PDA

Zobacz pełną wersję : Żabka



Gekonek
18-02-2014, 05:42
Czy moge dać samicy albopilosum L10 która ma ponad 6cm ciała żabkę(żabka ma 4cm ciałaka)? na marginesie pajaczek jest po komulacji 28.03.2005 i odtamtej pory nic nie jadł nie wiem dlaczego jeszcze jedno zabke złapałem na dworze

natalia_13
18-02-2014, 05:52
Ja bym nie mogła dać żabki do jedzenia dla pająka czy dla kogos tam, jestem zbyt czuła :) ............................ Raczej możesz dać żabke jeżeli ona nie przekracza wielkości odwłoku pająka.

ponczos
18-02-2014, 06:02
Możesz dać jej co tylko chcesz, ale po co ryzykować - może żabka ma jakieś "syfy" w sobie skoro była łapana na dworze, a nawet jeżeli nie to i tak bedziesz miał dużo smrodu i sprzątania.. Ja bym odpuścił żabce.. :))

daf
18-02-2014, 06:04
Z tym większe od odwłoka to reguła jest głupia. Ilu hodowców karmi ptaszniki pokarmem, który czasami jest 2xwiększy od odwłoku?

SHERON
18-02-2014, 06:15
Dokładnie zgadzam sie z tobą daf ja sam tak karmie mam spinifera L4 i dostaje świerszcze wieksze od siebie o połowe i nie ma żadnych kłopotów z pożarciem.Ale żabe też bym odpuścił ze względy na dzisiejszy stan naszej przyrody.Cala jest pełna metali cięzkich i róznorakich pestycydów.

Shinigami
18-02-2014, 06:37
pozatym, w Polsce chyba wszystkie zaby sa pod ochrona

TerrarystaTerrorysta
18-02-2014, 06:40
Nie wszystkie. w koncu Polska jest powaznym eksporterem zab do Francji. Aczkolwiek mozliwe, ze ochrona jest, ale sezonowa.

natalia_13
18-02-2014, 06:52
ale jeżeli ptasznik jest młody to tak musi być, a jak jest już dorodły to owszem pokarm może być większy

laska
18-02-2014, 06:57
Nie musi być.Moja gienia L3 która ma ,,prawie'' 1cm,potrafi luzem zabić i wchłonąć 1cm pinke,czyli troche większą od niego(to było po diecie przeciętymi poczwarkami much)

KaMiL_15
18-02-2014, 07:03
u mnie jest inaczej:

chroma 1,5 cm cialka zjada swierszcze ktore maja 2 cm - ale takie juz podaje zabite.

kak
18-02-2014, 07:08
moze jest exporterem ale hodowanych.
wszystkie płazy w polsce są pod ochroną.

TerrarystaTerrorysta
18-02-2014, 07:19
Oto wykaz gatunkow chronionych zwierzat:

http://www.lkp.org.pl/prawo_html/rozporz_ochr_gat_zwierzat.html

Zgodnie z nim, jaka by to nie byla zaba, jest chroniona az do konca maja.

daf
18-02-2014, 07:28
Chronione chronionymi, ale kto bedzie chciał to będzie łapal żabki ;)

TerrarystaTerrorysta
18-02-2014, 07:38
Moze i tak, ale to nie znaczy, ze powinno sie popierac ten proceder.

Dark Raptor
18-02-2014, 08:52
Lista którą dajesz jest już "przeterminowana" (zobacz czerwony tekst na górze :P). Kak ma rację, wg. nowej listy gatunków chronionych, wszystkie płazy są pod ochroną.


Chronione chronionymi, ale kto bedzie chciał to będzie łapal żabki ;)
- No comment

Co do pobocznego wątku długości ofiary. Sam daję nawet moim pająkom L1 ofiary przekraczające ich rozmiary. Moje Avicularie i Nhandu spokojnie radziły sobie z larwami mącznika, znacznie dłuższymi od całej długości ich ciała.

TerrarystaTerrorysta
18-02-2014, 08:55
No coz... Jak widac nawet w takich kwestiach trzeba byc na biezaco.
Wiec zabie udka z odlowu odpadaja... ;)

SHERON
18-02-2014, 09:47
Natalia jak byś dokladnie czytała to napisalem ze jestem w posiadaniu spinifera L4 a to jest też maly pająk. A bez trudu zabija owady o wiele wieksze od siebie.

natalia_13
18-02-2014, 10:04
sorry..... bo ja o ptasznikach czytałam ;)

Louis Cypherr
18-02-2014, 13:13
Dokładnie - pokarm może być troch większy.

