PDA

Zobacz pełną wersję : rozpoczęcie hodowli - kędzierzawy,słoneczny



wielebny84
31-01-2014, 08:57
W najbliższej przyszłości rozpocznę hodowlę obydwóch ptaszników z tematu. Narazie będę polegać na wiedzy kilku znajomych (przez GG) oraz tym co tutaj wyczytałem i przeczytam. Wiem, że obydwa są odmienne dosyć. Jeden spokojniejszy, drugiego uważa się za bardzo agresywnego. Akwarium, które posłuży za terrarium ma następujące wymiary:
50 cm dł. X 20 cm szerokość X 25 cm wysokość.
Zamierzam je przedzielić choćby drewnianą dyktą zostawiając słonecznemu więcej miejsca. Terrarium zaplanuję by miało dwa oddzielne zamykania. Problemów jest kilka, jak obliczyć ilość litrów, które będzie potrzebne do zapełnienia dna (włóknami kokosowymi). Czy dykta i osobne żarówki zapewnią 3 stopniową różnicę w oddzielonych pomieszczeniach, chyba że ktoś ma inny pomysł na różnice temperatur, normalnie w pokoju mam 20-21, latem dużo cieplej (pokój od południa) Różnica w podłożu, mam pół litra piasku z Sopotu :), kiedyś przywiozłem sobie. Wyczytałem, że należy 1/3 zrobić w propocji z włóknami lub torfem, czyli czy należy wymieszać podczas przyrządzania włókien dodając w pewnym momencie piasek ?Prosiłbym również na koniec o wypowiedzenie się osób, które mają murinusy czy zastosowanie powiedzmy odwróconej doniczki z wyciętym otworem zapewni zamierzany przeze mnie efekt, że murinus tak szybko nie wyleci z kryjówki ? otwór nie ma być duży tylko tak by się przecisnął. Oraz czy atakują zawsze czy nie ? Czy zastosowanie ogrodniczej rękawiczki coś pomoże i bluzy w razie ataku ?

Proszę w miarę możliwości o odpowiedź na wszystkie pytania.

Z Bogiem :)

Silent_Dragon
31-01-2014, 09:02
Witam
Wedlug mnie nie powinienes brac murinuska na poczatek, ale to Twoja sprawa.
Pozdrawiam

SHERON
31-01-2014, 09:12
Wiec zacznijmy pokolei. Sądze że lepiej by było jesli byś zrobił 2 odzielne terraria bo nie jestes w stanie zrobić różnicy temperatur ( chociaz nie jest poczebana ) Bo ja osobiscie czymam boehmei smitha i spinfera i kedziora w tej samej tem i żyja. A co do murinusa to napoczątek bym nie polecał weź coś z Brachypelm a potem sie weź za coś agresywniejszego. A co do doniczek to sprawdzaja sie ale nie sa za estetyczne osobiście polecam dla malych pająków makówki a dla wiekszych osobników łupiny z orzecha kokosowego.

wielebny84
31-01-2014, 09:13
Chciałbum murinuska, ponieważ podoba mi się, że potrafi robić pajęczyny, no i jego obecność i zajmowanie się nim podnosi adrenalinę od której jestem poniekąd uzależniony. Np. kompię się w przeręblu, co też nie jest normalne. Latem na podnośniku 18 metrowym wjeżdżam do gniazd bocianich by pomagać przy obrączkowaniu. Obecność linii energetycznej tuż obok też daje do myślenia :) Ale po wszystkim jest radość. Jeśli ktoś ma możliwość odsprzedania mi za 20 zł z przesyłką jakiegoś ptasznika, który plecie nici to ok. Może być mały.

wielebny84
31-01-2014, 09:15
Różnicę wydaje mi się osiągnąć mógłbym robiąc dwa oddzielne źródła powiedzmy 15 i 20 Watt. zamierzam je osłonić przy górze plastikiem, które jest przy rowerach. Chodzi mi konkretnie o tylną osłonkę koloru czerwonego, w której jest żarówka.

