PDA

Zobacz pełną wersję : Ozywienie forum - co w terrariach nam wyrasta ;)



Awikularia
27-11-2013, 16:26
Na poczatku chcialabym zaznaczyc, ze moze i powinno sie to znalezc w dziale "zdjecia", ale wszystko dotyczy ptasznikow i problemow z nimi zwiazanych. Wiec niech wszystko zostanie na ptasznikach, jako opowiastki ilustrowane ;).

W tym temacie postanowilam umiescic zdjecia, co wyroslo w moich terrariach oprocz ptasznikow. Mysle, ze wiele osob ma podobne "przezycia", a ci co nie wiedza, jak wygladaja grzybki czy plesn, zapraszam do poogladania i poczytania.

W niniejszym zalaczniku znajduje sie plesn na resztkach larwy macznika mlynarka (od razu uspokajam, ze pajak przezyl - siedzial na wierzchu). Nie byla hodowana specjalnie w celach doswiadczalnych. Pokarm lezal u pajaczka 2 dni i w tym czasie wyrosla "huba" - jak mawia moj maz. W sprzyjajacych warunkach - to jest ciemnosc, wilgoc i cieplo - rosna nam w terrariach rozne roznosci. Dlatego tak wazne jest sprzatanie resztek pokarmowych - a zwlaszcza larw macznika. Lokator tego pudelka co prawda przezyl, ale zdarza sie, ze inne pajaki nie maja tyle szczescia.

Awikularia
27-11-2013, 16:28
Czasami plesn przybiera inne formy - w tym zalaczniku jest plesn na podlozu. jest to substrat kokosowy wymieszany z ziemia dla gadow - odkad przestalismy uzywac tej mieszanki, plesn w takiej postaci, jak na zalaczonym zdjeciu, nie wystepuje. Ten pajak rowniez ma sie dobrze, a plesni juz nie ma.

Awikularia
27-11-2013, 16:30
Oprocz plesni zdarza sie, ze wyrosnie cos innego - na przyklad grzybek, jak w terrarium u samicy Pterinochilus murinus. Widocznie posluzylo mu bardzo podloze z substratu kokosowego, wilgoc i ciepełko. Szkoda, ze z blaszkami - jakby mial pod kapeluszem sitko, to moze by byl jadalny ;).

Awikularia
27-11-2013, 16:31
W tym zalaczniku prezentuje inny rodzaj plesni - tym razem nie bylo w substracie kokosowym zadnych dodatkow. Plesn wiec wyrosla sobie inna. Tym razem u samicy Psalmopoeus cambridgei - pajak ma sie dobrze, niedawno mialam od niego kokon. Tak wiec grzybek mu nie zaszkodzil.

Awikularia
27-11-2013, 16:32
Zapedzilam sie - zamiast wklikac zalacznik, to kliknelam "wyslij". Ale juz nadrabiam - w tym zalaczniku jest zdjecie do powyzszego tekstu.

robert.p.
27-11-2013, 17:01
Ciekawą masz Aniu hodowle.To juz prawie pieczarkarnia :) A powaznie: ty zawsze znajdziesz cos interesujacego do pokazania.Temat niby malo znaczacy ale pare osob napewno zainteresuje.Ale nie uwazaj swoich terrariow za wyjątkowe-takie okazy u mnie tez sie trafiają :).A moze konkurs?_na najladniejszego grzybka terraryjnego.?.Nagroda-kilo pieczarek.He,he :)Pozdrawiam Robert

SPeCTeR
27-11-2013, 17:07
Szkoda, ze nie mam chwilowo cyfrowki, bo u mojej T.Blondii wyroslo grzybkow a grzybkow ;] Dostala kawalek mieska ( kurze serce ) i na resztkach, oraz w miejscach, gdzie tym miechem porzadnie "przeciagnela" po podlozu wyroslo tego pelno

robert.p.
27-11-2013, 17:09
to pilnuj zeby sie grzybki blondaską nie zajely ;)

PMajdan
27-11-2013, 17:09
Plesn to plesn, no ok. Ale skad takie grzyby z kapeluszami z prawdziwego zdarzenia? Skad sie biora ich zarodniki?

