PDA

Zobacz pełną wersję : Nimfy ptaszników-pare fotek i troche tekstu ;)



robert.p.
24-12-2013, 18:02
Jakis czas temu na forum było pare tematów o rozmnażaniu ale pomyslałem ze zawsze znajdzie sie pare osób
które chetnie obejrzą pare fotek i przeczytają kilka zdan je komentujących..Dzis ogranicze sie tylko do nimf ptaszników
i je własnie spróbuje zaprezentowac.
Gdy samica zrobi kokon procesy w nim zachodzące nie są widoczne i czesto otwierając go zastajemy juz nimfy II.Jesli
jednak otworzymy go nieco wczesniej mozemy zaobserwowac pierwsze po wykluciu z jaj stadium tzw: nimfe I
Wyleg ich nastepuje w róznym czasie w zaleznosci od temperatury i gatunku.Najszybciej jak zaobserwowałem było to
u p.cambridgei-po 12 dniach,zazwyczaj zas nastepuje po ok 3 tygodniach a czasami przeciąga sie nawet do 40-50 dni.
u brachypelm czas ten trwa zazwyczaj od 25-35 dni przy temp ok 26-28 st.C.Poszczególne gatunki roznią sie od siebie
zarowno wielkoscią jak i wyglądem nimf ,co zalezne jest oczywiscie od ilosci i wielkosci jaj.Ogolna budowa jest
jednak taka sama:duzy odwłok wypełniony zapasem zółtka,głowotułów i słabo członowane,małoruchliwe konczyny.W tym czasie
pająki nie mają jeszcze mozliwosci samodzielnego poruszania sie.Mogą juz jednak przyjmowac pożywienie i czasami to
robią ,wysysając niezapłodnione jaja lub zle rozwiniete nimfy.Jest to jednak raczej wyjątek niz reguła.Nastepuje to
najczesciej wtedy gdy jaja są drobniejsze niz u danego gatunku zazwyczaj bywa.Jesli po otwarciu kokonu zastaje w nim
nimfy I nie wysypuje ich, lecz zwijam delikatnie brzegi oprzędu, tak by pozostały one zamkniete wewnątrz.Co kilka dni
zaglądam do wnętrza i kontroluje stan,usuwając martwe sztuki i niezapłodnione jaja.
Na zdjęciu u góry kokon i nimfy I brachypelmy smithi ,u dołu poecilotherii regalis

robert.p.
24-12-2013, 18:03
Po pewnym czasie zaczynają uwidaczniac sie zmiany-nimfy ciemnieją i pod oskórkiem uwidaczniają sie włoski.
To znak ze wkrótce nastąpi wylinka i przejscie w kolejne stadium.Zazwyczaj od wylegu do tej pierwszej,
zachodzącej wewnątrz kokonu wylinki mija ok 15-20 dni choc czas ten moze sie wydłuzyc bo jest zalezny
od gatunku i temperatury.Z moich rozmnozonych gatunków tak samo jak przy wylęgu tak i przy tym linieniu
najszybsze są p.cambridgei.Najczesciej gdy ich kokony otwieram po 24-27 dniach są tam juz nimfy II.
Oznacza to ze linieją po ok 10-14 dniach od wyklucia.
Na zdjęciu nimfy I brachypelmy smithi-ciemniejące i zblizające sie do wylinki

