PDA

Zobacz pełną wersję : Bulbusy ptaszników-tekst i fotki-jak zwykle :)



robert.p.
07-01-2014, 17:09
Witam !
Dzis znow pora na jakiegoś małego posta.Gdy ostatnio dopuszczałem pare a.geniculata po udanej kopulacji samica
błyskawicznie zaatakowała samca i nim zdązyłem je rozdzielic odgryzła mu jedną nogogłaszczke.Korzystając z tej
troche niezbyt przyjemnej "okazji"postanowiłem zrobic pare zdjęc narządu kopulacyjnego samca ptasznika
zwanego bulbusem.U sprawnego osobnika czy tez w czasie kopulacji trudno uchwycic na zdjęciu ten niewielki organ
a oderwana konczyna dała ku temu swietną okazje.Poszukałem dodatkowo wsród moich martwych okazów samców i
znalazłem jeszcze dwa inne nadające sie do fotki gatunki.Pozatym chciałem w koncu wypróbowac funkcje "supermakro"
w swoim "pentaxie" bo jeszcze taka okazja mi sie nie nadarzyła.Mam nadzieje ze fotki sie spodobają,a mniej
zaawansowanym hodowcom ptaszników całosc da troche informacji o budowie tego waznego dla pająków organu.
Bulbusy powstają u ptaszników dopiero w trakcie ostatniej wyliki,są wiec ostatecznym dowodem na to ze samiec
osiągnął dojrzałosc płciową.Nim bedzie on gotów do kopulacji musi minąc kilka tygodni.Po tym czasie tworzy on mały
oprzęd na który wydziela krople spermy.Nastepnie nabiera ją do zbiorniczków nasienia.Wtedy jest juz gotów do
kopulacji i moze udac sie na poszukiwanie partnerki.
Na zdjęciu u góry samiec a.geniculata wydzielający dużą krople nasienia.na dole ten sam samiec napełniający
bulbusy

robert.p.
07-01-2014, 17:10
W normalnym połozeniu bulbus ukryty jest pomiedzy włoskami na koncu nogogłaszczki i jest słabo widoczny.
W trakcie kopulacji samiec podnosi go do góry i wprowadza do otworu płciowego samicy.Zbudowany jest z kulistego
zbiorniczka w którym przechowywane jest nasienie,oraz z szyjki(embolus).Ma ona rózny kształt i wielkosc.
Jest to uzaleznione od gatunku ptasznika.Teoretycznie narząd samca pasuje tylko do otworów płciowych samicy
tego samego gatunku.Ma to zapobiegac krzyzówkom i zbędnym kopulacjom.W praktyce czesto pająki w ramach tego
samego rodzaju np.brachypelma mają zblizone narządy i kopulacja moze doprowadzic do powstania hybryd.
Gatunki niespokrewnione zbyt blisko mają zupełnie inne zakonczenia narządów płciowych co w praktyce
wyklucza mozliwosc powstawania krzyżówek, mimo tego ze samce często będą dązyc do kopulacji z jakimkolwiek
innym ptasznikiem.
Na zdjęciach- u góry:bulbus samca a.geniculata schowany w pozycji spoczynkowej pomiedzy włoskami,
na dole charakterystycznie swidrowato zakonczony bulbus a.geniculata

robert.p.
07-01-2014, 17:10
Inne ujęcia tego samego bulbusa a.geniculata.Dobrze widoczny świderkowaty embolus oraz zbiorniczek nasienny
z przeswitującą jasno spermą.Kształt jest na tyle skomplikowany ze trudno byłoby wprowadzic ten narząd do
szczeliny płciowej pająka innego rodzaju.

robert.p.
07-01-2014, 17:11
Zupełnie inny kształt embolusa mozna zaobserwowac u samca z gat.psalmopoeus reduncus.Jest on długi,cienki,
w kształcie igły.Zbiorniczek nasienny tego pająka jest ciemny,wyraznie widac ze nie ma w nim nasienia.
Był to juz bardzo stary samiec i mimo tego ze oczywiscie kopulowałby z samicą prawdopodobnie niewiele
wyszłoby z tego.Samce starsze niz pół roku po ostatniej wylince raczej nie powinny byc dopuszczane do
samicy gdyz szanse na zapłodnienie zmniejszają sie znacznie.
Na zdjęciach bulbusy p.reduncus
ugóry w pozycji spoczynkowej,na dole rozłozony

