PDA

Zobacz pełną wersję : Hysterocratesy Hysterocratesy



sskin
21-04-2014, 12:17
witam
otóż w tej chwili mam 3 pajączki: B.albopilosum P.cambridgei i B.emilia
postanowiłem zakupić sobie jakiegoś hysterocratesa. myślicie ze sobie poradzę? ja uważam że tak bo nie traktuje tych zwierząt jak zabawek i nie zdażyło mi się aby mi uciekł czy coś takiego. Planuje kupić podrośniętego osobnika i osadzić go w docelowym terrarium [30dł*20szer*40wys] myślicie ze to dobry pomysł czy lepiej malucha kupić?
Włókno byłoby dobre dla podziemnych?? ponieważ w opisie któregoś z hysterocratesów jest że lepiej torf bo jest stabilniejszy.

I jeszcze mam pytanie które zadaje z czystej ciekawości: Otóż samica składa kokon w 'norze' czy nie? i jak się jej go w takim razie odbiera jeżeli w norze?

za wszystkie odpowiedzi z góry dzięki :)
poradźcie :)

Maikardaaion
21-04-2014, 12:24
Moim zdaniem Hysterocratesy sa najlepsze jako pierwsze podziemne pajaki.
Takie terra jak piszesz jest dobre dla podrosnietego osobnika, tak okolo 9 wylinki wzwyz, samicy. Maluchy tez sa dobre :) 2,5 roku i masz doroslego :)
Ja wszystkie pdziemne trzymam w czystym (bez domieszek piasku czy ziemi) torfie kokosowym i sobie swietnie radza z kopaniem norek itd.
Samica sklada kokon w norze i siedzi z nim w norze. Zeby go odebrac trzeba rozkopac nore...

morda
21-04-2014, 13:12
Samica pilnuje kkokonu i słada go głęboko w norze.
Terrarium super wymairy, będzie sobie mógł poszaleć. Te pająki wcale nie są tak agresywne, jak mają norę to od razu do niej uciekają. Jak już go naprawdę zdenerwujesz to głośno syczą i atakują co popadnie.
Bardzo widowiskowo polują - czekają aż coś podejdzie i wyskakuja na to z nory.
Ja trzymie na torfie, ziemia też jest dobra.
Kup od razu kilka maluchów - satysfakcja gwarantowana. Naprawdę świetne ptaszniki.

sskin
21-04-2014, 13:16
a co powiesz o samicy koło 8 wylinki poradziłbym sobie :D? oczywiście maluchy przy okazji też może kupie szczególnie jak mi się spodobają :D

morda
21-04-2014, 13:18
No pewnie, że sobie poradzisz. Uważaj tylko jak będziesz ją przeprowadzał i miej w pogotowiu pudełko. Pamiętaj - one są dość silne i momentami bardzo szybkie. Jak będziesz uważał i przenosił ją stanowczo to bezproblemowo. Ja z moimi nigdy nie miałem problemu. To jednak łatwiejszy podziemny niż np. Haplopelmy.

sskin
21-04-2014, 13:26
a jeszcze który z nich jest ciemniejszy? sp 'gigas' czy 'hercules'? i po której wylince samica może kopulować? ;]

Tepez
21-04-2014, 13:30
Mam od niedawna H. Hercules L3 i jest świetny :) polecam młodego :) Myślałem, że będzie trudniej, wcale nie pokazuje agresywności nawet bez norki :) Wykopał norke i się tam chowa, bomba :)

morda
21-04-2014, 13:36
Sp. 'gigas' i 'hercules' są podobne i są sprzedawane róznie, nieraz jedno podpisane jako drugie. Spróbuj łączyć kolo 10-11 wylinki.

Maikardaaion
21-04-2014, 14:09
Gigas, ten prawdziwy opisany gatunkowo jest cimniejszy, po wylince prawie czarny.

Z mich obserwacji wynika, że w handlu u nas sa obecnie dostepne tylko dwa gatunki Hysterocratesow. Hysterocrates gigas oraz Hysterocrates crassipes. Ten ostatni jest sprzedawany pod roznymi nazwami, najczesciej H. hercules oraz H. gigas wlasnie. Czasami zdarza sie Hysterocrates ederi, ale rzadko.
Prawdziwego H. hercules nie ma w handlu w ogole, najprawdopodobniej ten osobnik o ktorum wszyscy pisza to H. gigas. A poniewaz oryginalny genotyp herculesa zaginal, wszystko jest mozliwe.

