PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania początkującego



docxp
14-01-2014, 09:24
Witam wszystkich. Mam zamiar kupić sobie imperatora. Spodobał mi się ten gatunek, poza tym jego hodowla wydaje się być łatwa. Ponieważ to będzie mój pierwzy skorpion mam kilka pytań. Zrobiłem sobie listę rzeczy, które powinienem nabyć przed kupnem skorpiona:
1. terrarium
2.ściółka (kwaśny torfi włókno kokosowe)
3.higro- i termometr
4.pensety długie
5.pokarm (piszki, mady, wylęgi świerszczy)
6.pojemniczek z wodą
7.oświetlenie
8.schronienie(np. skorupka z kokosu)
9.dodatki(korzeń, sztuczne kwiatki)
10.mata gumowa do wytłumienia drgań
11.sam skorpion
Mam kilka pytań: Co byście dołożyli? Czy młodego skorpiona od razu dać do terrarium 30x30x40? Czy dawać i jeżeli tak to skąd wziąć witaminy dla niego? Czy zrobić tak, że w dzień oświetlać zwykłą świetlówką a w nocy UV? Czy to prawda, że skorpiony świecą w UV? Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie: co będzie lepsze terrarium czy akwarium. Myślę, że terrarium ze względu na to, iż lepiej będzie utrzymywać mikroklimat. Na razie to chyba wszystkie moje wątpliwości i z góry dzięki za odpowiedzi.

Tomek_Nie
14-01-2014, 10:09
nic bym niedolozyl ,wystarczajacy sprzet :) ,nie dawaj mlodego skorpiona do tego duzego terra ! daj go do jakiegos pojemnika odpowiednio dobranego do wielkosci skorpiona poniewaz skorpionowi trudniej jest znalezc pokarm w wiekszym terra niz mniejszym ! dlatego daj skorpa do jakiegos terra wielkosciowo wsam raz dla niego tzn takiego zeby skorpion mogl przejsc w nim bez problemowo wylinke i bez problemu mogl odnajdywac swoje ofiary dobrze spisuja sie plastikowe pojemniki np sprzedawane w marketach na warzywa ,mysle ze odpowiednim pojemnikiem na skorpiona cesarskiego takiego L1 bedzie pojemniczek trozsze wiekszy od pojemniczka na mocz ,zmieniaj pojemniki wraz ze wzrostem skorpiona.niepotrzeba witamin .oswietlaj tylko w dzien zwykla zarowka ,zarowka ma tylko spelniac funkcje grzewcza terrarium takze niemusi dawac za wiele światła. tak to prawda ze skorpiony swieca w UV.masz racje terrarium bedize lepszym rozwiazaniem ale akwarium z jakas zmontowana domowymi sposobami pokrywa tez zda egzamin. pozdrawiam

docxp
14-01-2014, 11:32
Dziękuję za odpowiedź. Czyli na razie kupię pojemniczek, poprzebijam go od góry dla wentylacji i podstawię pod lampkę biurkową. Tylko kiepsko będzie z umieszczeniem w tak małym pojemniku jakiegoś zbiorniczka z wodą, schronienia dla skorpiona czy termo-higrometru. Jeżeli miałby Pan jakieś sugestie to byłbym wdzięczny. I jeszcze trzy pytanka:
1. Czytałem gdzieś, że te skorpiony są bardzo wrażliwe na światło UV i nie należy ich wystawiać na bezpośrednie działanie UV, gdyż mogą nawet umrzeć. Czy to prawda?
2. Co Pan sądzi o przesyłaniu skorpionów pocztą? Bo raczej ciężko będzie mi znależć hodowcę w mieście, w którym mieszkam(Płocku), a wyprawa do innego miasta po małego skorpiona byłaby raczej uciążliwa.
3. Mój brat lubi słuchać muzyki dość głośno, a skorpiony są bardzo wyczulone. Czy wystarczy jeśli znajdę miejsce, w którym nie będę odczuwał drgań podłoża i dla ostrożności postawię pojemnik/terarium ze skorpionem na macie gumowej czy czymś co wytłumiłoby drgania?
Cieszę się, że jest osoba, która może mi pomóc.