SPeCTeR
27-11-2013, 17:10
Nie mam pojecia skad sie te grzyby wziely. Mialy ok 3cm wysokosci i ok 1cm rozpietosci kapelusza.
Nie boj Majdan, sprzatalem u niej po 3 razy dziennie :]

robert.p.
27-11-2013, 17:12
z podlozem,z powietrza?Czasem jak maszkorzenie z lasu w terra to na nich grzybnia trafia do terrarium.Nigdy nie robilem zdjec ale okazy sa niezle czasem

SPeCTeR
27-11-2013, 17:16
Z podlozem to watpie, w koncu ma wlokno kokosowe. Z powietrza hmm, ciezko chyba. Zarodniki grzybkow to nie zarodniki roslin, maja inna budowe i sa dosc "ciezkie". Watpie, czy wiatr bylby w stanie poderwac zarodniki w ich 3cm locie z blaszek na ziemie, przeniesc przynajmniej kilkadziesiat metrow i wrzucic przez okno prosto do pudelka z pajakiem, ktory ma wentylacje z ok 4mm dziur.

robert.p.
27-11-2013, 17:24
A jednak-grzybki rosną.A skąd i jak?To raczej sprawa drugorzedna.Zresztą te kapeluszowe raczej ptasznikom nie zaszkodzą.Nieraz je mialem w terrarium i nic sie nie dzialo.To nie plesn-ta to potrafi skutecznie zabijac

SPeCTeR
27-11-2013, 17:27
Ale zacikawilo mnie, skad sie tam wziely. Wlokno kokosowe to samo co u innych, a gdyby przylecialo przez okno, to raczej zzrodiki powinny powpadac do faunaboxa z Vagansem od gory, ktory stoi na pudelku z blondi, niz wlasnie do niej przez dziury zrobione szpikulcem do szaszlykow w bokach pudelka po sledziach czy tam makrelach

robert.p.
27-11-2013, 17:39
w boxie za mala wilgotnosc pewnie.A w pudeleczku w sam raz dla grzybkow.A wlokno kokosowe jest czyste wiec konkurencji nie mają.

xeper
27-11-2013, 23:53
no nieźle... heh jeszcze tyle pleśni naraz nie widziałem :D Awikularia jak to zrobiłaś że taka pleśń wyrosła :>? pozdr.

ketnip
27-11-2013, 23:59
a może to grzybki halucynogenne? :D

SPeCTeR
28-11-2013, 02:19
Halucynki tak nie smierdza jak to ustrojstwo ;]

bachus
28-11-2013, 03:01
Żałuję, że nie mam cyfrówki, pokazałbym wam moje okazy, np. teraryjna koniczyna samosiejka :)

pac
28-11-2013, 03:12
no takie grzybki to mam czesto.. ostatnio padl rekord i wyrosly 4 obok siebie..

SDY
28-11-2013, 03:21
No, no... Ladne, nie ma co. Nie tak dawno temu ktos chcial zrobic the best of forum. Mialy bys tam posty te najlepsze, wyjasniajace wiekszosc pytan. Proponuje ten tez tam umiescic...

Markoś
28-11-2013, 04:30
jestem za zeby to umiescic przyda sie poczatkujacym

chrzanu
28-11-2013, 04:56
ja też żałuje że nie mam aparatu, pokazałbym kilka moich grzybków i pleśni, przedwcozraj wymieniałem podłoze u murinusa bo pleśn sie wdała, a u irmini grzybek się posiał.

ketnip
28-11-2013, 05:28
a tak BTW to co wy robicie w tych terrariache ze to wam rosnie? :D

Awikularia
28-11-2013, 06:10
Te grzybki kapeluszowe wyrosly u mnie w jedna noc. A plesn - nie bylo mnie miesiac, a moj maz duzo i dlugo pracuje, dlatego do pajakow zagladal przez ten miesiac 2 razy. I odkryl wlasnie to, co jest na zdjeciu w pudelku A. geniculata.

Nic nie sialam, a czy halucynogenne, to nie sprawdzalam; nie ciagnie mnie do takich eksperymentow ;).

raptor
28-11-2013, 08:09
To pewnie pająki same sobie te grzybki wyhodowały, mają tyyyle czasu i nic do roboty:D
A tak na serio to bardzo ciekawe, że w terrarium może wyrosnąć owocnik.
Ja się jeszcze z czymś takim nie spotkałem.

SPeCTeR
28-11-2013, 08:32
Mrowki potrafia grzybki hodowac, a co dopiero pajaki :]

wino
28-11-2013, 10:15
Avi ty to masz tych pająków dóżo i jeszcze wiecej jak ja u siebie miałem 25 to miałem problem i sie niemogłem połapac noo ale teraz zmniejszyłem chodowle i jest git

piekna plesn nie ma co

aLiCe
01-12-2013, 15:19
fiuuuu skad ja to znam.. na wigilie u rosei wyrosl grzybek, 2 dni pozniej byly 4ry, nie mialam czasu posprzatac na sylwestra posprzatalam, tydzen pozniej widze prawie cale stado - w tej chwili terra wyszorowane mam nadzieje zadnych pieczarek i halucynkow nie zobaczyc hehehe

Awi swietne okazy naprawde :)

Vanaloon
28-03-2014, 00:18
No tak... pleśń zdaża się chyba u każdego :-/

42d3e78f26a4b20d412==