PDA

Zobacz pełną wersję : uropygi



angelo
15-12-2013, 14:25
jestem szczesliwym posiadaczem uropyg jutro umieszcze tutaj fotki tych stworkow

Maikardaaion
15-12-2013, 14:35
Pioprek, chociazby mnie to obchodzi i interesuje...
Jezlei nie masz nic ciekawego do napisania po prostu tego nie pisz...


Angelo! slyszalem juz o Twoim zakupie :) Z niecierpliwoscia czekam na fotki!
Przy nastepnej okazji mam nadzieje takze na zakup paru tych zwierzaczkow :D

angelo
15-12-2013, 15:03
a tutaj zdjecie
jutro postaram sie napisac cos o zachowaniu i ogolnie co znajde
jezeli wy juz cos wiecie napiszcie tez

Atrax Robustus
15-12-2013, 15:14
No no, dobra robota angelo.
Sam chetnie poczytam cos wiecej, niz tylko sucha teorie o tych zwierzetach.

Koc
15-12-2013, 15:28
Super, spawęk. Czy mógłbyś się powiedzieć czy można go gdzieś kupić? Czy ktoś je w Polsce rozmnaża?

Maikardaaion
15-12-2013, 16:07
:) w ramach sprostowania :)
To nie jest uropyga, czyli biczoogonowiec. To amblypyga czyli tępoodwlokowiec :) tak jak napisal Koc, spawęk. I to z tego co widze to jest malutki, niedorosly :) Gdzies jednak widzialem ten gatunek... postaram sie znalezc...

Ja mam amblypygi, mianowicie Damon diadema. Trzy samice i jednego samca. Z lektury wszelakiej wynika, ze potrzebuja one duzo pionowych powierzchni, wilgotnego i cieplego srodowiska. Nie sa trudne w utrzymaniu jak i w hodowli. Do pewnego stopnia znosza trzymanie grupowe, pod warunkiem ze wszystkie sa tych samych rozmiarow. Jestem wlasnie w trakcie strojenia terrarium zbiorowego o duzej pojemnosci aby wpuscic tam moj haremik i poczekac co sie stanie :) W kazdym razie to przepiekne stworzenia, bardzi ciekawie zachowujace sie i w przediwny sposob polujace :) Potrzebyja duzo wody, u mnie spijaja ja ze scianek. Nie przestrasz sie tez dawania wiekszej zdobyczy... Moje spaweki sa wielkosci mniej wiecej 3-4,5 cm dlugosci cialka (szczekoczolki sa rozpietosci ok 7 cm u samca) a daja sobie rade bez problemowo z doroslym siwerszczem :)

Najznakomiszym przedstawicielem uropyg zas jest Mastigoproctus giganteus, a to jest zwierzak na ktorego poluje juz od dluzszego czasu...

Maikardaaion
15-12-2013, 16:07
aha :) zapomnialem dodac ze zwierzak na zdjęciu wyglada mi na samice :)

madOx
16-12-2013, 01:15
http://www.madox.boo.pl/galeria/skorpiony_bogdana/skorpiony1.JPG

ironkapela
16-12-2013, 01:34
Wedlug mnie dziwnie wygladaja te zwierzaczki, ale chetnie cos o nich poczytam bo wydaja sie interesujace :)

angelo
16-12-2013, 02:38
spaweki dziela sie na amplypygi i uropygi ktore dziela sie jeszcze na slepe schizomida spaweki to po lacinie pedipalpi
to co posiadam jest wlasnie amplypyga poniewaz wszystkie segmenty odwloka ma tej samej wielkosci a uropygi maja trzy ostatnie mniejsze dodatkowo samiec ma dlugi wyrostek
uropygi bardziej przypominaja skorpiony a amplypygi pajaki
mysle ze to jakies boczne ogniwo w ewolucji pajakow

Maikardaaion
16-12-2013, 03:04
Czyli polska nazwa spawek tyczy sie zarowno amblypyg jak i uropyg...
Tak czy inaczej to jest na 100% amblypyga czyli tepoodwlokowiec.
W ramach prezentacji:
Mastigoproctus giganteus, czyli uropyga (http://www.petbugs.com/caresheets/M-giganteus.html)
Damon variegatus vel diadema, czyli amblypyga (http://www.petbugs.com/caresheets/D-variegatus.html)

PLU
16-12-2013, 04:34
osobiście mie te zwierzaki nie podobają ale możnabyło je kupic na allegro za 250zł ale nie wiem jakiej wielkosci ale i tak mi się nie podobają :(

Predator
16-12-2013, 05:40
Dokładnie - to amblypyga a nie uropyga :) Piękne stworzenie, ile takie okazy was kosztowały i gdzie je można zdobyć??

Awikularia
16-12-2013, 05:58
Ja mialam kiedys uropygi. Trzymalam je do ich smierci, pozniej juz ich nie chcialam miec - jednak wole ptaszniki. Fajnie poluja i maja wspaniale te przednie odnoza w "ząbki"...

angelo
16-12-2013, 06:28
dokladna systematyke podalem w sprostowaniu preadator ;)

angelo
16-12-2013, 06:31
awi a dadza rade zjesc male karaluszki czy za twarde benda?
i czy jedza pociete rzeczy tak jak pajaki?

Predator
16-12-2013, 06:43
angelo - spoko, nie zauważyłem sprostowania :P i podtrzymuje pytania

angelo
16-12-2013, 06:46
koles mi je wciskal na sile jak bym wiedzial na miejscu co to dokladnie jest to bym wzial wiecej bo chetni na to sa ja wzialem tylko 3 dla siebie powiedzmy za nieduze pieniadze nie tak jak na allegro 250zl

Awikularia
16-12-2013, 12:53
Dawalam im swierszcze. Od razu mowie, ze nie jestem od nich specjalistka, prawie nic o nich nie wiem. Mialam je przez okolo 2 miesiace tylko. Zaden ze mnie specjalista od tych zwierzakow...

Baku
16-12-2013, 15:40
z tego co czytałem , najlepiej je trzymać na mieszance piachotorfowej - duzo piachu , wymagają duzych terrariów i najlepiej jedno miejsce z wysoką temperaturą - nawet do 35 * a w nocy powinny być spadki

kopia norki i są częst dosć agresywne i rzarłoczne .. potrafią powalić wiekszą od siebie zdobycz ,, cięzko utrzymać je w chodowli i prawie nigdy nie ma CB a same WC czasem te WC dają młode zkopulowane jeszcze na wolności ,,,

tyle ja wiem ,,,

42d3e78f26a4b20d412==