PDA

Zobacz pełną wersję : Wielkość nimf i młodych-fotki + tekst



robert.p.
05-02-2014, 11:41
Witam!
Zauważyłem ze jednym z podstawowych pytań na forum( nie licząc tych o niejedzących kędziorkach itp.) :)
jest kwestia-"po której wylince jest mój ptasznik?". lub " mój pająk ma 2 cm ciałka-która to wylinka ?"
Większosc odpowiedzi na tego typu pytania jest oczywiscie w miare dobra i miesci sie w granicach prawdopodobieństwa,
choć czasami zdarzają się ciekawe wyjątki :D
Podstawowym błędem jaki popełniają początkujący hodowcy jest rozumowanie typu-skoro moja b.vagans L5 ma 25 mm ciałka
to p.cambridgei L5 powinien też byc tej wielkosci
Jest to oczywiscie rozumowanie logiczne,lecz całkowicie niezgodne z rzeczywistoscią.Róznice w wielkosci jaj,nimf i
młodych róznych gatunków ptaszników są tak znaczne ze porównywanie ma pewien sens tylko w ramach tego samego gatunku
Nawet wtedy jednak należy zachowac ostrożność w szacunkach gdyz róznice wielkosci nimf mogą byc dosc znaczne.
Róznice miedzy swieżo wyklutymi pajączkami z tego samego kokonu mogą dochodzic nawet do 1/3 długosci.Dlatego duzy L2
jakiegos gatunku może byc większy niż mały L3.Dużo zależy od warunków,żywienia i innych czynników.
Dlatego do wszelkich porównan należy podchodzic ostrożnie.
Postanowiłem umiescic w tym poscie kilka porównawczych zdjec nimf II i pajączków po 2 wylinkach
(czyli oznaczanych jako L3) róznych gatunków będących w tej chwili w moim posiadaniu.Nie są to oczywiscie ani
największe ani najmniejsze z nimf(wielka jest nimfa t.blondii a bardzo drobniutkie nimfy ma np a.geniculata czy
l.parahybana),i zapewne wiele innych gatunków ma bardzo drobne młode.
Jednak w tej chwili dysponuje tylko tymi nimfami które zaprezentuje
Na 1 zdjęciu nimfy II u góry-chilobrachys huahini ,w środku -brachypelma vagans,
na dole-phormictophus cancerides cancerides

robert.p.
05-02-2014, 11:42
Na fotce kolejne nimfy II
u góry -brachypelma albopilosum
na dole-pterinochilus murinus "red form"

robert.p.
05-02-2014, 11:42
Róznice w wielkosci nimf przekładają sie oczywiscie na wielkosc młodych pajączków.Równiez tempo wzrostu róznych
gatunków jest niejednakowe.Na tym i kolejnych zdjęciach przedstawie 6 pajączków L3 (czyli takich które miały juz po 2 wylinki)
nalezących do róznych gatunków.Jak widac róznice wielkosci są znaczne
Na zdjęciu u góry- psalmopoeus cambridgei
na dole- lasiodora parahybana

robert.p.
05-02-2014, 11:43
kolejne pająki L3
na górze -avicularia metallica
na dole- brachypelma vagans

robert.p.
05-02-2014, 11:43
I jeszcze jedno zdjęcie dwóch L3
Na górze- brachypelma boehmei
na dole- pterinochilus murinus

Jak widac róznice wielkosci pająków potrafią byc bardzo duze,a te kilka zdjęc nie wyczerpuje zagadnienia.
Mam nadzieje ze temat Wam sie podobał i w czyms pomógł.

Maniak
05-02-2014, 11:49
Mówcie co chcecie, ale według mnie bez roberta i Awikularii to forum straciłoby z 70% walorów edukacyjnych. Takie posty siedzą u mnie w ulubionych :). GREAT JOB MAN - keep it up :P :).

laska
05-02-2014, 11:55
(klask,klask)wg.Ciekawy i fajny post!(klask,klask)

Awikularia
05-02-2014, 12:04
Fajny pomysl, Robercie. Jak bedziesz mial jakies kokony, to porob dalsze zdjecia. A ja podkradne Twoj pomysl, bo mi sie nadzwyczajnie spodobal i tez porobie takie zdjęcia :o)).

