PDA

Zobacz pełną wersję : Neurotoksyna a psychozy.



ziu
21-11-2013, 11:49
Wiec ciekawi mnie ten temat czy neurotoksyna poecilotherii (innych pajakow oczywiscie tez) moze powodowac psychozy?
Bo wiem ze moga wystapic jako zadkie objawy przy ukaszeniu, czarnej wdowy, ktora jak
wiadomo posiada takze w swoim skladzie neurotoksyne.
Tutaj jest troche o ukaszeniach: http://etox.2p.pl/biblio.html?str=9

maze
21-11-2013, 15:04
bedziemy ćpać jad pajeczy :]

bio1
21-11-2013, 15:10
a czy ten opis ukąszenia kątników tyczy się rownież naszych rodzimych??

SPeCTeR
21-11-2013, 15:47
Slyszalem, ze po ukaszeniu Crawshayi zdarzaja sie halucynacje, ale po Poecilotherii nie slyszalem ani razu.
Maze, nie Ty pierwszy wpadles na pomysl "cpania" jadu ;> Otoz wiezniowie w krajach, gdzie wdowki wystepuja naturalnie, czesto lapia je do sloikow, hoduja w celi i spuszczaja z nich jad, ktory nastepnie odpowiednio rozcienczaja ( nie pytaj jak i czym, nie mam pojecia ;> ) i wstrzykuja sobie. Ponoc dziala prawie identycznie, jak narkotyk ;>

bachus
21-11-2013, 17:11
Generalnie działanie neurotoksyn powoduje zaburzenia w przekazywaniu impulsów między komórkami nerwowymi (nie wiem czy chodzi o zahamowanie produkcji adenozynotrójfosforanu czy zerowanie jonów K albo Na - biologię i chemię ostatnio miałem 4 lata temu, mogłem coś popierdzielić :P). Jakiś czas temu była tabelka z celami działań jadów pająków z poszczególnych rodzin. W każdym razie w uproszczeniu wszystko sprowadza się do nieprawidłowości w działaniu centralnego ośrodka nerwowego, znanego też jako mózg :P co oczywiście może prowadzić do zaburzeń funkcji życiowych (oddychanie, rytm serca itp.), zaburzeń równowagi, zaburzeń świadomości (chyba o te psychozy chodziło) itp.itd.
Psychoza to normalny 'zdrowy odruch', reakcja organizmu na nietypową sytuację (np. po zażyciu prochów czy w dużym stresie), stany lękowe to też psychozy, różnią się tylko czynnikiem sprawczym.

A w ogóle to nie czytajcie tych bzdur, późno już i nie wiem co piszę :)

Baku
21-11-2013, 21:07
psychoze nie ale powracające objawy psychosomatyczne czemu nie :P:P

Baku
21-11-2013, 21:09
jad ma nie tylko zabić ale i " uspokoić " ofiare , to by moze i tłumaczylo czemu występują sporadycznie takie objawy :P

X_v_X
22-11-2013, 00:52
Rozkmiń sobie, co by było jakby się zawiesiło!!!!!!!! Paranoje i krzywe akcje aż do zgonu!

ziu
22-11-2013, 02:23
hmm no to dzieki za napociony ;] chodzilo o same psychozy, domyslam sie ze nikt tego dokladnie nie wie bo malo u nas przypadkow ukaszen. Ale dzieki za te ciekawe historyjki. Szczegolnie Spectera mi sie podobala.
Tez slyszalem o halunach po crawshayi`u, nawet kiedys jacys goscie tu opiywali ze dawali sie kasac, i szli na disco.

Bachus, nie wiem skad zes to wzial o psychozach. ale psychoza to :

Psychozy
to ciężkie zaburzenia psychiczne, które poważnie ograniczają albo całkiem uniemożliwiają kontakt pacjenta z rzeczywistością i radzenie sobie z codziennym życiem.

zrodlo http://www.biologia.pl/leksykon/Psychozy.phtml

Dobrze to zaznaczyl X_v_X jak by mialy tendencje do utrwalania moglo by by nie ciekawie.

Jak ktos zaznaczyl ze podobnie jad dziala jak narkotyki to sie duzo nie pomylil, dziala bardzo podobnie. Jest jak by mieszanka roznych substancji oodurzajacych.

Pozdrawiam

WeNsU
22-11-2013, 05:34
a oprocz kątników zyje jakis jadowity pająk...??

