PDA

Zobacz pełną wersję : do BAKU pytanie o "prymitywnych pająkach"



PrzemekB
20-02-2014, 09:46
Witam...w postach BAKU wyczytałem ze pająki jakimi sa ptaszniki nie sa prymitywne...chcialbym wiecej sie cos o tym dowiedziec...do tej pory spotkałem sie ze zdaniem iz ptaszniki sa bardzo prymitywne...interesuje mnie to ... BAKU mam prosbe do Ciebie,napisz jesli mozesz mały topik lub umiesc jakis link zebym mogł cos wiecej na ten temat sie dowiedziec...z Gory dziekuje

YaKiLLaK
20-02-2014, 09:58
bardzo prymitywne to są np. gąbki i grzyby..... :D

Atrax
20-02-2014, 09:59
Przemek - ptaszniki nie sa prymitywne jako organizmy, ale sa "prymitywne" jako pajeczaki. Wsrod pajakow, najbardziej rozwiniete sa pajaki wlasciwe, takie jak krzyzaki i inne.
Chodzi tu o poziom rozwoju ewolucyjnego.
Przynajmniej taki poglad znalem do teraz.

robert.p.
20-02-2014, 10:02
Wydaje mi sie ze wypowiedz Baku miała własnie taki sens jak napisał Atrax.Ja to tak zrozumiałem

Dark Raptor
20-02-2014, 10:03
...dlatego lepiej mówić "słabiej uorganizowane, mniej złożone".
Np. świetnie przystosowany do swojego środowiska życia pasożyt, ma uwstecznione (czy wręcz całkowicie zanikłe) pewne narządy.
Czy nazwiemy go "prymitywnym", choć jest ewolucyjnie "młody"?

PrzemekB
20-02-2014, 10:25
hmmm...rozumiem...dziekuje za wypowiedzi i jesli ktos ma jeszcze cos ciekawego do powiedzenia jak przedmówcy to prosze piszcie !

lukasz_dyn
20-02-2014, 11:04
co do tego zaniku pewnych narządów to moim zdaniem nie koniecznie uwstecznienie, bo upraszczanie budowy jest też ewolucją np tasiemiec nie ma jelita poniewaz było mu nie porzebne ...

Opu
20-02-2014, 11:43
mi ten pajęczy prymitywiz sie podoba i niezmienil bym nic u ptaszników dla tego je lubie:P nie tylko podpalać i wbijać w nie ołuwek lub długopis:]

TerrarystaTerrorysta
20-02-2014, 12:29
Ptaszniki sa mniej uorganizowane niz inne pajaki. To fakt. Prymitywne, to nie jest odpowiednie określenie, bo jak mozna nazwać prymitywna grupe, ktora w postaci wlasciwie niezmienionej funkcjonuje na Ziemi od wielu milionow lat i, mimo stale zmieniajacych sie warunkow, radzi sobie calkiem niezle? Z ewolucyjnego punktu widzenia one poprostu wczesnie 'wymyslily' swietne rozwiazania przystosowawcze i konsekwentnie sie ich trzymaja. To tacy konserwatysci. ;)

Baku
21-02-2014, 03:26
dokładnie oto mi chodzi , słowo "prymitywne " jest poprostu feee nie powinnno sie tego uzywać do organizmów , juz prędzej do narządów , czyli np ptaszniki maja prymitywną budowe oka , ale mi osobiście to terz nie pasuje :]

podchodząc do tego z drugiej strony mozna powiedzieć ze to my jesteśmy prymitywni , bo nasza ewolucja niedawno sie rozpoczeła , a np takie archebacteria są istotami bliskimi ideału bo ewoluują niemal od zawsze i fakt jest taki - nas juz dawno tu nie będzie a one zostaną ..

SzTeQ
23-02-2014, 23:19
Krzyżak jest bardziej rozwinięty od pająka??
Zaskoczyliście mnie, w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale zdziwiło mnie coś takiego.
O jaki rozwój chodzi??
Macie jakieś linki do takich informacji ??

42d3e78f26a4b20d412==