SHERON
31-01-2014, 09:16
Jak lubisz adrenaline to weź se ubierz koszulke metaliki i pentagram na szuje i idź w niedziele na 10 00 do kościola. To bedzie adrenalina jak bedziesz zwiewał przed zgraja babć.

wielebny84
31-01-2014, 09:24
Nie jestem ani fanem metallici, ani nie mam zamiaru przed babciami uciekać :) Tak się zastanawiam czy murinus to jedyny gatunek plecący sieci ? Przyznam się, że nie przejrzałem wszystkich gatunków dostępnych w Polsce.

sskin
31-01-2014, 09:29
moim zdaniem każdego pajaka choduje się inaczej ale jednak żeby wogule jakiejkolwiek praktyki nabrać to murinusa zostaw na później.. oczywiście zdecydujesz tylko Ty ;-) ale adrenalinka Ci skoczy jak Cie ugryzie:P hehe


i jak chcesz jakiegoś małego do 20zł to nie wkładaj go od razu do takiego dużego terra:p

wielebny84
31-01-2014, 09:42
Chciałbym to rozwikłać czy problem leży tylko w kwestii ryzyka związaneg z otwieraniem pokrywy, czy też innego. Słyszałem, że raczej zjada ofiary nie pozostawiając szczątków, problemem jedynie byłyby wylinki, ale na to tez sie znajdzie sposób :) Polak potrafi. Poza tym nie zakładam, że dam mu się ugryźć, żeby mi adrenalina podskoczyła :)

PrzemekB
31-01-2014, 09:52
jezeli jestes uzależniony od adrenaliny polecam np. poecilotherie ornate :] ... a tak na powaznie to chcesz male czy juz dorosłe te pajaki kupic??? bo dorosly murinus na samym poczatku... ehhh :/// troche zgroza ... :)

Welpek
31-01-2014, 09:54
Witam napisales ze chcesz pajaczka ktory robi duzo pajeczyny , mam P.murinusa i mam tez C.fasciatum i ten drugi robi duzo wiecej pajeczyny (jak narazie) a jest o wiele spokojniejszy od murinusa i nie jest tak niebezpieczny . Proponowalbym oddzielne terra dla 2 pajakow zawsze moze byc ryzyko ze sie spotkaja w jednej komorze chocby byly dobrze zabezpieczone a wtedy wiadomo co sie stanie :P
Pozdrawiam

PrzemekB
31-01-2014, 09:56
problem u murinusa nie lezy tylko w kwestii otwierania pokrywy...a spryskiwanie??? czyszczenie ??? roznorakie czynnosci pielegnacyjne ??? myslales moze nad B.vagans? ten pajak jest temperamentny i napewno da Ci duzo radochy,szczegolnie ze rosnie stosunkowo duzy:)

wielebny84
31-01-2014, 09:59
Oczywiście, że małe tzn. kędzierzawy ma być l3/4 a murinius l6, malutki nie jest, ale wielki też nie.
Proszę bardziej o odpowiedzi na te pytania z podłożem, ogrzaniem, itd. :) bo to że niebezpieczne to każdy pisze ;] pewnie coś w tym jest. W sumie to nie potrafię sobie wyobrazić tej szybkości. Prosiłbym o porównanie do czego realnego.

macias
31-01-2014, 10:08
a może zamiast murinuska chromatopelme cyaneopubescens też robi piękne pajęczyny... a nie jest tak bardzo agresywna jak murinus

wielebny84
31-01-2014, 10:11
Ładny :) ten vagans, tylko kto ma w miarę taniego :) bo to że są inne to zdaję sobie sprawę, ale jednak kwestia ceny też jest ważna.
Pokarm wrzucałbym przez lufcik. Czyścić hmmmm ten odwłok czy cokolwiek innego starałbym się długim drucikiem gdy pająk byłby w schronieniu. Spryskiwanie może być albo na zasadzie opisanej wyżej, albo strzykawką przez szparkę również można.
Zastanawia mnie, bo z Waszych reakcji możnaby wywnioskować, że pająk ten odrazu prawie rzuca się na terraryste/opiekuna. :)

leviatan
31-01-2014, 10:13
jeśli chcesz pająka co robi dużo sieci to Chromatopelma jest w sam raz. Robi dużo sieci, nie jest agresywna, i pięknie ubarwiona (nawet w młodości).

