PDA

Zobacz pełną wersję : Przygotowania pod kokon



TheMetal
16-04-2014, 06:05
Jakiś czas temu (końcówka marca/ początek kwietnia) dopuszczałem P. irminia. Samiczka po kopulacjach (bo dopuszczałem je co 1-2 dni przej jakieś 14 dni) jadła jak mały smok, mimo że przed kopulacją była juz dobrze nakarmiona to "po" zjadła prawie sama całą paczkę świerszczy i wygląda jak zmutowany kleszcz ;]. Jakieś 4-5 tyg po kopulacji "naprawiła" gniazdo (tu coś załatała, tam coś poprawiła). Za to od kilku dni przerabia gniazdo na wille. Gniazdo to typowy "bunkier" z kominem. Aktualnie powiększyła je o ok 1/3 wcześniejszej powierzchni- na dole przekopała sporo tofu i porozpychała środkowa i górna część. Moje pytanie brzmi: Czy to jakieś przygotowania gniazda do kokonu (żeby wygodniej było go składać, przemieszczać sie znim)? Czy też może ptaszniki raczej nie robią specjalnych przygotowań, a moja samiczka powiększa sobie gniazdo bo ma mi zamiar wyciąć numer i wylinieć ;] ?

pozdrawiam,
Michał

morda
16-04-2014, 06:18
Wg. mnie to dość dobry znak. Każdy pająk w jakiś sposób się przygotowuje. Sam 'lej' do ktorego będzie składany kokon zajmuje sporo miejsca więc w ciasnym gnieździe może być ciężko.

TheMetal
16-04-2014, 06:23
Tym bardziej że ona ostatnie 2 tyg praktycznie się nie ruszała. Siedziała sobie w gnieździe na ściance czasem odwłok ruszyła na "podłogę"), a od 2 dni praktycznie non-stop jest "w ruchu", czasem na chwile "przysiądzie ale zaraz wraca do roboty.

raptor
16-04-2014, 07:50
moje gratulacje, za jakiś tydzień będziesz miał kokon:)

morda
16-04-2014, 08:26
Albo wylinkę.... wtedy też poszerzają gniazko :) (tfu tfu)

wh6fxe
16-04-2014, 08:34
A ze moj cambri byl jakos dziwny i nei powiekszyl gniazda to odrzucl 2 nogi podczas linienia:(

Awikularia
16-04-2014, 09:42
Coz, moja samica robi dokladnie tak samo. Od 3 miesiecy kokonu ani widu, ani slychu. Inne pajaki porobily kokony, niedlugo bede je otwierac - te, co kopulowaly rownoczesnie z P. irminia. Teraz sobie zniszczyla polowe kryjowki...

Z gratulacjami lepiej poczekac, az faktycznie bedzie kokon. Trzymam kciuki.

TheMetal
16-04-2014, 12:09
Wiem, dlatego też nie skacze z radości tylko czekam. Jak by nie patrzył to kobita, a z nimi to nigdy nic nie wiadomo ;]

Do wh6fxe-a: Może miał za małą wilgotność, albo coś mu przeszkodziło w wylince (ktos cos majstrował podczas wylinki i wystraszył pająka podczas wylinki), bo raczej nie rozbudowanie gniazda nie jest powodem do "odpadania nóg" ;]

42d3e78f26a4b20d412==