leviatan
14-01-2014, 12:11
to sie nazywa uprzejmość ;) i przejmowanie sie o zwierzaczka ;) moj co prawda ptasznik stoi 30 cm od glosnika a slucham ciężkiej muzyki i jeszcze nie zwariował i nie wykazuje jakiś dziwnych zachowań ;)

Saurus
14-01-2014, 12:19
ja radzilbym nie ogrzewac tak bardzo pojemniczka pod lampa- w takim malym pojemniczku temperatura sie w pewien sposob kumuluje w srodku- na zewnatrz pod lampa moze byc 25 stonpi, a w srodku juz 40...

docxp
14-01-2014, 12:41
Właśnie dlatego chcę zakupić termo-higrometr i kontrolować te wskażniki na bieżąco, żeby ustalić taką odległość między lampką a pojemnikiem, żeby temperatura wynosiła te 24-30 stopni.

Łysy
14-01-2014, 13:07
hhmmm....mam taka jedna rade....jestes poczatkujacy...kazdy z nas kiedys byl :]ja tez przed kupnem pierwszego ptasznika latałem za higro i termometrami,terrami i wogole ustawiałem wszystko optymalnie i tak jak jest w poradnikach...a teraz sie z z siebie smieje....bo po dluzszym czasie zauwazylem ze pajak\skorpion od malego niedopatrzenia niezdechnie i niemusi miec takich wygód:)pozdrawiam i zycze powodzenia:]

docxp
14-01-2014, 13:40
Nieduże odchyły na pewno nic nie zrobią, ale skąd mam wiedzieć czy go nie poczęstuję 40kilku stopniowym piekiełkiem.

Saurus
14-01-2014, 13:46
zrob moze tak- kup zwykly rteciowy termometr z okragla koncowka (szczerze mowiac to termometr i higrometr Exo Terra czy podobne nadajasie raczej do smieci), zrob otwor w pudeleczku i wsun koncowke ze zbiornikiem rteci do srodka. Oczywiscie otwor "na styk", byleby wszedl termometr.

docxp
14-01-2014, 13:58
Myślałem nad termometrem i higrometrem elektronicznym. Na allegro chyba 50zł, ale z tego co czytałem można to dostać taniej w OBI czy NOMI czy tego typu sklepach.

Tomek_Nie
14-01-2014, 14:55
dzieki za tak wielka uprzejmość ,ale jaki ja tam Pan :)
Wiesz niemusisz pakowac do tego pojemnika higrometru ani termometru poprostu zrob tak : daj pojemniczke narazie bez skorpiona pod lampke wloz do niego termometr i dobierz odpowiednia odloglosc w jakiej ma byc lampka od pojemnika aby niebylo za goraco (mierz temp co jakis czas zmieniajac odleglosc lampki) wydaje mi sie ze dobra odleglosc to cos kolo 20 cm od pojemnika dla 15Wat. a jesli chodzi o wilgotnosc to tez higrometr niejest az taki potrzebny poprostu musisz dbac caly czas o to aby torf byl caly czas wilgotny wtedy bedzie te 70- 80 procent .Przesyłka Pocztą tak ale tylko wtedy jak jest cieplo i sprzedajacy wie jak dobrze zapakowac zwierzaka aby mu sie nic niestalo ,podczas zimy odmawiam przesylke poczta (niska temperatura) .Jesli chodzi o glosna muzyke to sam sobie bardzo dobrze odpowiedziales zadajac pytanie nr 3.Co do dzialania UV na skorpiona to wydaje mi sie ze dlugotrwale dzialanie UV (ale chodzi mi o promienie słoneczne) moglyby zagrozic temu gatunkowi (przesuszenie) i to nawet smiercia bo jest to gatunek raczej wilgotno lubny, ale na ten temat niemam zawiele do powiedzenia z checia wyslucham kogos bardzije doswiadczonego ... pozdrawiam

