PDA

Zobacz pełną wersję : mały pająk + duże pomieszczenie = problem z pokarmem?



PrzemekB
21-03-2014, 18:24
Wiele razy,czy to na forach czy w książkach tematycznych o ptasznikach spotkać się można z opinią, iż mały pająk np taka Avicularia metalica L3 w pudełku np. 4 razy większym od pudełka na mocz będzie miała problem ze znalezieniem pokarmu.Jest to jedna z wielu przyczyn dla których powinno się trzymać małe pająki w stosunkowo małych pojemnikach-taka jest przynajmniej opinia wielu hodowców pająków ptaszników. Ja jednak uważam to za wielką pomyłkę, która znajduje coraz większe rzesze zwolenników.Z własnego, niezbyt dużego doświadczenia wiem że taki pająk jak w/w potrafi odnaleźć pokarm. Zajmie mu to dłuższy okres czasu ale pająk dotrze do porzywienia.Oczywiście nie możemy też popadać ze skarności w skrajność i trzymać L1 w terrarium dla T.Blondi ;) W przypadku pająków np. nadrzewnych trzymanie takiej Avicularii L1 w pojemniku na mocz zamiast w pojemniku od kliszy ma kilka zalet moim zdaniem. Możemy lepiej obserwować pająka;nie musimy zmieniać mu pojemnika kiedy urośnie co wiąże się tez z uniknieciem stresowania pająka i niszczenia jego oprzedu(na plus oczywiście);pająk przejawia bardziej naturalne zachowania dzięki większej przestrzeni życiowej.Oczywiście jeśli ktoś posiada niebanalną liczbę małych ptaszników w domu dzięki częstemu ich rozmnażaniu,małe pojemniki są o wiele bardziej wygodne dla hodowcy z racji tego, iż nie zajmują dużo miejsca i hodowla jest wygodniejsza,pamiętajmy jednak że to tyczy się znacznej mniejszości ludzi hodujących pająki. Oczywiście jest to moje zdanie, chciałbym się zapoznać z waszymi opiniami co do powyzszego tematu :)

Robson
21-03-2014, 18:52
Z tym, ze sie nie powinno trzymac to jest prawda, poniewaz:
1. pajak szybciej odnajdzie pozywienie i nie bedzie sie gubil,
2. trudniej jest obserwowac pajaczka w duzym, niz w duzo mniejszym pudelku,
3. w hodowli chodzi o to zeby pajaki chodowac dla przyjemnosci, czyli po to zeby je obserwowac, karmic tak zeby bylo wiadomo, ze zjadl, i po to zeby zajmowalo to jak najmniej miejsca, zeby bylo na wiecej pajaczkow, wiec po co trzymac w wiekszym, jak mozna trzymac w mniejszym i nie miec problemu ??

nie wiem czy to prawda, ja nie mam zdania, ale podobno jak sie trzyma pajaczka w duzych pudelkach staje sie bardziej agresywny (czytaj dziki:P), lecz nie wiem czy to prawda i nie chce sie na ten temat wypowiadac.

Maniak
21-03-2014, 22:50
Robson napisał(a):

> 3. w hodowli chodzi o to zeby pajaki chodowac dla przyjemnosci,
> czyli po to zeby je obserwowac, karmic tak zeby bylo wiadomo,
> ze zjadl,

Więc jeśli chodzi w hodowli o obserwację to wręcz powinny mieć większą przestrzeń życiową wszak wtedy zachowanie pająka będą bardziej naturalne. Owszem pająki hoduje się dla przyjemności, lecz uważam iż posiadanie każdego zwierzęcia (w tym mrówki, modliszki słonie żyrafy a nawet pająki) zobowiązuje ich właścicieli do zapewnienia im godnych warunków życia. Do takowych wg mnie możemy zaliczyć JEDYNIE te zbliżone do naturalnych. Wtedy zwierzę czuje się zdecydowanie pewniej. Jeżeli ktoś do hodowli pająków podchodzi jak do kolekcjonowania znaczków - jest to nie fair wobec zwierząt. Z obserwacji moich pająków (parahybany i chromki) wynika że pająki MOGĄ mieć "za duże terra". Kupiłem im po najmniejszym faunaboxie firmy exoterra i tak je trzymam od L3. Pająki te zawsze chodziły po całym terra, robiły oprzęd tam gdzie IM to pasuje i nigdy się nie zgubiły (nawet nie wiem jakby to miało wyglądać). Nie miały też problemów z polowaniem - wręcz przyjemnie było popartzeć jak kombinują żeby złapać tego robala co im wrzuciłem.
Na wolności mają bardzo dużą przestrzeń życiową a o pokarm muszą się postarać. Nie mówię żebyśmy od razu irmince dali całe drzewo, ale uważam że jak terra będzie dużo większe niż te podane w opisie gat. to zadziała to tylko na plus.
Popieram więc PrzemkaB - jak dla mnie to jest jedyna słuszna droga.