ponczos
05-02-2014, 12:17
Jeszcze trochę i bedzie można jakiegoś e-booka wydać. :))

cyclosternum
05-02-2014, 12:22
no no fajny pomysł ale też przydały by sie jakies wyjądki np.twój samiec murinusa o którym juz tyle słyszałem :) no ale to troszku nioe mozliwe

robert.p.
05-02-2014, 12:52
Chodzi Ci o tego małego dorosłego p.murinus co miał tylko pare cm rozpiętosci?Jesli tak to faktycznie -juz niemozliwe :(
Zdjecia mu nie zrobiłem a on został zjedzony przez samice bo był za mały zeby skopulowac i "mamuska" sie zdenerwowała.

scur
05-02-2014, 13:00
fajny pomysl, lubie te "wyklady" hehe, Robert tak trzymaj, mysle ze wszyscy powinni brac z niego przyklad :]

Mc.Luka
05-02-2014, 14:16
pytanko Robercik- czy na piątej fotce ten murinus to red form czy standart ??

robert.p.
05-02-2014, 14:51
to jest akurat"red form"(heh ja jednak wole starą nazwe-tak jak sie je kiedys przed laty kupowało-spinifer)
Przy tej wielkosci wszystkie murinusy i tak są jednakowe.Zaczynają sie wybarwiac tak po ok 5-6 wylince

lomax
05-02-2014, 17:22
Co do wielkości pajączków to ja przeżyłem szok na ostatniej giełdzie widząc dorosłego samca chromatopelmy. Miałem kiedyś samca przed ostatnią wylinkom i on był trzy razy taki. O ile dobrze pamiętam to nawet sam oglądałeś go Robercie na IV giełdzie i mówiłeś, że jest ogromny.

lukasz_dyn
06-02-2014, 04:55
Robtcie p. mam pytania ile czekałeś na kokon phormictopusa ?

robert.p.
06-02-2014, 11:20
kokon był kolegi,nie wiem ile czasu czekał.Ja mam tylko 10 nimf z niego

robert.p.
06-02-2014, 11:23
fakt-wielki jest ten samiec :)
Mam go wiec bedzie miał okazje sprawdzic sie z moją samiczką :D
Zobaczymy czy "duzy może wiecej" :D

Baku
06-02-2014, 17:10
luz Robert tylko jeden błąd merytoryczny :P

" pajączków po 2 wylinkach(czyli oznaczanych jako L3) "

to troche na odwrut ,,,
była tu kłutnia ( motywowana przezemnie :P:P) na temat prawidłowości uzywania określenie "L" i momentu w kturym jest "L1"

wysło nato ze jestem głupi i nie powiniennem mieszać więc dałem sobie troche na wstrzymanie .. ale fakt jest taki ... miare "L" nalezy uznać za potoczną - ogulnie przyjentą i uznawaną liczona dla wieku następującego po stadium " nimfyII "

o ile jest to potoczne to wszystko gra i śpiewa , ale w tym wypadku pod zadnym pozorem nie mozemy tego przekładać na L = wylinka gdyz pająk 1 wylinke przechodzi w fazie postembriony (czyli nimfa I na nimfa II )
dlatego pajak po 2 wylinkach będzie uznany potocznie za L1 a po 3 wylinkach za L2 :P:P

robert.p.
07-02-2014, 11:05
Baku -wiesz przeciez o co mi chodzi-w potocznej rozmowie wszyscy zazwyczaj przyjmują ze nie liczy sie wylinek nimf.Mały pajączek po wyjsciu z kokonu to L1 wiec po 2 wylinkach to L3.Masz oczywiscie racje ale mówie tu o potocznym rozumieniu ttgo zwrotu "L iles tam"Nie warto mieszac ludziom w głowach bo doskonale wiesz ze duzo osób początkujących ma i tak duzy problem ze zrozumieniem jak to jest z tym liczeniem wylinek.To co pisze kieruje raczej do mniej zaawansowanych uzytkowników forum(bo ci doswiadczeni juz to wszystko widzieli u siebie)Wiec napisałem tak jak to sie potocznie mówi i pisze,choc oczywiscie zgodne z rzeczywistoscią jest to co ty napisałes.Wydaje mi sie jednak ze nie warto jednak komplikowac i tak juz zagmatwanych spraw. :D:D:D
Wiem,wiem ty masz bardzo naukowe podejscie,ja natomiast juz nie tak bardzo :P
Ale formalnie w tej sprawie masz racje Ty!!!

42d3e78f26a4b20d412==