docxp
14-01-2014, 23:14
Mam jeszcze trzy pytania:
1. Jak robicie z pokarmem? Co 2-3 dni kupujecie robale? Hodujecie sami? Kupujecie większa ilość i przechowujecie w domu? Prosiłbym o dokładniejsze info.
2. Ile ma trwać pora dzienna? to znaczy, ile mam naświetlać skorpiona?
3. Co ile sprzątać pojemniczek? Chodzi mi o wywalenie, odparzenie i wymycie wszystkiego co ma w pojemniku.
Aha i jeszcze jedno, czy moglkibyście polecić mi osobę, która sprzedałaby mi pandinusa jak będzie cieplej? Z góry dziękuję.

Tomek_Nie
15-01-2014, 03:30
Pora dzienna ,grzej mu z 8 godzin do 10 godzin a pojemnik sprzataj jak pojawi sie plesn ,poprostu jak zauwazysz ze bedzie brudno ,ja wymieniam u swoich zwierzat bardzo zadko podloze raz na jakis czas tak zeby odswierzyc tzn raz na 3 mi3siace 2 miesiace roznie jak sobie uwazam :) poprostu dbaj o codzienne usuwanie resztek pokarmu zaczatkow plesni i ewentulancyh odchodow a niebedzeisz musial zmieniac podloza co kilka dni .

PanPawian
15-01-2014, 05:24
docxp napisał(a):


> Zrobiłem sobie listę rzeczy, które powinienem nabyć przed
> kupnem skorpiona:
> 8.schronienie(np. skorupka z kokosu)

Żeby cię tylko nie podkusiło kupować skorupy kokosa w sklepie zoologicznym - są tam sakramencko drogie. Kokosa najlepiej kupić w jakimś sklepie spożywczym i samemu zrobić z niego kryjówkę. Tak jest DUŻO taniej i lepiej - kokosa potniesz dokładnie tak jak ty zechcesz, a nie jak się tam komuś podobało.

docxp
15-01-2014, 06:41
Dziękuję wszystkim za rozwianie moich wątpliwości i mam jeszcze pytania:
Pokarm kupujecie co 2-3 dni? A może hodujecie robale? Jeśli tak to prosiłbym o jakieś dokładniejsze informacje. I druga sprawa czy moglibyście polecić osobę godną zaufania, która sprzedałaby cesarskiego?

Łysy
15-01-2014, 06:44
Ja w sumie niemam sorpa,ale mam ptasznika...odzywiaja sie podobnie z tego co wiem i ja np.hoduje robaczki...tak jest taniej i wygodniej...kupilem sobie duuzo na poczatek i powkladalem to pojemnikow parki i teraz kazdy pojemnik jest pełny:]jest to wygodne ale trzeba dbac o robaczki,czasem bardziej niz o zwierze:)pozdro!!

SDY
15-01-2014, 09:02
A jakie to robaczki chodujesz, jesli mozna sie spytac? Mam nadzieje ze nie piszesz o pinkach, bo bede cie musial wysmiac...

Opu
16-01-2014, 08:07
mączniaki i drewno jady naj popularniejsze i niezbyt trudne w chodowli no ale trzeba dosc czesto zagladac do nich i dbać o nie bo sie zaczna zjadać

docxp
16-01-2014, 08:38
O pożywieniu też już trochę wiem. Teraz mi powiedzcie gdzie takiego skorpiona zdobyć. Byłem w zoologicznym i babka powiedziała mi, że sprowadzi od zaufanego hodowcy za 100zł. Oczywiście już sporego. I nie wiem co robić?

42d3e78f26a4b20d412==