robert.p.
24-12-2013, 18:03
Po przejsciu wylinki najczesciej przesypuje nimfy II do płytkiej miseczki wyłozonej recznikiem papierowym.
Umieszczam ją wewnatrz większego pojemnika wypełnionego wilgotnym torfem,co pozwala utrzymac wilgotnosc.
Co kilka dni delikatnie spryskuje papier tak by nimfy mogły ssac wode co czesto chetnie czynią.Zbyt mała wilgotnosc
prowadzi do kłopotów przy wylince.By zapobiec powstawaniu plesni po kilku godzinach od spryskania przesypuje
nimfy na nowy,suchy kawałek ręcznika.Część gatunków w tym stadium zupełnie dobrze czuje sie na zwykłym podłozu
torfowym lub cocogruncie-tak jest np u brachypelm.Wiele gatunkow szybko jednak ginie na tego ytpu podkładzie a szczególnie
dzieje sie tak u avicularii które przełozone na torf bardzo szybko wymierają w co najmniej 80 %.Dlatego uważam ze papierowy
ręcznik jako podkład jest najlepszym rozwiązaniem.
Nimfy II początkowo są dosc niezdarne ale w miare rozwoju zaczynają poruszac sie dosc sprawnie i czasem tworzą
nawet delikatne oprzędy.Nie potrafią sie jednak wspinac po gładkich sciankach pojemnika.
Na zdjęciu:u góry- nimfy II stromatopelmy calceaty,u dołu psalmopoeusa cambridgei

robert.p.
24-12-2013, 18:04
Poszczególne gatunki potrafią sie mocno róznic wielkoscią i barwą nimf.Rozpietosc wielkosci jest duza
-od malutkich 5 mm nimf a.geniculaty czy c.fasciatum (i pewnie wielu innych gat.których nimf nie
widziałem)do prawie 2 cm nimf t.blondii(mowa oczywiscie o rozpietosci odnóży).Ogólna budowa jest
jednak taka sama:przypominają juz one
małe pajączki ,są jednak znacznie słabiej owłosione i proporcje ciała są nieco inne.
Na zdjęciu: u góry nimfy poecilotheria ornata,na dole avicularia metallica

robert.p.
24-12-2013, 18:04
Ilosc młodych moze byc oczywiscie rózna.Zalezy od gatunku,wieku samicy i oczywiscie ilosci jaj ktore sie
wylęgły,a czasami moze to byc zupełnie nikły procent.Przyjmując jednak ze prawie wszystkie jaja sie wylęgają
otrzymujemy liczbe młodych od kilkudziesięciu do nawet 2000 sztuk.Gatunki mające duze młode mają ich niewiele w kokonie
,a te gdzie małe są drobne potrafią dac ich niewiarygodną ilosc-szczególnie starsze,dobrze wyrosniete samice.
Na zdjeciu-nimfy II z kokonu 6 letniej samicy brachypelmy vagans -nie przeliczałem ich dokładnie ale wiem ze
było ponad 1000 szt

robert.p.
24-12-2013, 18:05
Po 3-6 tygodniach nimfy II zaczynają zmieniac barwe.U brachypelm i wielu innych amerykanskich gatunków
pojawia sie kropka na odwłoku-miejsce gdzie pod oskórkiem tworzą sie włoski parzące,u innych gatunków
pojawiają cie ornamenty i wzory.Nogi ciemnieją.Nimfy przygotowują sie do wylinki po której staną sie
samodzielnymi pająkami szukającymi swojego miejsca na Ziemi-w naturze lub częsciej w naszych terrariach :)
Ale zycie małych pajączków to juz zupełnie inna historia :)
Na zdjeciu: u góry-nimfy II poecilotheria regalis tuż przed wylinką,na dole brachypelmy smithi w trakcie wylinek,
widoczny jest też jeden w pełni juz rozwinięty pajączek


Mam nadzieje ze sie wam podobało,i moze cos z tego przyda sie tym mniej doswiadczonym w zgłębianiu sekretów
hodowli tych tak fascynujących stworzen jakimi są ptaszniki.A bardziej doswiadczonych zapraszam do dyskusji
ipodzielenia sie swoimi doswiadczeniami na tym polu.
Pozdrawiam Robert

PrzemekB
24-12-2013, 18:18
co mogę powiedzieć? ... jak zwykle fenomenalna praca ... można wiele się dowiedzieć ... edukująca ... gratuluje swietnej roboty!