A co do podłoża, za bardzo się tym wszystkim przejmujesz... w stosunku... ja wole na oko:P tak samo z podłożem aby było te 5 cm podłoża i luz.

rastafaq
31-01-2014, 10:16
Nie rozumiem dlaczego wiecej miejsca chesz zostawic murinusowi wiecej miejsca skoro jest mniejszy, po drugie to gdzie sie kapiesz nijak sie ma do murinusa, jak dla mnie moze Cie ujaic w dupe, bardziej bym sie martwil ze Ci ucieknie i zdechnie gdzies za szafa, bo takie chartkorowe chlopaki wzbudzaja u mnie usmich politowania. Pajeczyny plecie duzo lagodnych pajakow, chociazby wyzej wymieniony c. fasciatum lub avicularie. Kombinowanie z roznymi temperaturami jest bezcelowe, kedziorowi nic sie nie stanie jak bedzie troche cieplej.

wielebny84
31-01-2014, 10:19
Więcej miejsca, ze względu na to, żeby miał powierzchnie do robienia pajęczyn. Poza tym im większa powierzchnia tym pająk dalej od miejsca w którym bym otwierał pokrywę. Jeśli ktoś z Was ma na sprzedaż łagodnego co plecie nici to proszę o oferty. A przykład z morsowaniem podałem po to, że nie jestem chłopczykiem co gra na komputerze, ogląda pokemony i zachciało mu się pajączka. Jestem odpowiedzialny zarówno za siebie jak i innych, a tym bardziej zwierzęta.

ketnip
31-01-2014, 10:28
nie taki murinus straszny jak go malują, ale jezeli nie miałes do czynienia wogóle z pająkami jeszcze - to odradzam na sam początek, musisz poprostu nauczyc sie obchodzic z pająkami a powiedzmy po jakims czasie kupic sobie murinusa jako drugiego pająka:)

tetsuo
31-01-2014, 11:07
Ja polecam vagansa,mi pieknie zrobil pajeczynke w terra,i jest to tani pajaczek,za 50zl bez problemu sie dostanie l9 (ja kupilem l9 samice za 40zl) pozdrawiam

wielebny84
31-01-2014, 11:19
No to żeby pokazać Wam, że murinusy są spokojne to proszę: http://guytansley.pwp.blueyonder.co.uk/murinus.mpeg :) i tutaj inne filmiki: http://giantspiders.com/video.html

SD AS
31-01-2014, 11:33
W obliczeniu ilości litrów podłoża nie widze problemów, poprostu zamieniasz wymiary na decymetry biorąc pod uwage że 1dm3 to jest 1 litr i se liczysz.Przypuszczalnie jak dał byś 5 cm podłoza to musiał byś użyć ok 5 litrów.
Szczeże mówiąc to przy brachypelmach można się nauczyć jak utrzymywać dobrą temperature.O wiele więcej doświadczenia zdobędziesz trzymając np Psalmopoeusa z tego względu że jest on szybki a jad ma słaby.Przedewszystkim oswoisz się z ich szybkoscia i nie bedzie ci to potem sprawiało większych kłopotów.

Awikularia
31-01-2014, 11:34
Coz, czytam co wielebny wypisuje, i troche mi sie wlos na karku jezy...

1. Lepiej, aby jednak B. albopilosum (czyt. kędzior) mial wieksze terrarium; jest to pajak roslejszy i ma wieksze tendencje do przekopywania. P. murinus i tak nie zaplecie calego terrarium sieciami, to nie Chilobrachys. Zrobi sobie gniazdo w jednej czesci i bedzie w nim siedzial, dorabiajac warstwy pajeczyny.

