PDA

Zobacz pełną wersję : Czy pająk się męczy?



PrzemekB
19-02-2014, 06:32
Chciałbym zapytać czy pająk podczas np. szybkiego biegu lub polowania męczy się?. I czy pająk może zmęczyć się do tego stopnia aby zaczął wolniej iść po wysiłku jakim jest np bieg w celu ucieczki itp...

Tomek_Nie
19-02-2014, 06:58
osobiscie wydaje mi sie ze pajaki w jakis sposob tez sie meczą jak kazde inne stworzenia w koncu nie sa ,,perpetum mobile'' :) ale fajnie tez mnie to ciekawi ,moze ktos sie wypowie tak baridzje od strony biologicznej ...

wrobel_16
19-02-2014, 10:48
mysle ze pajak jak kazda zywa istota gromadzi energie ina cos musi ja zuzyc wiec w jakims stopniu ja traci a to znaczy ze powinien sie meczyc szybciej lub wolniej no ale to tylko moje osobiste zdanie:)

Animal
19-02-2014, 15:42
Prostym przykładem zjawiska zmęczenia się pająka jest proces przechodzenia wylinki. Mam nadzieję że widziałeś kiedys pająka tuż po wylince, który leżał jeszcze długą chwile przez zmęcznie.

PrzemekB
19-02-2014, 18:32
tak ... ale chcialbym wiedzieć czy pająk potrafi biec długo "sprintem" i czy może pozwolic sobie na taki bieg przez krotki badz długi okres czasu....

seba
21-02-2014, 23:20
Pająki męczą sie bardzo szybko. Ich metabolizm mięśniowy polega przede wszystkim na procesach beztlenowych. Daje to olbrzymią wydajność w bardzo krótkim czasie (patrz błyskawiczne reakcje pająków), lecz nie pozwala na długotrwały efektywny, duży wysiłek. Pająki po takiej akcji muszą troszke odpocząć, aby usunąć kwaśne metabolity z mięsni. Pozdrawiam.

42d3e78f26a4b20d412==