PDA

Zobacz pełną wersję : Odmiany kolorowe P.murinusa



mirekesp
07-02-2014, 16:50
To udało mi się wygrzebać na necie:
Są 3 odmiany kolorowe Pterinochilusa murinusa:
-mamilatus (żółta)
-usambra (pomarańczowa)
-spinifer (czerwona)
Tylko że moje dwa są rdzawo-brązowe. Czy to jest forma zwyczajna tego pająka, czy będą się póżniej wybarwiać? (raczej nie moje dwa murinuski są już L7). Jak ktoś zna odpowiedź niech napisze. Z góry dzięki.

Mały
07-02-2014, 17:08
Jest ich wiecej... podane przez Ciebie nazwy: mamilatus, usambra, spinifer wystepuja w handlu jednak taksonomicznie nie sa poprawne...
Wszystkie te formy barwne naleza do jednego gatunku (Pterinochilus murinus) jezeli chcesz zaznaczyc jaka to forma mozna to zrobic np. tak - Pterinochilus murinus 'usambara' , Pterinochilus murinus (orange form).
Co do P. spinifer to temat poruszany byl juz na forum wiele razy... zobacz w archiwum.
Pterinochilus murinus ma wiele form barwnych, gatunek ten wystepuje na dosc duzym terenie 'zroznicowanym klimatycznie' stad rozne kolorki ;)
Obejrzyj fotki P. murinus na stronie Ricka Westa...

MIDO
08-02-2014, 02:13
jest jeszcze P.murinus dark form czyli jest bardzo ciemno ubarwiony.

mirekesp
08-02-2014, 11:51
Oki, przewertowałem archiwum. Poczytałem między innymi o Hysterokrates herkules, Lasidora cristata i Pterinochilus spinifer. I wiecie co, jakoś przestało mnie interesować jak moje pajączki się tak naprawdę nazywają. Fajne są takie jakie są. Nie chcę więcej słyszeć o taksonomi i systematyce. Boli mnie głowa. Ide karmić moje maleństwa :)

42d3e78f26a4b20d412==