Wiec jak kupisz H. gigas to mozesz dostac H. crassipes. Jak kupisz H. hercules na pewno dostaniesz H. crassipes :P

Maikardaaion
21-04-2014, 14:09
PS ;) zajrzyj do mojej oferty na sprzedaz :D mam pelna game hysterocratesow :P

morda
21-04-2014, 14:22
Albo jakąś hybryde dostaniesz...
Ale tym się nie zrażaj - naprawdę warto wg. mnie. Świetnie ptaszniki.

sskin
21-04-2014, 22:55
Ok dzięki za odpowiedzi ale zapomniałem zadać jeszcze jedno pytanie :). Jaka wentylacja jest dla nich najlepsza? Wiem że otwierane od góry powinno być... więc może na 'suficie' ale jaka siatka? Bo przecież są bardzo silne.

morda
22-04-2014, 00:02
Najlepiej ta perforowana blacha, taka jak w Biofilu jest. A i zrób jakiś zameczek, czasem moga przesunąć szybę. G. rosea od kumpla szybę natomiast podniosła, uciekła i spadając z półki się zabiła. Tak to jest jak szyba nie ma zabezpieczeń.

Baku
22-04-2014, 09:06
nie genotyp a holotyp ;];]

Maikardaaion
22-04-2014, 09:15
W tym konkretnym przypadku chodzilo o genotyp :) poniewaz osobnik wysuszony jest w gablotce muzeum, czyli fenotyp jest znany :)
Holotyp to genotyp i fenotyp, chyba ze mi sie cos pomylilo ;]

Baku
22-04-2014, 09:27
holotyp to osobnik uznany za wzorcowy przez odkrywce

fenotyp to jest uwidocznienie cech wynikajacych z genotypu + cechy nabyte niezalezne od genomu ( np blizna)
genotyp to jest zbiur genów harakterystycznych dla gatunku a genom dla osobnika ;]

Maikardaaion
22-04-2014, 09:33
Myslalem ze holotyp (od greckiego holos oznacza genotyp+fenotyp :] Wiec mi sie pokickalo :P

sskin
22-04-2014, 12:59
Hmm a co z wystrojem terrarium? Czytałem że nie poleca się 'tapet' bo akurat przy tej ściance może zrobić tunel i nie będzie go widać... Ale można np. przykleić ją równo z podłożem i będzie już ładniej wyglądało :)a prócz tego polecacie coś do wystroju? Miseczka jest potrzebna?

morda
22-04-2014, 13:49
Terrarium dla Hysterocratesa to puste terra z jakimiś 20cm ziemi. Nie dawaj dekoracji bo albo się zapadną pod ziemię albo pająk je zasypie. Tapeta też nie potrzebna. Po prostu puste terrarium + dużo ziemi. To im najlepiej odpowiada.

sskin
22-04-2014, 13:57
a miseczka z wodą?

morda
22-04-2014, 13:59
Nie potrzebna. Pająk pewnie ją zasypie. Wystarczy, że będzie miał wilgotno. Te pajaki lubią mieć dość wilgotno z tego co zauważyłem. Raz na miesiąc robie im nawet takie małe błotko :)

OlekL
22-04-2014, 14:01
Polecam - przed Hysterocratesem L9 miałem tylko małego kędziora i sobie radziłem a ptasznik bardzo fajny :) Terrarium 30x10x30 i wszystko widzisz...

sskin
22-04-2014, 22:37
hhehe sory że wszystkich pytań w jednym poście nie zadałem ale co raz mi nowe przychodzi do głowy... cóż taki już jestem :D. Jak jest z resztkami pożywienia u nich? wynoszą z nory czy zostawiają.. czytałem czyjąś wypowiedź że zdarza mu sie że musi rozkopywać gniazd żeby wyjąć reszytki... Jak z tym jest?

OlekL
22-04-2014, 22:41
One w sumie nie zostawiają resztek , jedzą na upartego do końca :) Ale jak mu sie zdarzy nie pochłonąć całęgo posiłku to z reguły wynoszą.

morda
23-04-2014, 01:50
Mój czasem nie wynosił i po 2 miesiącach była zmiana ziemi.

sskin
23-04-2014, 05:20
aha czyli niema jak sprawdzić tego... no cóż ale raz się żyje :)

morda
23-04-2014, 16:09
Jak zobaczysz wielkiego grzyba to zmień ziemię...

42d3e78f26a4b20d412==