Gry dawałem tego świerszcza:

http://szaman.klub.chip.pl/grafiki/6wyl_24.II.2004.jpg

To się trochę obawiałem, ale Smithi sobie z nim poradził bez żadnych problemów. :)

Oczywiście nie można przesadzać i trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku. Jak się daje jakię większy i potencjalnie niebezpieczny pokarm, to należy pilnować, aż pająk go uśmierci.
Kiedyś chyba Talullah opisywała, jak ich Avicularia straciła cztery nogi i padła przez zbyt narwanego świerszcza.

Animal
18-02-2014, 13:38
Zauważyłem natalia_13 że mało co sie znasz na pająkach a wykłócasz sie w każdym poście, mam małe geniculaty i wszystkie jedzą 2x większe od siebie mączniaki i jakoś nie narzekają ;) a pozatym pająk niema zawsze takiego samego odwłoku nobo przecież nieraz jest akurat przed wylinką a pokarmu wcześniej nie przyją i co ja mam mu dać? wylęg świerszcza?? pająkowi L4

pol
18-02-2014, 14:04
karmienie zabami jest dobre dla wzrostu pajaka, kedzior L10 raczej nie ma 6cm cialka, a juz na pewno nie jest dorosly wiec po jakij komulacji jest (bo chyba ie po udanej kopulacji jak L10 c0)
pasozyty z zab nie rzechodza na pajaki!!!

natalia_13
19-02-2014, 01:00
niewykłucam się, ja znam się dobrze ale na ptasznikach, poprostu pomyliłam gatunki i przeciesz przeprosiłam

Awikularia
19-02-2014, 01:50
Tak, znasz sie dobrze na ptasznikach, a ja jestem arcybiskup Paryza :/ Nie prowokuj, natalko, zreszta, napisalam juz wyzej, co o tobie mysle. Nikt, kto ma 15 lat nie jest az tak zacofany w slownictwie i mysleniu :/

natalia_13
19-02-2014, 01:54
Nierozumiem po co ty tu jesteś?? Do krytykowania wszystkich?? Ja tylko mówie co wiem, po prostu mam kasiążke o ptasznikach i z tego biore informacje.

Chomik
19-02-2014, 01:55
Sama teoria, zero praktyki ;P 'Znam sie na ptasznikach' rotfl ;]

SDY
19-02-2014, 01:57
Jak poprzesz teorie praktyka to zacznij "znac" sie na pajaczkach. Kup sobie jakiegos, potrzymaj chociaz z pol roku to zobaczysz jakie sa realia. Ludzie tu wypowiadaja sie w oparciu o wlasnie doswiadczenia a nie sucha wiedze ksiazkowa, bo ona (poza nielicznymi wyjatkami) nie daje za wiele...

natalia_13
19-02-2014, 01:58
ja mam pająka jak byś nie wiedział

Chomik
19-02-2014, 01:59
No to masz go za krotko :P

SDY
19-02-2014, 02:07
Jak Chomik napisal: to masz go za krotko. To pierwsze primo. Drugie primo:P to to ze jasniowidzem nie jestem a na tym forum istnieje cos takiego jak "spis hodowanych gatunkow" w profilu kazdego usera. I jest po to zeby wlasnie wiedzieli ludzie ze masz pajaczka.

Dobra, nie chce mi sie z toba gdac. Albo masz jeszcze mleko pod nosem, albo ktos se jaja robi...

puss
19-02-2014, 05:18
mojemu murinuskowi l4 dalem cme wilkosci jego calego(lacznie z nogami) bo wleciala mi do pokoju i latala do okola zarowki to spotkala ja niespodzianka, zlapalem ja wsadzilem z pajakiem do pojemnika po moczu jak sie umylem i odkrecilem to pajak na niej juz siedzial ona sie juz nie ruszala

Louis Cypherr
19-02-2014, 05:45
Kilka razy były na forum opisywane przypadki, gdy pająk w krótkim czasie po zeżarciu ćmy padał. Nie do końca wiadomo, czy to ona była bezpośrednią przyczyną zgonu, ale ja bym ciem nie podawał. :)

rastafaq
19-02-2014, 06:12
Niech się wpisują osoby którym padł pająk po zjedzeniu :żabki, jaszczurki, ćmy bądź innego ustrojstwa złapanego na łace itd. Według mnie jest to bzdura.