krolik
22-03-2014, 01:40
Ja tez moge sie zgodzic z PRZEMKIEMB i MANIAKIEM. Ja trzymam moje pajaki(Nhandu chromantus L7 i KedziorL6) juz w dosc duzych terrariach i nie widzialem zeby sie gubily lub tez mialy problem z odnalezieniem pokarmu. Wg. mnie maja sie dobrze ponwaz maja duzo przestrzen do chodzenia i pajak wybiera miejsce gdzie jest cieplej czy wilgotniej (jak zaswiecam lampke to wchodza na taka polki ktore im zrobilem i tam sobie siedza a jak zgasze to zchodza i wlaza do kokosow). Wiec mysle ze takie rozwiazanie jest dobre. Nie mowie ze najlepsze bo terrarystyka zajmuje sie od niedawna i moge sie mylic.

POZDRAWIAM

Awikularia
22-03-2014, 03:43
Ja juz o tym dawno pisalam, i nie chce mi sie tego powtarzac. Od dawna mowie, ze trzymanie pajakow w malych pudelkach sluzy JEDYNIE i WYLACZNIE dla naszej wygody....

Maniak
22-03-2014, 07:28
Dobrze Awi że to mówisz. Dla naszej wygody a nie dla wygody pająków.

PrzemekB
22-03-2014, 08:28
Jak najbardziej Awikularie rozumiem ponieważ posiada ona bardzo dużą liczbe ptaszników ... ale ilu z nasz ma ich tyle? Ja np. nie i preferuje trzymanie ptaszników w wiekszych pudłach niż tzw "standard" ...

P.S mało coś wypowiedzi, myślałem że wiecej będzie ...

SDY
22-03-2014, 09:07
Bo temat byl juz walkowany nieraz i sie ludziom nie chce pisac znow tego samego.

PrzemekB
22-03-2014, 09:16
Być może był jeśli tak mowisz, ja nie widziałem takiego,może z tego powodu że jestem użytkownikiem forum od począrku tego roku a Ty dłużej,i pamiętaj że nowych ludzi na forum przybywa i jestem przekonany że taki temat z pewnością wielu widzia 1 raz.

Norek
22-03-2014, 09:26
nie widać różnicy to po co przepłacać :D po co małe pająki trzymać w terrariach lub dużych pudłach?? chcecie im zrobić luksus to wywieźcie je tam z kąd pochodzą. jeżeli ktoś ma dużo pająków (ja akurat sie nie zaliczam do nich :P) to jak ich utrzymają. wielkość pomieszczenia zależy od hodowcy.
troche nie potrzebnie umieszcza sie takie tematy - poszukajcie w archiwóm, napewno znajdziecie...
________________________________
pozdrawiam Norek

Maniak
23-03-2014, 01:40
Właśnie chodzi o to że widać różnicę bo zachowania jakie wykazują w większych pojemnikach są bardziej naturalne - jak chociażby polowanie.

_andros
23-03-2014, 09:43
Ja też zgadzam się w zubełności z przemkiemb. ten stereotyp jest totalną bzdurą bo pomyślcie logicznie czy świerszcze będzie siedział przez 2tyg. w jednym miejscu? jak pająk go nie znajdzie to on znajdzie pająka. Ja osobiście żucam moim "pod nos" lub je zaganiam. pozatym świerszcz najpierw obczaja całe pomieszcenie a dopiero potem sie chowa.

42d3e78f26a4b20d412==