robert.p.
07-01-2014, 17:12
Dla porównania bulbus gatunku z innej częsci swiata-heteroscodra maculata z Afryki.Mimo podobienstwa na
"pierwszy rzut oka"do p.reduncus widac jednak drobne róznice-"igła" jest krótsza,nieco szersza i troche
inaczej wygięta.W naturze te gatunki nie mogłyby sie spotkac ,ale i w hodowli dopuszczenie i tak nie
przyniosłoby rezultatu.Trzeba oczywiscie dodac ze sam kształt narządu płciowego nie jest jedynym
zabezpieczeniem przeciw nieporządanym krzyżówkom.Dochodzi do tego cały ogrom zachowan seksualnych
towarzyszących spotkaniu samca z samicą.Rytuał godowy składający sie z harakterystycznego "tupania"
drgań,dotykania się konczynami itp.pozwala w naturze na odnajdywanie się partnerów tego samego gatunku.
Do tego dochodzą jeszcze bodzce chemiczne-feromony.W naszych hodowlach bywa czasami jednak troche inaczej
i dlatego temat hybryd co jakis czas powraca.Pokusa wyhodowania czegos "nowego" jest duza.Trudno jednak
tego typu działania popierac gdyz prowadzi to do jeszcze wiekszego zamieszania na rynku terrarystycznym,
a czasem po prostu do zwykłych"komercyjnych"oszóstw.
Na zdjęciach bulbus samca heteroscodra maculata,w dwóch ujęciach
Mam nadzieje ze miło poczytaliscie i pooglądaliscie,i czas który spędziłem na "wklepywaniu"tego na kompa
nie poszedł na marne
Pozdrawiam Robert
robi18898@interia.pl

werni
07-01-2014, 17:31
Mam nadzieje ze miło poczytaliscie i pooglądaliscie,i czas który spędziłem na "wklepywaniu"tego na kompa
nie poszedł na marne
Robert, napewno nie poszedł. Mam nadzieję, że wszystko co tu puszczasz masz gdzieś zebrane razem. Nie myślałeś nad "wydaniem" tego w formie stronki www chociażby?

PyRyLy
07-01-2014, 17:38
werni ma racje moglbys opublikowac tego rodzaju informacje. Przydala by sie taka stronka gdzie mozna by bylo odsylac poczatkujacych :P

PrzemekB
07-01-2014, 17:48
świetna praca , te rzeczy zobaczyłem po raz pierwszy :) swietnie że jest ktoś kto robi takie edukacyjne posty,bardzo mi sie podoba! Robert zacznij pisać ksiazke przy wspołpracy innych czolowych polskich terrarystow :)

SPeCTeR
07-01-2014, 18:01
Robert jezeli bedzie Ci sie chcialo zrobic www i podeslesz mi gotowa stronke, to moge ja wrzucic na serwer. Mam pare MB wolnego na neostradzie, wiec nie bedzie problemu. Aha strona glowna powinna sie nazywac index.htm :]

robert.p.
07-01-2014, 18:15
NIe magazynuje tego co pisze bo po co?Ani to gramatyczne,ani składne-takie sobie wklepywanie na kompa przy browarku.Tylko zdjęcia gromadze bo to najwazniejsze,a całą reszte zawsze moge napisac-lepiej,pełniej i w ogóle tak jak bym to sobie wyobrazał-przeciez mam to w głowie ;).Co do strony www.myslałem o tym ale chyba mnie to przerasta.Na pisaniu stron sie nie znam,no speca mozna by wynając za pare stówek-to nie problem,ale opisy,artykuły i cała reszta?Ile na to czasu trzeba,a tu tylko praca i praca.Nook prosił mnie o pare opisów i artykułów ,i co?Napisałem 2 opisiki i koniec,do reszty jakos trudno sie przysiąsć.Czas to podstawa,a posta prosto zrobic-pół godzinki na fotki,godzinka na pisanie(pisze żałosnie wolno-ale za pół roku mysle ze będzie juz lepiej ;) i gotowe.Pozatym meili tez troche z pytaniami przychodzi wiec nawet pisac nie ma kiedy czegos powazniejszego.Zresztą nie uwazam sie za takiego wielkiego znawce tematu-zawsze byłem praktykiem-,teoria,systematyka i nowinki ze swiata arachnologów mnie nie fascynują.
Zaczełem bywac na tym forum i tak jakos mnie to wciąga-zabawa jest niezła a i widze ze to co pisze moze sie komus przydac ,choc dla mnie to wszystko takie oczywiste.Zresztą ,wielu ludzi którzy tu bywają ma ogromną terrarystyczną wiedze-ale tylko pare osób ma ochote cos napisac-bo zadnych bezposrednich korzysci to nie przynosi.Ale ja lubie te nocne wtorkowe posiedzenia przy klawiaturce-i będe sie starał zeby tematów mi nie zabrakło :)
Pozdrawiam Robert

PLU
08-01-2014, 00:00
Dobra robota normalnie ekstra !!!!!

krzdab2150
08-01-2014, 00:00
Szkoda, że nie mogę dołączyć się skromnym zdjęciem bulbusa blondi, ponieważ takiego samca ostatnio posiadałem i mogłem dokładnie obserwować . O ile u większości pajączków bulbusy są raczej słabo widoczne, to blondi ma dwa wielkie "penisy" widoczne bardzo wyraźnie - długość ok. 0,7-1 cm!!