Dark Raptor
19-02-2014, 06:21
A czemu bzdura? Jeśli ktoś podał pająkowi np. kraśnika, w którego ciele jest cyjanek, raczej nietrudno o "ciekawy" efekt.
Niektóre motyle i gąsienice mają właśnie takie sposoby obrony przed drapieżnikami... krajowymi, które "wiedzą" na co nie można polować.

rastafaq
19-02-2014, 07:07
Chodzi mi o żaby, jaszczurki,ćmy,świerszcze (polne), koniki itp.
Nie żadne wymysły natury, kraśniki czy nie wiadomo co, poprostu popularne owady.
Wiadomo przecież że są takie co zaszkodzą same z siebie tak jak ten kraśnik cały, bo maja coś w sobie, ale to jest naturalna cecha, a żabka łąkowa nie ma nic takiego co by mogło zabić pająka, jedynie może owe żabka załapać jakąś chorobę lub pasożyty.

puss
19-02-2014, 08:36
zjadl ta cme 19 godzin temu i jak narazie zyje, i zachowuje sie normalnie. juz nigdy mu nie dam cmy

spider13
19-02-2014, 08:57
Wchodze na tcp a tu taka niespodzianka od dzisiaj natalko bedziesz moim wzorem wiesz moze swojemu smithiemu (o ile wiesz o co chodzi) bedziesz przygotowywała kanapki no ja nie moge tylko zeby niebyły większe od odwłoka bo sie zadławi a jak bedzie duzy to bedziesz go na spacer wyprowadzała.

Od dzisiaj bede swojej brachypelmie smithi dawał świerszcze mniejsze od odwłoka :) bo wiesz "małym sie tak daje."

Więc jezeli jesteś taka mądra za jaką sie uważasz to lepiej poczytaj troche ksiązek. Taka jest moja rada.

Dark Raptor
19-02-2014, 09:09
kraśniki to zwykłe motylki... część dość pospolita, spotykana na łąkach.

Co do krajowych żab (a ze zgrozą widzę na Twojej liście i jaszczurki) w zasadzie wypowiedziałem się "bez komentowania". Są to zwierzęta pod ochroną i ich podawanie pająkom jest zwykłym przestępstwem (a podobno na tym forum tak lubimy zwierzęta, he, he... [sarkazm]). Jeśli kupisz anolisa, iguanę, kameleona... proszę bardzo, Twój wybór (najwyżej gadziarze z innych działów cię ukamienują :P)
A pasożytów mają dużo... nawet więcej niż myślicie (możecie spytać się RobertaM - "dr Roberta" :P)

BTW. No i jako ilustracja do tego posta:
http://www.arachnoboards.com/ab/showpost.php?p=350602&postcount=5

natalia_13
19-02-2014, 09:23
jakbyś nie wiedział to tą informacje wzięłam z książki o ptasznikach...... chyba nie jesteś zacofANY??

Awikularia
19-02-2014, 09:39
Hemm, ksiazek o ptasznikach jest sporo, ale na polskim rynku trzy niezbyt ciekawe. Radzilabym zmienic publikacje :>:>:>:>

W sumie to mi przypominasz, natalio, dzisiaj uslyszane 10-letnie dzeiwczynki na podworku: hehehe, moj tato jest najwazniejszy; a wcale ze nie, bo moj, my mamy audi; a wcale ze nie, bo moj tato ma bmw; mamooooooooooooooo, ona mowi, ze moj tato jest gorszy niz jej tatooooooooooo....

Albo zmien sobie wiek w profilu (no bo coz, profil 15 lat, a tu natalia_13), albo nie wiem co.... dziecino, jak tak dluzej popiszesz, to sie bedzie coraz gorzej ludziom na twoj widok robilo... Idz sobie poczytaj cos o pajakach (np. nasze forum kochane - ale nie idz na forum terrarystyki, bo bardziej zglupiejesz), a pozniej sie powypowiadaj, ok? Znajomy mojego meza, od ktorego mamy zolwia, tez byl "terrarysta" - trzymal 20 cm czerwonolicego w akwa 10/25/20 i dawal mu chleb z kielbasa... To znaczy, ze sie znal?

Ja ie mowie, ze jestam gwiazda (no jak to nie? :D) tego forum i nie wiem wszystkiego. Ale jak sie nie znam na fizyce jądrowej, ani na ukladach scalonych, to nie ide na takie forum sie wypowiadac.....

Awikularia
19-02-2014, 09:41
Co do karmienia zabkami, bo w koncu o tym jest ten wątek: kochasz ptaszniki i bedziesz im dawal zabki? To jak to, kochasz tylko pajaki, a reszta zwierzat jest be? No coz, myslalam, ze jak ktos sie chociaz troche zajmuje zwierzakami, to tez ma na mysli ich dobro - i to nie tylko tych w terrarium....