2. Akwarium radzilabym przedzielic solidnie, szybą wklejoną na silikon. Pajak w dykcie jest w stanie wygryzc dziure (nie takie rzeczy obserwowalam). Nie wierze, ze mezczyzna tego nie dokona, skoro baba potrafi (baba czyt. ja). Akwarium, ktorego wymiary podales, jest za duze dla takich maluchow, jakie zamierzasz kupic. Nada sie doskonale, jak pajaki urosna. Na razie doskonale swoja funkcje spelnia pojemniki plastikowe, np. na zywnosc (trzeba w nich porobic dziurki).

3. Ilości podloza na litry nie trzeba liczyc - wystarczy, ze jego warstwa u B. albopilosum bedzie 7-10 cm, a u P. murinus 5 cm. Jak sprawia ci to trudnosc, to wez linijke i zaznacz sobie kreske od linijki na szybie, ale mysle, ze az tak z toba zle nie jest ;).

4. Nie ma potrzeby robienia az takich rozdzielnosci temperatury - P. murinus i B. albopilosum doskonale sie czuja w temp. 25 stopni (na przyklad). Jakbys sie uparl, to i bez zarowek mozesz je trzymac. Oslonka z roweru koloru czerwonego? A po czorta???

5. Z tym piaskem z Sopotu to lepiej uwazaj, nie jest pierwszej czystosci i moze zawierac jakies nieporzadane rzeczy. Przydaloby sie go wyjalowic. Nie musisz mieszac piasku z torfem, ale mozesz. Mozesz tez dac np. 3/4 podloza z torfu, 1/4 z piasku, nie mieszając (raczej sprawdzi sie to u P. murinus, bo jak B. albopilosum zacznie kopac, to sie moze niezle zdziwic). Mozesz tez dac kilka malych kamykow w charakterze dekoracji dla obu gatunkow. A jak mieszac - no coz, i tak musisz poczekac, az kostka substratu kokosowego nachlonie wodą. Kostke nie namoczona to sobie mozna najwyzej ten piasek pomieszac ;).

6. Czy wlozysz pajakowi doniczke, czy krzaczek, czy orzech kokosowy czy cos innego, jak P. murinus bedzie chcial, to i tak wyleci z tej kryjowki w tempie swiatla. Nie jest to zadne zabezpieczenie przed szybkoscia i agresja. A czy zawsze atakuja - no coz, w 90% przypadkow przy najmniejszym gmeraniu czymkolwiek w terrarium P. murinus przyjmuje poze obronna (a niektore osobniki od razu zaczynaja dziabac klami wszystko co popadnie). Ale z rekawiczkami nie przesadzaj, to nie cudotworca ani zararaka, zebys mial umrzec od samego popatrzenia. Wystarczy 30-50 cm penseta.

7. Coz, mam agresywniejsze gatunki w hodowli, niz P. murinus, a na pewno bedziej pokrecone i jakos nigdy nie zauwazylam podniesienia u siebie poziomu adrenaliny. Widocznie jestem nienormalna pod tym wzgledem. Ale jak chcesz miec pajaka, bo ci podniesie adrenaline, to idz sobie poplywac w przereblu, poki jeszcze jest lod na niektorych jeziorkach i stawach.

8. Sieci plecie mnostwo pajakow - szczegolnie gatunki nadrzewne. generalnie wszystkie ptaszniki z rodzaju Pterinochilus, Chilobrachys, Avicularia, Psalmopoeus, Chromatopelma.

9. Porownanie szybkosci ptasznika do czegos realnego... Nie bardzo rozumiem? Do jadacego samochodu czy cwalującego konia? Nie robilam takich eksperymentow, wybacz. Ale P. murinus sa szybkie, uwierz mi.

10. A na co pajakowi chcesz czyscic "hm ten odwlok"??? Pajak sam postara sie o swoja czystosc, nie ma obawy. czlowiek mu nie jest do tego potrzebny.

