PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie żarówką



Grabixon
25-03-2014, 12:26
Przeszukałem całe archiwum i nie mogłem znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, mianowicie:

jak ogrzewać słoik - w którym trzymam kędziora L4 -, żeby utrzymać temperature mniej więcej 27 stopni, zapewne odpowiecie: żarówką czerwoną 15 wat, tylko że takiej nie mogę znaleźć (może za słabo szukam :P), próbowałem zwykłą 15 wat zarówke pomalować lakierem do paznokci ale nie bardzo wszyszło bo farbka wydziela dymek pod wpływem wyższej temperatury, co możecie poradzić ??? czekam na propozycje


a i czy nawet jak skombinuje taką zarówke to czy mogę przymocować ją na stałe do pokrywki od słoika, będzie mniej więcej 6 cm nad głową pajączka ??

BOOBO
25-03-2014, 12:32
W zasadzie po co ogrzewac kedziora L4? Jesli natomiast chcesz ogrzewac go to moze byc to nawet zwykla zaroka (nie wiem jakiej mocy). Ja ogrzewalem Kedziora L9(teraz juz L10) zwykla zarowka przez pare miesiecy az mi sie nie spalila to codziennie wychodzil i wchodzil na skalke pod zarowka bo lubi sie "opalac".
Pozdrawiam

Grażynka
25-03-2014, 12:33
hehe... cjhcesz go spalić :D ...odpowiedz na twoje jest prostrza niż myślisz NIE OGRZEWAĆ to nie jest konieczne a jeśli juz sie uprzesz to żarówka nie musi być czerwona!! i napewno nie mozesz jej dać 6 cm nad pajaka jeśli juz to z 6 cm ale nad ten cały słoik i zmierz w nim temperature...ale jeśli w pokoju masz kolo 20 stopni C to nie ogrzewaj nnic pajaczkowi nie bedzie ;]

morda
25-03-2014, 13:02
Jak masz w domu około 20*C to nie ogrzewaj.

garo
25-03-2014, 13:02
A po jaka cholere ci zarowka czerwona !!!


JA ogdzewam wszystkie swoje terraria zarowkami normalnymi 25 watowymi, tzn moze ich tak dokladnie nie ogrzewam bo sluza mi one tylko do tego aby oswietlic terrarium i sobaczyc mojego podopiecznego bo mam w pokoju kolo wlasnie 26-27 stopni a jak zapale zarowke to sie robi grobo ponad 32 stopnie wiec za duzo.
Lecz snam ludzi co ogrzewaja tylko zarowka i sa to zwykle 15 lub 25 watowe zarowki.




pozdrawiam garo

Louis Cypherr
25-03-2014, 13:37
No i po co kłamiesz? Gdybyś przeszukał całe archiwum, to byś na pewno znalazł. :P

puss
25-03-2014, 14:10
moje stoja w akwarium w pojemnikach na mocz, oraz w wiekszych juz pudelkach i ogrzewam je zarowka zwykla ktora lezy na szybie na akwarium

Maniak
25-03-2014, 14:24
Jak koniecznie chcesz podgrzewać swój słoik z pająkiem to najlepiej weź albo żarówkę albo promiennik podczerwieni (ceramiczny). Najpierw oczywiście zrób próbę bo przesuszysz pająka. Co od mocowania to możesz zamocować jak chcesz byle temperatura nie była za wysoka.

Mariusz
25-03-2014, 22:52
najlepiej podlącz zarówkę poprzez termostat.
Ja wstawiłem pojemniczki do 35l akwarium i podgrzewam je wszystkie razem 25w zarowka poprzez termostat.
Niestety ktoregos razu moja luba wlaczyla zarowke bez posrednictwa termostatu, i jeden z vaganskow L5 tego nie przezyl - w akwarium nad jednym z pojemniczkow bylo 45stopni :(
teraz ma kategoryczny zakaz zblizania sie na mniej niz 1m do akwarium ;)

SDY
26-03-2014, 00:18
Ehhhh te lube... Moja z kolej ma gleboko zakorzeniona arachnofobie, ale ja lecze:P

Grabixon: kup saobie, chyba ze masz, zwykla lampke z klipsem. Wkrec tam zarowe 15-25W, lapke przyczep do polki jakies 30 cm. nad pojemniczkiem i bedzie gut.