Kup szarancze, swierszcze lub karaczany. W ostatecznosci idz zapoluj na pasikoniki (ale najpierw sprawdz, czy nie sa chronione) i takie zarlo dawaj pajakowi. I niekoniecznie mniejsze od odwloka czy czegos tam na ptaszniku :>

morda
19-02-2014, 10:12
Dodam Natalio, że w niektórych książkach wyczytasz że ptasznik zabije bez problemu człowieka? Uwierzysz w to? :D

natalia_13
19-02-2014, 11:58
tak nie napiszą bo to bzdura

rastafaq
19-02-2014, 13:00
W naturze pająki też jedzą żaby i nie powinno im sie ograniczać diety skoro płazy są dobrym pokarmem.
Nie mówie , że karmie żabkami, tylko zapytałem kto miał taki przypadek , że pająk po zjedzeniu żabki padł.
Pytanie proste, a odpowiedzi na temat coś nie ma, nie pytałem czy są pod ochroną czy nie i czy ktoś je "lawju" czy nie.

Dark Raptor
19-02-2014, 13:20
W naturze pająki też jedzą żaby i nie powinno im sie ograniczać diety skoro płazy są dobrym pokarmem.

Owszem, ale dyskusja prowadzona jak dotychczas (tak samo jak to zacytowane Twoje zdanie) sugeruje niedoświadczonym terrarystom, że można karmić ptaszniki żabami. A jeśli nie mają pod ręką hodowlanych (których i tak raczej by nie poświęcili), mogą ich sobie poszukać w terenie.

Z teoretycznego punktu widzenia zgodzę się z Tobą, że raczej nie powinny zaszkodzodzić. Jednak odradzam z wiadomych przyczyn - ochrona!


Pytanie proste, a odpowiedzi na temat coś nie ma, nie pytałem czy są pod ochroną czy nie i czy ktoś je "lawju" czy nie.

Ktoś zainteresowany bliżej terrarystyką/zwierzętami powinien sobie właśnie takie pytanie zadać. Potem mamy takie przypadki pt. "ha, ha.. nakarmiłem swojego zwierzaka jaszczurką/żabą/rzekotką/wężykiem z ogrodu". I nie są to przykłady teoretyczne, bo były już takie sytuacje na forum parokrotnie.

Jak macie urozmaicać dietę... bardzo proszę, ptaszniki jedzą nawet ryby. Jednak krajowe, odławiane płazy i gady to już lekka przesada.

Animal
19-02-2014, 15:25
Hahaha, popisuje się pod wypowiedzią Awi. Lecz ja jednak uważam że twoje posty są czasem bardziej żałosne niż twoje słownictwo.

Animal
19-02-2014, 15:39
Natalio_13, uprzejmie proszę cie o to byś niewypowiadała się na temat żadnego postu na forum pajęczaki. Możesz ew. wypowiadać sie na post na temat "mój pająk nie jadł już 2 tygodnie" etc. Radziłbym zasiąść przed lekturą naszego wspaniałego FAQ , poczytać posty np. usera robert.p lub Awikularia. prosiłbym też o spalenie lub ew. uszkodzenie książki, z której rzekomo bierzesz tą "nie okiełznaną wiedzę na temat pająków". Prosimy abyś nie wykłócała się na różne tematy z ludźmi zajmującymi się terrarystyką od paru ładnych lat, ponieważ ich wiedza poparta jest doświadczeniem - w przeciwieństwie do ciebie. Amen.

spider13
20-02-2014, 06:22
Powiem tyle zabki nie damo lubie je tak samo z myszami (które tez sie daje pająkom)i poprostu nie dam ich bo je lubie co innego z myszami dla wezy porpostu daje bo musze a i tak nie sprawia mi zadnej przyjemności widok duszonej myszy chciałem przejsc do karmienia wezy martwymi myszami ale w moim mieście nie dostane ich (musze zamówić ze szreka lub biofila) ale co ja bede pisał o wezach wkoncu to nie to forum.

Co do ciebie natalio to napisałem ze masz poczytać ksiązki hmm troche przesadziłem bo wkońcu to dla ciebie zbyt obraźliwe bo przeciez ty wiesz wszystko najlepiej to sie wkoncu zamknij i hoduj swoje ptaszniki przez jakiś czas a później sie wypowiadaj bo tutaj sie nie liczy teoria tylko praktyka piszesz ze wiesz wszystko a masz tylko brachypelme smithi ciekawe czy potrafiła byś sie zając innymi gatunkami a teraz nabierz doświadczenia w chodowli (wiesz sam mam go nienajwięcej nie tyle co ci którzy siedzą w ptasznikach po kilka lat ale mam go napewno więcej od ciebie) a co do twojej wypowiedzi ze jestem zacofany to powiem ci tylko to ze nie mam zamiaru prowadzic z tobą idiotycznych dyskusji a mój post potraktuj jak rade a nie chęć obrazy.

Jezeli cie obraziłem to przepraszam.

42d3e78f26a4b20d412==