PDA

Zobacz pełną wersję : smithi jad??



swatkostek
23-02-2014, 04:56
Co może spowodować ugryzienie Brachypelma smithi.
Nie jestem uczulony na nic !!!!:)

Grażynka
23-02-2014, 05:04
ugryzienie nie powoduje zadnych komplikacji jest porównywalne do ugryzienia pszczoły...a jeśli byś był uczulony (bo niby z kad wiesz ze nie jesteś) to mogło by być troszke gorzej...

chrzanu
23-02-2014, 05:20
a skąd wiesz ze nie jestes akurat uczulony na jad pająków ? to ze nie masz alergi np na kurz nic nie znaczy.
jezeli chodzi o ukaszenie tego gatunku, bedziesz miał lekka opuchlizne, troche będzie pieczec, szczypac lub swedziec i tyle, wypij wapno i czekaj az przestanie np swędziec :D

swatkostek
23-02-2014, 05:40
Czy są jakieś specjalne badania dzięki którym mógł bym się upewnić czy jestem uczulony czy nie na ukąszenia pająków ?????

chrzanu
23-02-2014, 06:12
no jakies pewnie sa, ale sa zapewne cholernie drogie i robione pewnie w kilku miastach.

Grażynka
23-02-2014, 07:10
bodajrze w gdańsku robią takie badania, ale przy smithim to nie masz sie czym bardzo przejmować, jeśli nie bedziesz go wyjmował rękami to bardzo mało prawdopodoobne zeby ugryzł (nawet jak byś wyjmowal to mało prawdopodobne)

Black Flame
23-02-2014, 12:33
Mam ciotkę laborantkę xD. Będę musiał się przebadać ;)

Mariusz
23-02-2014, 12:53
Grazynka i chrzanu - tak z ciekawosci, byliscie kiedys ugryzieni przez smithi?
Czy moze tylko powtarzacie zaslyszana informacje, ze ugryzienie jest podobnie odczuwalne jak jad pszczoly?
Je tez to slyszalem, ale nie jestem pewien, czy poprzez wielokrotne powtarzanie niesprawdzonej informacji przyjal sie wlasnie taki poglad?
Prosze o potwierdzenie od osob, ktore faktycznie zostaly ugryzione przez smithi. dzieki.

Awikularia
23-02-2014, 14:06
Mariusz:

F. Kovarik, Chov sklipkanu, 2001, s. 10-13 -> to znany czeski arachnolog, jego imieniem nazwano nawet jednego z nowo odkrytych ptasznikow -> ptaszniki, ktore naleza do grupy tzw. wyczesujacych wloski parzace (a m.in. nalezy tu B. smithi) maja jad slaby i nie zagrazajacy w niczym czlowiekowi. Naleza do nich pajaki z tzw. Nowego Świata. Te wloski moga wywolac lekki świąd. U ludzi wrazliwszych, alergikow moze od nich nastapic lekki obrzek, pojawic sie moga bable podobne, jak przy lekkim oparzeniu. Nie jest to grozne. Natomiast gatunki azjatyckie i afrykanskie wyksztalcily mocny jad, natomiast nie wyczesuja wloskow parzacych.

Oczywiscie skutki ukaszenia ptasznikow nie zostaly jeszcze poznane w zupelnosci. Nie opisano do tej pory przypadku zgonu czlowieka od jadu pajaka z Theraphosidae - czyli ptasznikow. Natomiast umierali ludzie od jadu np. Ctenizidae, Barychelidae czy Hexathelidae.

F. Kovarik, Sklipkani, 1998, s. 9-12 -> co prawda nie opisal tu skutkow ukaszenia przez B. smithi, ale jest opis takich skutkow przy ukaszeniu przez Brachypelma albopilosum: takie ukaszenia koncza sie bez zadnych skutkow ubocznych; moze wystapic jedynie lokalny, niewielki obrzęk; tuz po ukaszeniu odczuwa sie dosc silna bolesnosc. Wszystko przechodzi po mniej wiecej 2-3 godzinach.

L. Klatil, Sklipkani, krasavci s chlupatyma nohama, 1998, s. 36-38 -> ukaszenie przez Brachypelmy nie ma zadnych skutkow ubocznych. Jedynie lekka bolesnosc i miejscowy obrzek, chociaz nie u wszystkich ukaszonych.

Mariusz
23-02-2014, 22:18
Dzieki Awikularia,
Co prawda sama nie byłaś ugryziona, ale przynajmniej poparłaś swoja wypowiedz opinią człowieka który zajmuje się terrarystyką wiele lat i może w tym temacie stanowić autorytet.
Niestety pozostałe osoby wypowiadają sie w temacjie, nie będąc osobiście ugryzionym, oraz nie popierając swojej wiedzy żadna literarurą.
Nadal czekam na osoby, które mogły by powiedzieć coś w temacie na podstawie własnych doświadczeń.

szaryprorok
10-05-2014, 06:05
hej, mam pytanie jak się ma moc jadu brachypelm do Grammostola pulchra i
Grammostola actaeon...bo jest dużo na temat brachypelm o ich małej szkodliwości-i do tego doczepia sioę tez te w-w . ale niespodkałem się jeszcze z opracowaniem tylko o tych pająkach(Grammostola)....

z góry dziękuje za odpowiedzi

Pozdrawiam:)

42d3e78f26a4b20d412==