Louis Cypherr
26-03-2014, 03:34
Zdecydowanie odradzam podłączanie żarówki do termostatu bo jej żywotność drastycznie spada. No i taka dyskoteka jakoś nie za bardzo wygląda.
Najlepsze zestawienie z termostatem stanowi przewód.

Mariusz
26-03-2014, 04:06
zgadzam sie, trwalość zarówki jest zdecydowanie mniejsza na skutek ciągłego włączania i wyłączania, ale z moich praktycznych doswiadczen nie stanowi to problemu. Co do "dyskoteki", zalezy od umiejscowienia terrarium - w sypialni moze to zdecydowanie przeszkadzac ;)

Sculptor
26-03-2014, 04:09
Mam pytanie co do tej zywotnosci przerobiles to????

Ja tak mam podlaczona przez termostat zarowe Heat GLO - ktora jest droga i troche mnie zaniepokoiles - sam tez o tym myslalem ale puki co jest ok....
(powiedzialem sobie pozyjemy zobaczymy)
Duzo oszczedniejsze rozwiazanie dlatego sie na nie zdecydowalem ale jesli juz to sprawdziles to mow; jesli to przypuszczenia jedynie to mam takie same ale zamierzam je sprawdzic - puki co jak mowie jest luz - ta wlasnie zarowka swieci... nie pamietam z 2miesiace... jako kogut

Louis Cypherr
26-03-2014, 04:15
Tutaj nie ma czego sprawdzać. :)
Oczywiste jest, że każde urządzenie elektryczne (i nie tylko) najbardziej zużywa podczas rozruchu. Żarówki nie są tutaj żadnym wyjątkiem. :)

Mariusz
26-03-2014, 04:24
Louis Cypherr, to co piszesz jest faktem i nie ma co nawet o tym dyskutować.
Problem jest innego typu - o ile procent zywotność żarówki zmaleje. Jezeli jest to 50% - to mozna sie przejmowac, jezeli 1% - to szkoda sobie głowę zawracać.
Chociaż, jeżeli zarówka kosztuje np. 5zł i wytrzyma zamiast 1 rok, 6 m-cy, to chyba też nie należy się przejmować? (oczywiście przy 100 żarówkach waga problemu wzrasta)

Louis Cypherr
26-03-2014, 04:31
Dokładnie. Niestety stopnia przyśpieszonego zużycia na chwilę obecną nikt chyba jeszcze nie sprawdził i nie jest tego w stanie sprawdzić z powodu niejednorodnej jakości poszczególnych egzemplarzy żarówek (jedne padają tuż po włączeniu, a inne trzymają nawet latami), oraz warunków energetycznych (każdy z nas tylko teoretycznie ma w gniazdu taki sam prąd) - u jednej osoby sąsiad wojuje dzień i noc ze spawarką, inna osoba ma do tej samej fazy co żarówka podpiętą lodówkę, jeszcze inna ma czyściutką fazę bez żadnych zakłóceń itp.

Czyli tak naprawdę jesteśmy w stanie powiedzieć tylko tyle, że częste włączanie i wyłaczanie żarówek powoduje ich przyśpieszone zużycie. I to wszystko. :)

Sculptor
26-03-2014, 04:40
poza tym zwykle jak ktos sie zdecyduje na jeden rodzaj rozwiazania to nie ma mozliwosci porownania jak by to bylo w tym drugim przypadku....

Louis Cypherr
26-03-2014, 04:41
A z tym to już się nie zgodzę.

Sculptor
26-03-2014, 04:42
No a dla mnie jest to strategicznie wazne bo moja zaroweczka Heat GLO jest fantastyczna!!! ale kosztowala 23zl z hakiem :| i jej przedwczesne zuzycie byloby no... kazdy wie...

Louis Cypherr
26-03-2014, 04:43
To odłącz ją od termostatu i reguluj temperaturę odległością.

