PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ptasznik się męczy i dlaczego - opinia R.West'a



PrzemekB
26-02-2014, 13:02
>>>>>>Czy ptaszniki się męczą ??? ...

R.West - Jak każdy organizm w królestwie zwierząt który posiada mięśnie ... tak ...

>>>>>>Prawdopodobnie tak, lecz chciałbym dowiedzieć się jak szybko ...

R.West - Szybko jeśli mięśnie są używane do dużego, ekstremalnego wysiłku itp ...
Ptaszniki potrafią biegać szybko ale tylko na krótkich dystansach, ponieważ muszą się zatrzymywać aby pozwolić mięsnią uzupełnić tlen oraz energię.

>>>>>>>Wiem że przepływ tlenu w organizmie pająka jest nieustanny, ponieważ tlen cały czas przepływa przez ciało pająka,zaczynając od przetchlinek gdzie jest on pobierany ...

R.West - Tak, zgadza się. Mygalomorphae mają płucotchawki oraz otwarty układ krązenia gdzie utleniona krew(hemolimfa) "przeczyszcza" organy i mięsnie przepływając przez nie, zanim zostanie bezpośrednio skierowana spowrotem do płucotchawek aby zostać ponownie utleniona.

>>>>>>One nie oddychają tym samym sposobem jak ludzie ...

R.West - Dokładnie

Myślę iż ten txt przyda się mniej lub wiecej każdemu interesuję się pajakami.
Podziękowania dla Adama Wierzchosławskiego za dużą pomoc przy pisaniu korespondencji!

redknee
26-02-2014, 13:10
oj przyda sie przyda, napewno nie jeden raz :))
oby tak dalej, oby bylo coraz to wiecej takich wiesci ze swiata pajakow :P ..zza granic Polski

chrzanu
26-02-2014, 13:15
no ładnie ładnie, oby więcej takich informacji na forum.

krzdab2150
26-02-2014, 13:15
Właśnie. Biedne pajączki....
To dobry przykład do przywołania przy przyszłych spekulacjach na ten temat. Przydałoby się zadać też pytanie ( a może zadano, lecz nie do końca wyjaśniono), czy pająki śpią?? To taki pomysł na przyszłość.
Super, powiało wiedzą fachową....

PrzemekB
26-02-2014, 13:18
Jasne...mam juz parę pomysłów a raczej pytań z którymi chciałbym się zwrócić do ludzi bardzo kompetentnych takich jak R.West. Będę pisał z konkretami bo wiadomo że z bzdurami nie ma co tego człowieka zasypywac.

Dark Raptor
26-02-2014, 14:14
Proponuję wpierw skorzystać z dostępnej na naszym rynku literatury :-)

Świetną pozycją jest dość już stary podręcznik: "Entomologia ogólna" B. Szwanwicza (1956) PWRiL. Autor poświęca spory rozdział działaniu mięśni u stawonogów. Przypuszczam, że jest też dużo nowszych pozycji tyczących się fizjologii bezkręgowców. Najpewniej pod szyldem PWN.

mnich87
26-02-2014, 14:20
Oj, ktoś chyba nie wie, co to ironia... ;D

seba
26-02-2014, 14:37
Co do zmęczenia pająków mam kilka informacji, którymi mogę sie podzielic. Mięśnie pająków są dosc specyficzne. Działają głównie w warunkach beztlenowych. Zużywają energię zmagazynowaną w nosnikach fosforanowych, bez użycia tlenu (wduzej mierze). Pozwala to na błyskawiczne wręcz reakcje. trwają one jednak dośc krótko, a pająk szybciutko sie męczy. Dochodzi do nagromadzenia kwaśnych substancji w mięśniech (coś jak nasze zakwasy), które muszą zostać usunięte i zneutralizowane przy użyciu tlenu. Zabiera to oczywiście dosć dużo czasu. Odzwierciedleniem tego jest tryb życia pajaków. nie polują one aktywnie, lecz raczej wyczekują ofiary. Gdy ta sie pjawia są błyskawiczne i bezbłędne. Zwróćcie jednak uwagę, ze męczony przez dłuższą chwilę (ale tylko chwilę0 pająk staje się coraz mniej aktywny i dużo wolniejszy. Można to zaobserwować takze na przykładzie ptaszników. Pozdrawiam.

PrzemekB
26-02-2014, 14:51
:O o to chodziło :) konkrety z duża ilością informacji! dziekuje! pozdrawiam!

Baku
01-03-2014, 09:09
dodam tylko tyle ze pająk oddycha tylko podczas postoju , - podczas ruchu nie oddycha

42d3e78f26a4b20d412==