11. ja bym ci poradzila Psalmopoeus pulcher, zamiast P. murinus. Szybkosc porownywalna, ale nie ma sie czego bac, jak ukasi. Z drugiej strony jezeli twierdzisz, ze pajak musi byc tani, bo cie nie stac, to pomysl o dalszym utrzymaniu. Nie jest to suma oszalamiajaca, ale przewyzsza miesiecznie koszt 10 zl pajaka. Aczkolwiek nie ukrywam, ze najwiecej trzeba wydac na sam poczatek

Awikularia
31-01-2014, 11:36
Przewielebny, to zaden dowod. 2 filmiki mnie nie przekonaja, ze P. murinus to baranek. W koncu rozmnazam ten gatunek i mam z nim nieco do czynienia.

wielebny84
31-01-2014, 12:05
Tam była buźka z przymrużeniem oka, a filmiki bardziej jako ciekawostka. Moim zdaniem autor filmika z murinusem niewątpliwie chciał nagrać jego atak.
Pająki nie tylko do adrenaliny, bo gdyby tak było to nie brałbym kędzierzawego, prawda ? :)
Fajnie, że hodujesz wiele gatunków i tych niebezpiecznych i tych mniej, zatem może miałabyś z tych szybkich, mniej jadowitych na odsprzedaż ? A koszt 10 zł na pająka nie jest taki wysoki :)
Pisząc o czeszczeniu odwłoku jeśli tak dosłownie napisałem, miałem namyśli wylinkę.
Wierzę, Ci skoro w tym siedzisz że potrafi wyskoczyć mimo zwężonego otworu kryjówki, a co powiesz na odwrócenie do ściany ? :) wg mnie powinno to bardziej wydłużyc jego czas rekacji, zwłaszcza, że zanim się połapie to trochę minie czasu, to moje zdanie, jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.
Z piasek, wyjałowić to wystarczy polać wrzątkiem ?

To, że mniejsze wpierw dam do pojemników to dla mnie logiczne, ale ja już musiałem się zorientować co po tym, dlatego odrazu się zainteresowałem ich docelowym miejscem życia.

Skoro Kędzior więcej potrzebuje to dostaną pół na pół :) albo tak jak mi będzie pasować przy urządzaniu.

Szacunek dla Ciebie :)

Silent_Dragon
31-01-2014, 12:14
Witam
Wiesz co daj sobie spokoj z tym murinusem i kup sobie irminke albo cambridgei one tez robia duzo sieci, a nie kombinujesz ,,jak jez pod gore" :)
Pozdrawiam

Awikularia
31-01-2014, 13:08
Jak odwrocisz otworem do szyby, to tez nie jest gwarancja na spowolnienie pajaka. Zreszta, jak mu nie bedzie pasowac, to sobie wygrzebie dziure z innej strony ;). Ja uzywam tez piasku, ale kupuje w sklepie. Wole dac te 4 zl, niz zeby jakies swinstwo sie w nim znalazlo.

http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=31&i=22796&t=22796

To jest moja oferta, nie bede tutaj wklejac calej. Niestety, nie mam na sprzedaz "kędziorów". Jakby co, to prosze na meila, poniewaz ide sie szykowac na gielde i raczej juz na neta dzisiaj nie zajrze.

ziu
31-01-2014, 13:50
Ja to sie tak zastanawiam czemu ludzie bzdury pisza i robia taka zla opinie tej biednej p ornacie. Tez kiedys bylem az taki zdygany i pamietam jak pierwszej nocy gdy trafila do mnie moja dorsla samiczka nie moglem zasnac do 3 rano ;P ale to bylo kiedys. Uwazam ze wiekszosc murinussow jest duzo bardziej trudniejszych i niebezpienczych w hodowli niz p ornata. Tak naprawde oranta u mnie przez byla agresywna ok 3 razy, a troche juz ja mam. Pozatym porusza sie po terrarium dosc szybko ale bez prezsady. ODRADZAM CI Murinusa jak trafisz diabla to bedziesz sie bal podniesc przykrywke a chyba nie o to chodzi w tym hobby. Ja mam juz tylko ornate i auratum ( do ornatki respect a do przy auratum sie luzuje :) Tez kiedys nie lubilem brachypelm wlasnie do czasu gdy kupilem AURATUM Teraz nie oddalbym jej za zadne skarby :D

oczywiscie do brachypelm CITESIK powinien byc.