Sculptor
26-03-2014, 04:46
jak to nie zgodzisz sie??? jak masz jeden rodzaj rozwiazania to masz jeden - jak same slowa wskazuja, wiec we wlasnym zakresie tego nie porownasz mozna jedynie liczyc na relacje osob posiadajacych ten inny rodzaj - ale wtedy jest problem z obiektywnoscia - kazdy innaczej postrzega swiat, do innych rzeczy przyklada inna wage itp. co prawda ile wytrzymala czasu zarowka na okreslonym rodzaju oswietlania to kazdy raczej tak samo zauwazy:]

Louis Cypherr
26-03-2014, 04:48
A jeżeli masz dwa?

Sculptor
26-03-2014, 04:48
No to jest ten dylemat co wybrac - koszt zuzycia przedwczesnie zarowki czy koszt pradu zyzywanego - teraz ona łącznie przez cala dobe chodzi ok 1-2godzin a ma 75W jak bym na stale wlaczyl to by pozerala okropne ilosci pradu:(

Louis Cypherr
26-03-2014, 04:50
W takim razie pozostaje wywalić tą wypaśną żarówę za ponad 20 zł i zamontować zwykłą 15W za niecałe 3 zł. :]

Sculptor
26-03-2014, 04:51
to pytanie jest odpowiedzia! to masz dwa i wiesz wszystko a jak masz 3 - jeszcze inny rodzaj - to wiesz jeszcze wiecej ;p:):):):)

Louis Cypherr
26-03-2014, 04:54
No i właśnie dlatego się nie zgodzę z tym, że jeśli wybrałeś jedno rozwiązanie, to nie masz możliwości porównania go z innym. Zawsze przecież możesz dokoptować drugie. :)

Sculptor
26-03-2014, 04:54
tak postanowilem jak sie zjara to trudno wywale i bede mial ta zwykla (chyba ze w totka wygram:) )
[wspolczuje Wam cen tych zarowek u nas takie sa za kilkadziesiat groszy w tych powalonych marketach itp a w sklepach za 1,20-1,50zl]

Sculptor
26-03-2014, 04:58
ok racja! dobra mi tam nie zalezy na nabijaniu statystyk wiadomosci na forum:]

Norek
26-03-2014, 08:07
ej ludzie mam dylemat... mam zrobione tak że żarówke mam podpiętą do termostatu. no i kurcze na nim pisze 1000W <wow>. jak on tyle ciągnoie to ja rezygnuje z tego bajeru.... chyba że chodzi że przyjmuje do 1000W... prosze o pomoc (nie jestem elektrykiem)
______________________________
pozdrawiam Norek

Louis Cypherr
26-03-2014, 08:15
To oznacza maksymalną moc, jaką mogą mieć podłączone do niego urządzenia. Spokojnie możesz używać. :)

Sculptor
26-03-2014, 11:46
Tak jak mowi diabelek to jest max moc urzadzen jakie moze jednoczesnie podlaczyc - i jakie maja byc sterowane termostatem - czyli mozesz do niego podlaczyc zwykly grzejnik elektryczny o max mocy do 1000W lub np dziesiec zarowek 100W - wiec widzisz spokojnie mozesz ta jeda zaroweczke podlaczyc

A SAM TERMOSTAT ZŻERA ZALEDWIE 1W!!!! PEWNIE MNIEJ ALE NIE CHCIELI SIE BAWIC W ULAMKI taka ma specyfikacje moj termostat (230v 50Hz 1W) a wzialem najlepszy - najmocniejszy (ma zakres temp od 15stC do 36stC) ktory moglem dostac w akwarystycznych (zalezalo mi zwlaszcza na tych 36stC zamiast max 32stC jak maja zazwyczaj - tak abym mogl choc troche stworzyc te piekielne upaly pustynne dla moich skorpow:]
wiec jesli masz taki z zakresem max do 32stC to moze zżerac jeszcze mniej pradu niz moj - zreszta ile mniej hahaha - mniej niz 1W hahahaha
WIEC JEST CALKOWICIE OK - SAM TERMOSTAT NIEOMAL NIE ZŻERA PRADU jedynie urzadzenia do niego podlaczone

Norek
27-03-2014, 04:29
to mnie uspokoiliście :) też tak myślałem ale wole spytać żeby sie nie zdziwić co będzie pisać na rachunku :D
________________
pozdrawiam Norek

42d3e78f26a4b20d412==