PDA

Zobacz pełną wersję : granice wytrzymałości



pelomen
28-03-2014, 07:46
jakie są granice wytrzymałości u ptaszników tzn chodzi mi o to w jak niskiej temperaturze padną a w jak wysokiej temp. usmażą sie?? Prosze nie podać -100C tylko normalne temp

kaczi
28-03-2014, 08:02
zalezy od gatunku

Tomek_Nie
28-03-2014, 08:04
moim zdaniem
te temp ktore zabija pajaka to:

najnizsza - wszystkie temp na minus i zero :)
najwyzsza to od 45 stopni chodz w tej temp raczej sie nieusmaza :) ale dlugo niepociagna

morda
28-03-2014, 08:31
Oj z górną granicą było by gorzej. Pewnie do 50*C... nieraz 45* to jest przez pół dnia na pustyni (wiem, wiem są w norach ale tak jest różnica kilku stopni).

Awikularia
28-03-2014, 09:03
Pelomen, zrob doswiadczenie na swoich pajakach. Ja swoich nie bede ani zamrazac, ani gotowac, bo nie jest mi to do szczescia potrzebne. Ale jak zrobisz ekspertmenty, to chetnie przeczytam ;)).

Tomek_Nie
28-03-2014, 10:29
nikt niemowi jeszcze o eksperymentach ale podyskutowac mozna ... no moze i racja z ta temp powyzej 50 stopni ale nie do kazdego gatunku ,wiem ze sa gatunki pustynne ktore jakos musza zyc w takich temp ( pamietacie np takiego pajaka ktory turla sie po wydmach piachu ? czesto na programach typu animal planet sa przedstawiane ? , nieznam laciny ) i wyzszych ale sa to wyjatki i na pewno stosuja jakies ,,srodki " zapobiehajace nadmiernej cieplocie organizmu kryjowki itp . ale na dluzszy czas jakby pozostawic takiego pajeczka w wyzszjesz temp niz 45 stopni raczje dlugo by niewytrzymal no ale moze ktos przegrzal ptasznika ? . a sprobujcie wystawic chociazby katnika w loiku w lecie na parapet (temp bedize pewnie z 40 stopni i watpie ze przezyje caly dzien ,wysuszy sie prawdopodobnie .tak samo w takiej temp i bez wilgotnosci ptasznik by zadlugo nierpzezyl ,moze i troche dluzej bo wieksza ,,masa ciala'' ale krotko...

_andros
28-03-2014, 10:48
weśmy jeszce pod uwagę to że na pustyni wilgotność wynosi 0%, a w lesie tropikalnym z 80% dlatega tam się tak tej temperaury nie odczuwa. Wiem tyle że mojej emilce gorąco sie robi od ok.27 stopni

SDY
28-03-2014, 11:14
A co ma wilgotnosc do temperatury? Temperatura to temperatura. Na pustyni wilgotnosc moze co najwyzej byc ZBLIZONA do 0%... Nie jest... Na Ziemi zawsze jest jakas wilgotnos.

A skad wiesz ze robi jej sie goraco? Powiedziala ci? Poci sie? Ehhhh... 27 to idealne wskazanie termometru dla wiekszosci gatunkow ptasznikow.

tosik
28-03-2014, 11:38
z tego co wiem jak pająk jest chory i se męczy można go wsadzić do zamrażalnika i........

pelomen
28-03-2014, 11:45
Ja moge spróbować zrobić ten eksperyment awikulario tylko daj do niego ptasznika :-P Może zrobie na jednym z kędziorków tylko szkoda zwięrzecia.

Awikularia
28-03-2014, 12:58
Przeciez powiedzialam, ze moich ptasznikow nie dam :P A jakbys nawet dostal ode mnie jednego na cele eksperymentalne, to i tak ci by bylo go zal :D.

To bylo zartobliwe, zadales po prostu pytanie, na ktore nikt z nas nie umie dac konkretnej odpowiedzi. Podejrzewam, ze nikt nie robil tego typu badan, bo i na co to komu? Mozesz dostac jedynie malo konkretne odpowiedzi typu "wyslalem pajaka zima i nie przezyl, to znaczy, ze mu mroz szkodzi". No i w pewnym sensie taki ktos bedzie mial racje.... Nie doczekasz sie tabelowych zestawien danych, niestety...

Tepez
29-03-2014, 02:19
Pająki chodzące po wydmach pustynnych, to nie ptaszniki tylko tarantule :) One są przystosowane do takich warunków (nie wiem tylko co za gatunki), poza tym tarantula dużo wędrują.

Atrax
29-03-2014, 03:00
Ja od dawna znam taki poglad, ze bialka wchodzace w sklad komorek eukariotycznych ulegaja denaturacji w temperaturze powyzej 42-48*C, dlatego niemozliwe jest funkcjonowanie takiego organizmu w wysokich temperaturach bez wyspecjalizowanego mechanizmu chlodzenia.

Ps. oczywiscie sprawa ma sie inaczej w wypadku bakterii ze zrodel siarkowych.

pelomen
29-03-2014, 03:10
awikulario nie chodzi mi o to żeby były szczegółowe dane w tabelce lecz z ciekawośći. masz racje żal mi by go było.

SDY
29-03-2014, 03:10
Az do 48 st? :| Myslalem ze 45 max...

Atrax
29-03-2014, 05:52
Zgadza sie :) Literowka. Wlasciwie to od 42*C bialka i enzymy denaturuja. Tak jest tez i w przypadku pajeczakow, wiec musza miec one jakies mechanizmy chlodzace.

Baku
29-03-2014, 07:45
nie no co ty , ruznica będzie duzo większa , uwazam ze max jak osiągną temperature 42 stopnie

cartman4u
29-03-2014, 09:22
Co do minus to w zimie przy -6C dostałem kurierem paczke w której było 8 pajączków około L7,L8 oraz metallica L4.Po jej otwarciu okazało się że nie przejawiają żadnej ochoty do życia.Jak dle mnie to po prostu były zamarznięte.Jednak po nocy w terrarium przy temperaturze ok 20C wszystkie "odżyły" i większość do tej pory czuje się dobrze. Jeśli chodzi o temp. powyżej 0 to doświadczeń nie przeprowadzałem :)

SDY
29-03-2014, 10:34
Nie byly zamarzniete tylko wychlodzone. Wsadz pajaka do zamrazalki. Ale tak zeby byl sztywny. Wtedy bedzie zamarzniety i woda porozsadza mu komorki... Aczkolwiek to tylko moje spekulacje i wcale tak byc nei musi. Widzialem kiedys skorpiona w bryle lodu. Zaczeto bryle te ocieplac, az w koncu skorpion sobie z niej wyszedl:)

Atrax: maja takowe mechanizmy: zakopywanie sie pod ziemie i szukanie cienia:P:P

42d3e78f26a4b20d412==