PDA

Zobacz pełną wersję : Odwłok a przyrost.



kak
13-02-2014, 07:07
Hej.

Mam rodzeństwo - 2 chromki (teraz L6) i przed wylinką były nakarmione na max., tak samo z pulchrą (L5-6).
Wylniały w niedzielę - poniedziałek i spodziewałem się dużego przyrostu, az do 'skurczu' odwloka, a okazalo sie, ze odlwoki schudly tylko troche, a pajaki, owszem, urosly, ale nie na cala zawartosc.
Wiec jak to jest - pajak nie przyrasta na cala zawartosc odwloka? I jeszcze pytanie - bo wiadomo, ze temperatura wplywa na czestotliwosc wylinek. A czy ma wplyw na okres tuż po wylince - tzn mniejsza lub większa spowoduje większy lub mniejszy przyrost (gdzieś czytałem, że wyższa temp. powoduje szybsze stwardnienie pancerza, co za tym idzie, pająk miałby mniej czasu na wzrost, ale nie wiem, na ile to prawda)?

chrzanu
13-02-2014, 07:11
po wylince pająkowi chudnie odwłok bo energie stamtąd przekierowuje na proces wylinki, jezeli chodzi o temperature, to im większa to wiecej po wylince ci pak urosnie, znaczy to sa niedostrzegalne róznice dla naszego oka.

kak
13-02-2014, 07:28
Chrzanu - na energię? A ja myslalem, ze zapasy w odwloku ida na wzrost pajaka, poki jest miekki :>

chrzanu
13-02-2014, 07:33
no wiesz o co mi chodzi :D
chodziło własnie o wkorzystanie tych zapasów z odwłoka na przyrost :]

Awikularia
13-02-2014, 08:09
Nie bardzo rozumiem sformulowanie "pajak nie przyrasta na cala zawartosc odwloka". Moglbys wyjasnic? Bo albo jestem ciut tępa, albo nie rozumiem po polsku...

chrzanu
13-02-2014, 08:21
chyba chodziło mu o to że nie czerpie wszystkich energi itd z odłoka na przyrost :/ ?

kak
13-02-2014, 08:22
Już to robię:
A więc, po prostu pająk urósł trochę, ale odwłok ma nadal duży.
Wcześniej, gdy nie nakarmiłem go na max, odwłok był baardzo malutki, a teraz tak, jakbym juz go karmil po wylince.

Jimbo
13-02-2014, 08:38
Jak miał bardzo duży odwłok, to czasami tak jest że nie skurczy się do minimalnych rozmiarów, ale zmniejszył się napewno. Jak oceniasz wielkość zaraz po wylince to patrz bardziej na karapaks.

Awikularia
13-02-2014, 11:42
A, o to chodzilo ;o))
No coz, tak jak mowi jimbo. Moje niektore pajaki tez nie maja malych odwlokow po linieniu. A wrecz wygladaja tak, jakby cos jadly. Tak wiec nie ma powodu do zmartwienia ;o)).

kak
13-02-2014, 12:06
No martwic sie nie martwie, ale moja starsza chroma, ktora mam od L4, w wieku L5 miala 3 cm ciala, no, ale moze to cecha osobnicza, albo byla wieksza nimfa.

SzTeQ
14-02-2014, 02:01
Mogę się mylić, ale to chyba działa na tej zasadzie, że odwłok rośnie przez cały czas (lub maleje) w zależności od tego czy jest najedzony.
Cała reszta pająka rośnie natomiast tylko po każdej wylince...

morda
14-02-2014, 13:18
Jak się nażre wcześniej to po wylince też będzie miał spory odwłok, normalka.

redblu
14-02-2014, 14:15
zaraz po wylince to powinien zwiekszyc sie karapaks i odnuza
a odwlok to pewnie zostaje taki sam, tyle ze w porównaniu do zwiekszonej reszty ciala po wylince wydaje sie nam mniejszy niz byl
odwlok rosnie wtedy kiedy pajaczek sobie dobrze podjada :)

kak
15-02-2014, 03:19
ok, dzieki za odpowiedzi.
redblu - to, ze odwlok rosnie, kiedy pajak je, to wiem :)
ale poza zwiekszaniem sie karapaksu i odnozy, odwlok tez potrafi diametralnie sie zmniejszyc, zobacz na to http://gsm.boo.pl/spiders/b.smithi/L8-L9_1.jpg - moja pierwsza smithi spory czas temu, swiezo po wylince.

42d3e78f26a4b20d412==