PDA

Zobacz pełną wersję : podłoże



grand
12-01-2014, 11:51
Przeglądając posty na FAQ nie zauważyłem aby kto kolwiek używał innego podłoża niż włókniste (kokos, torf) a przecież bardzo wiele pająków żyje poza terenami leśnymi, na półpustynnych lub kamienistych podłożach i jakoś dają sobie radę bez 75% wilgotności. W załączniku jedno ze zdjęc ze strony <u>Brytyjskiego Towarzystwa Tarantul</u> (http://www.thebts.co.uk/) przedstawia pięknego pająka Brachypelma auratum na podłożu piaszczysto-kamienistym a raczej piaszczysto-żwirkowym. Więc jednak można. To znajomość środowiska w którym żyje dany pająk jest cenną wskazówką no i wielkość terrarium też nie jest bez znaczenia. A poczytajmy opisy: wszędzie podłoze to włókno kokosowe. Tylko skąd mamy wiedzieć w jakim środowisku żyje dany pająk. Nie każdego stać na wyjazd do Meksyku, ojczyzny B.auratum. Materiały źródłowe po polsku. hi hi (no koment). Drugi aspekt problemu to odpowiedź na podstawowe pytanie; hodowla czy, "produkcja"; hobby czy, no własnie co?. Przykład fotka załącznik do pytania "czy to już koniec?", i zdrugiej strony przykładem może być traktowanie hodowli przez <u>'spidermena'</u> (http://www.pajki.com/tekst/mainPL.htm) (ostatnio przetłumaczone).

Jutro jest pierwszy dzien z reszty twojego życia

grand
12-01-2014, 11:56
fotka do poprzedniego postu ciekawe czemu nie dołączyło?

Atrax Robustus
12-01-2014, 13:02
Dlaczego torf lub wlokno kokosowe?

1. tanie, latwo dostepne, latwo chlona wilgoc.
Dlatego ja uzywam wlokna kokosowego i nie narzekam :>

Ale sa tez i inne szkoly hodowli :) Widzialem juz pajaki trzymane np. na samym piasku.
Zreszta ludzie stosuja rozne podloza. Mieszanki piaskow, torfow, czy tam zwirkow z kora tez nie sa zle.
Wszystko zalezy od tego, jak sie w tym bedzie czul pajak.

Ja jestem leniwy, wiec zostane przy coco gruncie.

Theraphos
12-01-2014, 13:24
Ja stosuje włukno kokosowe i torf ale też czasem samą ziemi:]

Krycha.k15
12-01-2014, 14:28
włókno kokosowe tak nie plesnieje jak inne podloza dla tego sie go uzywa tak czesto:)
natomiast piasek dla pajaka nie jest najlepszy ze wzgledu na płucotchawki umieszczone na spodzie odwłoka.

Ja słyszałem jeszcze ze dobrze jest wrzócic pare zeschłych liśi dębowych na podłoze :)

Pozdrawiam
Krystian

Mały
12-01-2014, 14:31
Krycha.k15 napisał(a):

> natomiast piasek dla pajaka nie jest najlepszy ze wzgledu na
> płucotchawki umieszczone na spodzie odwłoka.

IMHO jest to jak najbardziej bzdura...

Dobimetal
12-01-2014, 14:44
Wszystko byłoby spoko tylko jak pająk ci się zacznie wspinać po sciankach i spadnie na takie podłoże ze ŻWIRU I PIACHU to maże być z nim krucho, w przeciwieństwie do podłoża z włókna kokosowego, które jest miękkie, tane i łatwo dostępne. Prawda może ten pajak w naturze żyje na piaszczystym terenie ale nie ma tam z kąd spaść i raczej nie wspina się na zadne chwasty:)

rastafaq
12-01-2014, 15:11
Popieram Małego, ja trzymam na piasku i jakos mi nie zdechl zaden. Piasek tez ma zalety - nie plesnieje

Grażynka
13-01-2014, 02:54
eee...głupoty gadasz...z kad wiesz ze sie wspinaja...a pozaty włókno też sie ubija i jest twarde po jakimśczasie

grand
13-01-2014, 07:40
No to żeby dolać oliwy do ognia. Jest takie podłoże które ma zalety włókna kokosowego (trzyma wilgotnośc) a nie ma jego wad (pleśnie i grzyby). Ma zalety piasku; można wyprazyć pozbywając sie wszelakiego diabelstwa, które możemy zawlec z pokarmem do hodowli, a nie ma jego wad; pylistość i drobiny. Jest tani i łatwo dostępny, tańszy od substratu kokosowego, można go kupić w marketach typu Castorama na działach budowlanych, stosowany również w ogrodnictwie cena chyba 25l worka to ok12-15 zł. KERAMZYT. Materiał bomba. A tak na temat tego spadania to jeszcze nie słyszałem żeby pająk spadł w terrarium i zrobił sobie krzywdę, a właśnie przy pomocy keramzytu niedawno na FAQ czytałem jak jeden z kolegów pozbył się pasożytów na swoim podopiecznym.

42d3e78f26a4b20d412==