WeNsU
22-11-2013, 05:35
oczywiscie w Polsce...
sory za błąd...

bachus
22-11-2013, 06:52
Nie ma jednoznacznej definicji, zależy od źródła, niektóre pod psychozy podciągają nawet krótkotrwałe niegroźne stany lękowe, depresje, inne np. fobie, jeszcze inne jedynie ciężkie odchyły od normy.
Ale tobie chyba chodziło o to, czy po ukąszeniu np. poecilotherii będziesz mieć jazdy :P

SPeCTeR
22-11-2013, 07:10
Ziu, dzieki za uznanie ;> Co do ukaszen Crawshayi, to watpie by ktos dawal sie pokasac i mogl pojsc na disco. Ilosc prochow przeciwbolowych, ktora trzeba by zazyc, by zniwelowac moglaby doprowadzic do zatrucia organizmu i tak oslabionego przez jad, uszkodzen watroby, utrat przytomnosci i byc moze nawet do zgonu. Pamietaj, ze jad Crawshayi jest porownywalny lub nawet mocniejszy od jadu ktorejkowliek Poecilotherii z Ornata wlacznie. Ewentualnie tak jak z wdowka, jad mogl byc rozcienczany i wstrzykiwany, to co innego.
WeNsU tak, Krzyzaki chociarzby ;> Tak naprawde KAZDY bez wyjatku pajak jest mniej lub bardziej jadowity, tylko nie kazdy jest w stanie przebic ludzki naskorek, lub ma tak slaby jad i dysponuje jego tak sladowa iloscia, ze nawet nie czuc takiego ukaszenia.
Bio1 co do katnikow, to mojego ojca w wakacje ugryzl jeden w noge. Rana goila sie ponad 3 tygodnie i wygladala malo ciekawie. Najpierw 2 male naklucia, ktore pozniej "polaczyly" sie w jedna i zaczela rosnac. Zrobila sie lekko rozowa rana srednicy ok 8mm wokol opuchnieta i jakby obropiala pod skora ( skora sie hmmm uniosla i zblakla ) Ojciec mowil, ze go boli, a gdy zaczela sie goic, to swedziala jak cholera. Moja matke ugryzl tylko mlody ( L7 ) samiec kedziora. Wziela go na reke, a ze byl slodki, to stwierdzila, ze poglaska ;>

ziu
22-11-2013, 07:54
Specter ja wiem ze to pewnie scienma byla ;-] podalem tylko to tak do cieawosci. Ale szczerze nie wiedzialem ze crawshayi ma tak silny jad. Hmm mozesz to poprzec jakimis danymi przykladami albo cos? poszukam sobie te tabelke jadow zaraz. Ale jak masz cos ciekawego o jadach to podrzuc :] U mnie na strronie jest sporo ale neistety po ang jak Cie interesuje.

Pozdrawiam

SPeCTeR
22-11-2013, 08:10
Ziu w opisach gatunkow opis Crava jest mojego autorstwa ;> Co prawda trza go ciut poprawic, ale poza tym chyba jest ok. Byla kiedys taka tabelka, nawet na tym forum. A i Crav jest chyba najbardziej jadowitym podziemnym afrykanem latwo i legalnie dostepnym w Polsce.
Co do Twojej strony czasami ja sobie odwiedzam, chetnie przejze to o jadach :]

Grażynka
22-11-2013, 09:28
nie wszystkie pajaki sa jadowite,ale duza wiekszość oczywiście..juz nie pamietam nazwy tych niejadowitych...ale morda napewno pamieta :P

.....dałem ręke mojej rufilacie...ale ona nie chce gryźć......:P a tak sie na jazde jakaś napaliłem...świruje oczywiście..:P...z tym dawaniem sie ugryźć na dysko...hmm to jakoś nie bardzo moge to sobie wyobrazić :d to musi być ogromny ból i potem jeszcze tańczyć :D a pozatym halucynacje to nie na dyskoteke ;]

morda
22-11-2013, 14:07
Do najjadowitszych należą Hadronyche infesa, jakiś tam Hadronyche i osławiony (na trzecim miejscu) Atrax. Jako najniebiezpieczniejszy dla życia ludzkiego uznawany jest Atrax - występuje w centurm Sydney. Hadronych występują w górach w Australii a tam nie ma za dużo ludzi.

Niebiezpieczne są również Phoneutrie, ale z tego co wiem nie ma ich w Polskich hodowlach. (przynajmniej nie szłyszałem).

tomek125
24-11-2013, 14:19
a jadnak cos w tym jest ze jad pajaka moze wywolac jakies omamy czy tez psychozy. kiedys wierzono ze ukaszenie tarantuli apulijskiej (Trochosa apuliae), wprawia czlowieka w "szalony taniec"

PMajdan
24-11-2013, 15:10
Podobno: pomimo, ze jad A.R jest tak silny dla czlowieka, to na niektore ziwerzeta wcale nie dziala tak silnie?

42d3e78f26a4b20d412==