PDA

Zobacz pełną wersję : vermikulit



sskin
30-01-2014, 12:56
elo
jak ostatnio byłem w sklpie sprzedawca dopytywał się jakie mam pająki itp. i jak na czym trzymam zapytał to powiedziałem że na włoknie kokosowym. a on powiedział że vermikulit jest lepszy i dobry dla wszystkich pająków nawet grzebiących. miał ktoś z tym podłożem do czynienia?? dobre jest ;-) bo mi jakoś się nie wydało żeby np dla podziemnego takie coś dać.. ale niewiem.
i jeszcze jakiego byście mi polecili pająka na pierwszego podziemnego ale zarazem ciekawego który lubi wyjść z tunelu i nie zabadzo agresywny ;)

chrzanu
30-01-2014, 13:30
vermikulit dobry, dla gatunków które potrzbujawieksza wilgotnosc szczególnie dla nadrzewnych gatunków.
ja bym tego nie dawał dla poziemnych napewno.

marianex
30-01-2014, 13:32
zgadzam sie z chrzanem to podłoze nie nadaje sie dla podziemnych-

Animal
30-01-2014, 14:30
To podłoże jest głównie dla nadrzewnych pająków bo dobrze tryma wilgoć. I niech ci nie chrzani sprzedawca głupot.

Awikularia
30-01-2014, 14:33
Ja na wermikulicie inkubuje kokony. Ale dla nadrzewnych tez sie nadaje, chociaz ja tam wole tradycyjne podłoże.

Baku
30-01-2014, 15:51
jako dekoracja i dodatek sie sprawdza , nic więcej ,, hoć nie wykluczam sytuacji w których sie nada: ]

esi
30-01-2014, 16:15
a na poczatek to h. hercules, nie jest niestety nieagresywny :)

sskin
30-01-2014, 22:42
ok dzięki tak myślałem i chciałem się upewnić
a coś mi się wydaje że on chce na tym kędziorki trzymać bo wyczytał w książce Ćieślaka: "dobrym podłożem mineralnym jest vermikulit" ;-) tylko jeszcze sie zastanawiam jak kontrolować na tym wilgotność bez higrometra...
i jeszcze pytanko: czy dla podziemnych nadaje się włókno kokosowe? bo słyszałem że raczej nie...?

Awikularia
31-01-2014, 04:51
Dlaczego ma sie nie nadawac? Ja we wszystkich terrariach/pudelkach mam substrat kokosowy. Podziemne kopia w nim zawziecie swoje nory.

sskin
31-01-2014, 05:04
w opisie c. crawshayi:

"Zaczynamy od pudelka po kliszy dla maluchów L1, na dno sypiemy troszeczkę substratu kokosowego i ubijamy go palcem. Tak przygotowane podłoże jest wystarczająco twarde, by ptasznik wykopał w nim norkę. Naturalnie musimy pamiętać, by podłoże było zawsze wilgotne. Następnie z pudelka po kliszy pajączki w wieku L2 do L3 możemy spokojnie trzymać w pudelku na mocz dostępnym w każdej aptece. Wystarczy ok. 4cm ubitego substratu na dnie. Przy L4 - L7 polecam trzymanie w czymś większym, np. opakowaniu po świerszczach. Tutaj już zamiast substratu należy zastosować cos "stabilniejszego". Może być ziemia ogrodowa, zawsze wilgotna i mocno ubita. Gdy pająk wykopie w tak przygotowanym podłożu norkę, na pewno "domek" mu się nie zawali"

chrzanu
31-01-2014, 06:09
nadaje się spokojnie.
a co do utrzymywania wilgotnosci przy vermikulicie to tak jak normlanie czyli "na oko "

sskin
31-01-2014, 09:48
tak się zastanawiam że verkulamit to całkiem niezłe podłoże bo nie pleśnieje jak mi się wydaje bo to przecież minerał...

Awikularia
31-01-2014, 11:53
Ale dziur sie w nim kopac nie da. Poza tym mokry wszytko zabarwia złotym pyłkiem ;).

42d3e78f26a4b20d412==