards czy na liscie mailingowej Arachnid World nie jest to zadna nowosc no i rewolucji zapewne zadnej nie bedzie... (tak mi sie przynajmniej wydaje z mojego doswiadczenia z udowodnionym przykladem sprawy P. spinifer). Proponuje nadal sie edukowac i (reszta jak sie spotkamy na priv... ;) )

robert.p.
19-11-2013, 18:43
Niezly jestes.Chyle kapelusza.Twoja znajomosc teorii jest poza moim poziomem postrzegania :) bedziesz zara na gg? wpadlbym.

Mały
19-11-2013, 18:47
robert.p. napisał(a):

> bedziesz zara na gg? wpadlbym.

Jak najbardziej jestem... :)

Baku
19-11-2013, 18:55
7034497 - ale odezwij sie jutro bo zaczyna mnie kac łapać :P:P i zasekunde ide kimać :P:P

Baku
19-11-2013, 18:59
racja !!!!!


ale czy nie moge sprubować ???


przeciesz ja nic nie kaze nikomu , ja nie chce tutaj robić rewolty , poprostu chce oznaczyć sobie pare ptaszków i pomyślałem ze moze więcej jest chętnych ,, jak nie to ok ,, sam wyśłe


jasne nigdy nie ma 100% .. i nie mas zpewności ze dostanies zodpowieć bo nawet najlepsi mogą czasem nie znać odpowiedzi ale ja chce sprubować , i sprubuje ,, sam czy z kimś :P

nie robie tego w jakimś konkrenym celu czy to handlowym czy to rewolucyjnym poprostu chce wiedzieć co mam , jeden ma hobby ze choduje kwiatki a drugi ma hobby ze lubi wiedzieć jakie kwiatki hoduje ...

Baku
19-11-2013, 19:05
prawda o samczych zapomniałem :P:P !!!!


kolor jest na piewszy zut oka rzucającym sie kryterjum ale nie jest dokładnym i w zadnym wypadku nie decydującym kryterjum


h.shmdti w kolorach lividum pozostanie tylko odmianą barwną .. o to mi chodzi - nie czepiaj sie szczegułów - taki skrtut myślowy :P:P

Baku
19-11-2013, 19:09
i ja równierz twierdze ze znasz sie na tym ,, teoretycznie czy praktycznie - troche tego i troche tego :P:P ja tam nie dziele na ppraktyków i teoretyków ...
nie podoba mi sie tylko ton wypowiedzi na które gdzieś tu zwruciłem juz uwage



a co do zdjęcia to tu ,,,

http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=25969&page=1&pp=15

Mały
19-11-2013, 19:11
Baku napisał(a):

> kolor jest na piewszy zut oka rzucającym sie kryterjum ale
> nie jest dokładnym i w zadnym wypadku nie decydującym kryterjum

Oczywiscie, ze nie jest decydujacym kryterium bo czegos takiego poprostu nie ma... :P

Baku
19-11-2013, 19:12
jaknajbardziej ,, nie mam do ciebie pretensji ,, poprostu mnie troche zabolało ,
no ale cuz - nie wracajmy do tego //// :]


narka ...

Baku
19-11-2013, 19:14
jest - DNA :P:P:P ( oczywiście dla mnie bo pewnie nie dla kazdego .. )


pozdro , ide spać bo mnie w głowie trzaska :P

Mały
19-11-2013, 19:19
Baku napisał(a):

> jest - DNA :P:P:P ( oczywiście dla mnie bo pewnie nie dla
> kazdego .. )

No jest DNA, ale z tego co wiem nie stosuje sie tego typu testow w okreslaniu gatunku, pokrewienstwa itp. no przynajmniej jeszcze nie widzialem takiej publikacji... (w przyszlosci o3wiscie tak moze byc, a ciekawe co bedzie jeszcze dalej... ) ;)

> pozdro , ide spać bo mnie w głowie trzaska :P

To milych snuf i mniej % :>

Baku
19-11-2013, 19:46
jeszcze ost raz bo z wanny wylazłem :P:P


słyszałem coś ze jakieś grzechotniki ktoś badał w usa ,, miezyli włąśnie stopień pokrewieństwa z ruznych regionów ,, ale to rzadkość :P - na discovery było

Dark Raptor
20-11-2013, 03:40
To nie jest rzadkość. Badania DNA to teraz normalka w ekologii i taksonomii (i paru innych dziedzinach). Mam np. kupę prac dotyczącą badania populacji mierzących nawet 4 mm chrząszczy. Jak masz kasę, materiał i chęci wybierz się do jakiejś instytucji z PCR'em. Najbliżej mnie jest MiIZ na Wilczej, SGGW, UW i pewnie inni, ale koszty są niezłe.

He, he... Baku jak ręka? Trochę za nerwowo. :]

Mały
20-11-2013, 04:06
Dark Raptor napisał(a):

> To nie jest rzadkość. Badania DNA to teraz normalka w ekologii
> i taksonomii (i paru innych dziedzinach).

Tak jest to oczywiscie prawda jednak temat dotyczy pajakow no i wlasnie w ich przypadku nie widzialem (co nie oznacza, ze nie ma) opisu pajaka, w ktorym byly analizy, wyniki, porownania badan DNA...

Baku
20-11-2013, 05:07
nie znajomy zle kurki po zakrencał i wykipło mi troche ... jakieś takie dziwactwo mieliśmy na biochemi :[ wsumie nie duzo , tego ale piekło dziadoswo :]

Mały
20-11-2013, 05:17
Temat badan DNA w zastosowaniu u pajakow jest bardzo ciekawy... no i troche tego jest na necie lacznie z prezentacjami (kilknij (http://cas.bellarmine.edu/tietjen/Research/DNA%20Variation%20of%20Orb,%20Sheet,%20Web.ppt)).. . byc moze niedlugo analiza DNA bedzie stosowana w opisach pajakow, ale z tego co wiem to narazie sie tego nie stosuje...

Dark Raptor
20-11-2013, 05:53
Zaryzykowałbym, że jednak jest już tego bardzo dużo. Kwestią jest tylko dostęp do odpowiedniej bazy danych (to co widać w necie, to tylko wierzchołek góry lodowej opracowywanych tematów). Widziałem kilkanaście prac nad DNA pająków pod kątem badania ich ewolucji, pokrewieństwa i produkcji jadów itp. a i tak tylko przy pobieżnym szukaniu (akurat interesowły mnie inne tematy).

Faktycznie, w czysto systematycznym podejściu, nadal królują morfologia i anatomia. Badania kodu genetycznego mają sporo mankamentów, które nie gwarantują np. 100% klasyfikacji osobnika. Znam nawet osoby, które odrzucają te techniki jako jedyny wyznacznik w systematyce (uważam, że jak na razie mają trochę racji).

pelomen
20-11-2013, 08:49
dobry pomysł z tym nowym forum

morda
20-11-2013, 13:17
http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=28267 - nauczcie się. Pająka NIE DA SIĘ rozpoznać z fotki.

Ja też wolę wiedzieć co mam w domu. Z Hysterocratesami jest taki bajzel, że szkoda gadać i mówienie "ja mam 100% herculesa bo tak było napisane na pudełku, w którym go kupiłem" jest raczej trochę dziwne. Jakbym wsadził smithi i podpisał np. auratum to co? Wszyscy mamy auratum! :P

42d3e78f26a4b20d412==