POZDRAWIAM.

Awikularia
31-01-2014, 15:26
CITESIK, to jak sobie zza Unii sprowadzisz. Wystarczy zaswiadczenie o urodzeniu w niewoli ;).

KnockeR
31-01-2014, 15:58
Szanowny Panie Wielebny odpuść murinusa kup na początek tego kędziora jestem na 100% przekonany, że w pierwszych tygodniach szybkość albopilosum dostarczy Ci wiele adrenaliny. Choć bawi mnie jak sobie czytam, że sobie tam bocianki obrączkujesz i uważasz się lepszy od ludzi którzy oglądają pokemony i siedzą przed kompem nie wiem co to ma do rzeczy, ludzie różnie reagują ja prowadze siedzący tryb życia;) i nie kupiłem sobie pająków w celu podnoszenia adrenaliny najważniejsze jest opanowanie w każdej sytuacji. Co do poruszania murinusa to on nie chodzi, nie biega tylko się teleportuje. Akwarium też sobie odpuść bo nie ma odpowiedniej wentylacji.

rastafaq
01-02-2014, 02:53
Ja nie mam pojecia skad te glosy ludu jakoby wyzej wymienone murinusy byly az takie straszne, mam juz chyba 3 pterinochilusa i sprawiaja problemy tylko wowczas gdy sa w za malym pudelku i kazde uchylenie wieka jest rownoznaczne z ucieczka pajaka. W terrarium w ogole nie ma z nim problemu, zrobi sobie gniazdo i sila go z tamtad wyciagnac nie mozna.

ziu
01-02-2014, 06:09
Oj tam Awi pomylilem sie :D Fakt zaswiadczenie o urodzeniu w niewoli.

Mały
01-02-2014, 06:24
ziu napisał(a):

> Ja to sie tak zastanawiam czemu ludzie bzdury pisza i robia
> taka zla opinie tej biednej p ornacie.

Jest to bardzo szybki gatunek, ma jad dosc mocny i w porownaniu do innych rodzajow do lagodnych raczej nie nalezy... oczywiscie zdarzaja sie wyjatki dlatego po zachowaniu kilku osobnikow nie ocenia sie gatunku.

ziu
01-02-2014, 13:24
Miales kiedys ornate? albo jaka kolwiek Poecilothie? wiem ze jestes doswiadczonym hodowca ale naprawde ornaty nie roznia sie zbytnio od innych poecilotherii, nie mowiac juz o mlodych ktore UCIEKAJA, to dorosle tez zadko przejawiaja agresje przynajmniej ja sie z takimi spotykalem. Wiadome ze nie jest to gatunek dla poczatkujacych, ale jest wiele "gorszych" gatunkow ktore sie stawiaja juz jako mlode pajaki. Przytocze tu tekst Awikularii ktory zapadl mi w pamieci, "ze trzeba sie nizle postarac zeby zostac dziabnietym przez poecilotherie".


Pozdrawiam.

Awikularia
02-02-2014, 06:49
Maly, ty wiesz, ze mialam tych P. ornata okolo 200 szt. w swoim zyciu :)))))))))))))))). I podtrzymuje swoje zdanie, ktore zacytowal ZIU.

Mały
02-02-2014, 14:44
No w sumie jak slusznie napisal ziu nie mialem jeszcze okazji hodowac pajaka z tego rodzaju i moge sie oczywisice mylic... Sila jadu i szybkosc oczywiscie sie zgadza. Czytajac tytul tego watku i potem o Poecilotheria mialem chyba jakies dziwne skojarzenia... ;)

42d3e78f26a4b20d412==