PDA

Zobacz pełną wersję : Pająki a geny...



Opu
02-02-2014, 04:34
Mam pytanie czy pajaki z tego samego kokonu mozna rozmnazac i czy potomstwo nie bedize genetycznie wedliwe i słaprza tak jak w przypadku łonczenia modliszek z tego samego kokonu i po kilku pokoleniach dochodzi do bezpłodnosci albo ruznych wad na tle genetycznym. Czy to samo dotyczy pająków?

PMajdan
02-02-2014, 04:35
Powodzenia życze. NIe wiem czy wiesz , ale istnieje duza różnica w tempie wzrostu i dojrzewania :rodzeństwa - brat i siostra". Zanim siostra uzyska dojrzalosc, nie zdazy jej zaplodnic. Taka naturalna zapora przeciw kazirodztwu ;]

Opu
02-02-2014, 04:39
no jednak jest to możliwe jesli obnizy sie temperature samcowi a samicy podwyzszy jest to wykonalne

smash
02-02-2014, 04:41
mozna rozmnazac ale potomstwo bedzie wadliwe dlatego nie powinno sie tego robic.

chrzanu
02-02-2014, 04:43
na upartego nawet jezeli bedzie tak ze mozna je dopuscic to potomki i tak bede sałbsze, będe krócej zyly, moga szybko pasc, w ogóle sie nie "urodzic". i mozliwe ze sa bezpłodne ale tutaj bym sie zastanawiał. zreszta nawet gdyby były płodne to i tak niedorzyja pewnie chwil kopulacji bo bede slabe genetycznie.
zapraszam do archiwum jest tam wile takich wątków, chciałem znalesc jeden naprawde dobry w którym pisało wiele ludzi z czego ja sam ale nie moge go znalesc moze go juz tam nie ma.

rastafaq
02-02-2014, 05:09
Mi sie wydaje, że jak dopuszcza sie pajaki nie tyle z jednego kokonu, ale z jednej samicy to juz i tak sa w jakims stopniu slabsze i nie rosna do takich rozmiarów jak powinny, niestety na rynku coraz wiecej takich bedzie.

Awikularia
02-02-2014, 06:05
Nie wiem jak inni, ale ja sie bardzo saram dbac o to, aby łączyc nie spokrewnione ze soba osobniki. Czasem wole zaplacic wiecej za pajaka z Niemiec, lub zrezygnowac z kopulacji niz dopuszczac spokrewnione ptaszniki. Nie badalam tego problemu (genetyki pajakow), ale wydaje mi sie, ze jest tak, jak w przypadku innych zwierzat.

42d3e78f26a4b20d412==