bT_PrzemO
24-12-2013, 23:56
wszystko by bylo jeszcze lepiej gdyby to bylo gdizes opsiane na stronie glownej czy faq czy cos bo tak to bedzie wiecej postow , wiecej terrarystow a ten post bedzie z dnia na dzien coraz nizej listy az zniknie a nowi terrarysci nie beda wiedziec gdzie szukac itp itd ...dobre to jest ale na krotka mete

wesoly grabarz
25-12-2013, 00:08
wlasnie tego bylo trzeba!! Tego czego nie ma w faq, albo jest, ale slabo rozpisane. A przeciez to bardzo wazna rzecz w zyciu kazdego hodowcy i bardzo sie przyda!

ir3k
25-12-2013, 00:26
Bardzo dobra robota. Gratuluje!!!. jednak trzeba coś z tum zrobić żeby nie poszło w niepamięć. Ale to pozostaje w kwesti moderatorów.

ketnip
25-12-2013, 00:50
Jak zwykle dobra robota myslę ze wielu osobom to sie przyda, no mi tez bo planuje niedługo coś rozmnażać tak trzymaj Robercie :)

mateuszeq
25-12-2013, 00:51
SPOKO fotki!!

S m i t h
25-12-2013, 01:01
Mógłby ktoś zrobić z tych postów artykół i by było spoko

Theraphos
25-12-2013, 02:22
Robert swietna robota nie ma co;] Oby wiecej takich postów;]

Markoś
25-12-2013, 03:12
Robercie jak zwykle swietna robota napewno mi sie kiedys to przyda jak i innym terrarystom :]

marianex
25-12-2013, 04:46
Jaa natwojhim miejscu zrobił bym stronke na której bys zamieszczał sowoja artykuły a link tej stronki mógłbysie znajdowac gdzies koło pajeczego forum

wesoly grabarz
25-12-2013, 05:19
Ja mam pomysB. Niech admini przeniosa wszystkie dobrodziejstwa:) pana roberta do dzialu artykuly. Tam juz latwo znalezc, a za tydzien juz tego nie bedzie, a szkoda, bo jest to bardzo dobry material!

robert.p.
25-12-2013, 06:02
Artykuły wkrótce będą,te posty to tylko taka mała przymiarka,materiału mam sporo i juz sie powoli szykuje do serii artykułów o rozmnazaniu ptaszników,procesie wylinki,i jeszcze paru innych sprawach które napewno dla wielu osób bedą czyms ciekawym.Z czasem tylko troche kiepsko,ale mysle ze wkrótce zobaczycie jakies efekty w dziale -artykuły-
Pozdrawiam Robert

wesoly grabarz
25-12-2013, 06:08
O to chodzilo, bo z faq niewiele sie mozna, o tych poruszonych sprawach, dowiedziec...

Atrax Robustus
25-12-2013, 06:48
bedzie bedzie ;]

garo
25-12-2013, 16:27
Fajnie poczytac takie wiadomosci i wzbogacic wiedze na tema trozmnazania tym bardziej ze mam wlasnie zamiar rozmnozyc teraz Smithi tylko poszukuje samca.



garo

robert.p.
25-12-2013, 16:29
ilu letnią samice masz?Mam samca ale mu wylinki do dorosłosci brakuje

soltys_szczecin
26-12-2013, 04:49
S M I T H - mam kolesia ktory mowi ze jest sadomasohomonekropedozolem - moze byscie sie zgadali :D ??

a praca swietna .... super wyjasnione ,,krok po kroku" ... miodzio =]

Vagansmen
26-12-2013, 12:16
cóż, piękna robota

PLU
27-12-2013, 09:06
Kolejny raz z rzędu Robert pokazał coś więcej niż pare słów !!!!!

i do tego foty i na dodatek wszystko dokładnie opisane
Normalnie jestem pod wrażeniem

X_v_X
27-12-2013, 14:50
Zajebiście zrobił zdjecia i opracował do nich text, a z drugiej strony ty to chyba nie odchodzisz od komputera!!! :P

42d3e78f26a4b20d412==