Mariusz
08-01-2014, 00:27
jakim aparatem robisz fotki? Co byś polecił i dlaczego?

Mazzi
08-01-2014, 00:40
Jak zwykle swietna robota :D A co do stronki na ktora mozna bylo by odsylasc poczatkujacych to mysle ze jednak od tego powinno byc forum , jednak poczatkujacy za bardzo nie maja po co sie pytac o banalne (dla bardziej doswiadczonych terrarystow) sprawy bo i tak po napisaniu takiego posta od razu wszyscy zamiast pomuc tylko zniechecaja . Ale co tam jeszcze raz gratuluje swietnej roboty !!

cochin
08-01-2014, 02:33
wow naprawde duzo sie nauczylem czytajac te posty! no i zdjecia tez wiele wyjasniaja!
co do umieszczenia na stronie to mozna by z tego zrobic jakis artykul i wrzucic tutaj na terrarium.com.pl a przyszlosci jak pojawi sie kolejny post o tym jak wyglada bulbus to tylko linka zapodac!!
moze jakis admin sie zainteresuje i cos takiego dojdzie do skutku :)

pozdrawiam

Vagansmen
08-01-2014, 03:08
właśnie nie wiedziałem za bardzo jak te bulbusy wyglądają, ale teraz wiem. Dzięki Robert, wielkie dzieki, a co do strony www. to myśle że z tych zdjęć da się wiele zrobić, tylko jeszcze opisy :)

ziu
08-01-2014, 03:23
Robercie nie wiem czy wiesz ale z twoich materialow + nasze (morda, ja, atrax i pewnie kto by dal cos jescze ciekawego) mial powstac serwis o ptasznikach pod stajnia TCP ;] ale wszytko przycichlo ja mysle ze mozna by powrocic do tych planow.

Specter na neostradzie to dlugo by ta strona nie pociagnela ;-]

cyclosternum
08-01-2014, 03:54
fajne fotyki
fajnie ze Robercie sie pokazaøes na forum bo fajne foty dajesz :-)

thanci
08-01-2014, 07:36
Ja sobie całosc wszystkich prac Roberta, przerabiam (wrzucam do worda dla poprawienia bledow) i drukuje =] Oczywiscie dla siebie... chce miec to pod reka jakbym mial jakies pytania. Bardzo praktyczna rzecz :) Chwala oczywiscie autorowi za koncepcje i pomysl. Mysle ze troche edukacji sie przyda, choc nawet ci naprawde doswiadczeni czytaja posty z zaciakawieniem.

robert.p.
08-01-2014, 07:42
czemu nie,warto by sie zebrac w pare osób i cos pokombinowac.Przeciez sporo ludzi-chociazby Ty i Ci których wymieniłes ma napewno wiele ciekawego do pokazania i napisania o ptasznikach.TCP odwiedza tylu ludzi ze nie ma sensu rpzdrabniac sie na setki stron z małym transferem i nikłą liczbą odwiedzających.Osobiscie bardzo lubie i szanuje Nooka i wolałbym porobic cos "pod egidą"TCP niz zaczynac samemu od zera.
Mysle ze moze sie zrobic ciekawie jakby wziąc sie do roboty.Ja w kazdym razie jestem otwarty na propozycje.A tematów mozna znalezc setki-trzeba tylko pomyslec-wszystko jest niby takie proste i normalne dla nas-hodowcow,ale Ci co zaczynają czesto sie gubią.Na mnie w kazdym razie mozna liczyc jesli wymyslicie jakąs konkretną inicjatywe.Znacie sie o wiele dłuzej wiec Wam to pozostawiam
Pozdrawiam Robert

robert.p.
08-01-2014, 07:51
teraz mam PENTAXA Optio MX 3,2 Mpixla i uwazam ze to jest swietny aparat do zdjęc przyrodniczych(oczywiscie w tym przedziale cenowym,nie mówie o "wypasach" za 4000-5000 zl)Kosztował mnie 999zł na promocji w Mediamarkcie ale było warto.Wczesniej miałem Nikona Coolpix 2000 ale chowa sie do tego "cacka".Zoom optyczny 10X i funkcja supermakro daje zupełnie nowe mozliwosci.No i lampa umieszczona centralnie-nie ma juz problemu przy zdjeciach z bliska ze jedna strona jest lepiej naswietlona.No i nagrywanie filmów-tez super sprawa,z dzwiekiem i niezła jakosc.Aparat jest naprawde niezły jak za te kase.Polecam gorąco.
Pozdrawiam Robert

ziu
08-01-2014, 08:00
ja posiadam PENTAXA Optio S40 i tez uwazam ze swietny aparacik do amatorskich fotek, kosztowal mnie troszke wiecej ale teraz juz jest w podobnej cenie gdyz wyszedl jego nastepca S50. Ok Robert pogadam o tym.

tw182
08-01-2014, 08:58
masz jakies foto bulbusow brachypelmy??

42d3e78f26a4b20d412==