PDA

Zobacz pełną wersję : Poecilotherie- jakie roznice?



DAAMOOK
15-03-2014, 02:23
Zastaawiam sie nad kupnem poecilotheri i w związku z tym mam pare pytan do ludzi majacych te pajaki.
Celuje raczej w regalis/ornata/fasciata, choc i innych przedstawicieli biore pod uwage, oraz wielkosc max L2.

Jaka jest wlasciwie roznica pomiedzy ornata a regalisem? Jakas kolorystyczna czy zachowanie? Po zdjecieciach niezbyt mozna poznac.

Z czego się bierze cena przykladowo p.striaty? - bo przykladowo 120 przy L2 to sporo. Chociaz p.metalica kosztuje jeszcze wiecej.

Obcy
15-03-2014, 02:44
róznica w wygladzie jest duza , niewiem jakie zdjecia ogladałes ze jej nie widac :P regalisy z regóły sa spokojniejsze niz ornaty , do regalisa podobna jest fasciata tyle ze ma bardziej widoczne paski na odwłoku i samice regalisa maja biały pasek na spodniej stronie odwłoka i na początek weź sobie lepiej regalisa albo fasciate , ornata dysponuje też mocniejszym jadem ( tak mi sie przynajmniej wydaje, jeżeli nie to niech ktos mnie poprawi), cena żadszych poecilotheri bierze sie z tego ze jest ich mało :)

Maikardaaion
15-03-2014, 02:49
Roznic jest wiele. Zarowno w ubarwieniu jak i w zachowaniu, w wielkosci tez.
Glowna roznica kolorystyczna jest taka, ze regalis jest czarno/szaro/bialy, ornata jest czarno/oliwkowo/żółto/ruda. Ksztalt ornamentow oraz ich rozmieszczenie tez jest rozne.
Ornata ma zdecydowanie wieksza rozpietosc odnozy. Przykladowo regalis o dlugosci ciala 6 cm ma rozstaw nog ok 16 cm. Ornata tej samej wielkosci ciala bedzie miala ok 18-20 cm rozstawu konczyn.
Mowi sie tez ze ornata ma bardziej porywczy charakter od regalisa, poniekad jest to prawda.

Co do cen :) Poecilotherie z zasady nie sa tanie. Przede wszystkim ze wzgledu na swoje ubarwienie ale tez ze wzgledu na agresywnosc/szybkosc/jad/. Niektore z nich zostaly odkryte w naturze stosunkowo niedawno, ich rzadkosc w hodowlach podnosi prestiz jak i cene. Tymbardziej ze niektore jak np. striata, subfusca, metallica czy miranda sa w ogole przepiekne i niesamowicie rzadkie. W takich warunkach rzadko kto je rozmnaza na duza skale, dodajac ich ciekawe umaszczenie --> wysoka cena.

Maikardaaion
15-03-2014, 02:51
Mala poprawka :) samiec regalisa tez ma pasek na spodzie odwloka :) Co do jadu, to chyba maja bardziej podobny niz rozny, ale to wie chyba tylko osoba ukaszona zarowno przez ornate jak i regalisa.

Atrax
15-03-2014, 03:49
Dokladnie, regalisy maja rozowawy pasek na spodzie odwloka. A co do zachowan.... generalnie kazdy z nich jest szybki, kazdy z nich moze zaatakowac, ale zarowno regalis i fasciata wydaja sie byc "statystycznie" spokojniejsze od np. takich ornat.
Mysle, ze jak masz jakies doswiadczenie z jakimis szybkimi pajakami, to mozesz sobie kupic ktoregokolwiek.

DAAMOOK
15-03-2014, 03:57
Chmmm doswiadcznie? Nie wiem czy mozna to nazwac doswiadczeniem, ale na poczatku byl kedziorek ;] pozniej chromatopelma a dalej irminia i avicularia avi.

Wiem tak +- jak obchodzic sie z pajakiem - pisze +- bo nigdy wlasciwie se nie wie tego. Oczywiscie zawsze moze cos mu odbic, ale przeciez zawsze jest sie ostroznym.

Atrax
15-03-2014, 04:05
Ups.. racja. Niepotrzebnie uzylem slowa doswiadczenie ;]
Chocdzilo mi raczej o to, czy miales juz kontakt z jakims "zapieprzaczem", a widze, ze tak, wiec spokojnie mozesz sobie kupic.

42d3e78f26a4b20d412==