PDA

Zobacz pełną wersję : Banalne pytanie o skorpa...



SDY
21-04-2014, 15:13
Wiec tak: mam (mam nadzieje ze mam) malutkiego Parabuthus leiosoma L2. Ma akwa, piach, kamienie plaskie. Wilgotnosc 40-50%, tempratura oscyluje w granicy 30 st, moze ciut wiecej w dzien, w nocy pokojowa. Jest u mnie miesiac, moze bez paru dni. Zjadl w tym czasie kilka karaczanow N.cinerea i ze dwie pinki. Zauwazylem ze poltora tygodnia temu z zolto-kremowego stal sie ciemno-brazowy. Przedwczoraj dalem mu kolejnego karaczana ale co prawda go zlapa, nozke odgryzl, ale nie zabil i nie zjadl. Wczoraj (co mnie przerazilo nie na zarty) zauwazylem ze maluch siedzi w niejscu (zawsze lazikowal). Puknalem go delikatnie w odwlok, ale zero reakcji... Siedzi juz tam 32h, nie zmieniajac prawie pozycji. Jedyne co zauwazylem, to to ze kleszcze przysunal jakby blizej otworu gebowego i je "skrzyzowal". Nie ma wklesniecia na glowotlowiu (a szlyszalem ze to oznaka smierci skorpionow), a ogonek nie jest zwiniety, sterczy jak zawsze. roblem w tym ze sie nie rusza i nie reaguje na bodzce. Bylbym pomyslal ze zdechl, ale nauczony wlasnymi doswiadczeniami z pajakami, zostawilem go jak jest myslac ze a noz midelec wylinka. Ale to juz 32 godziny! To u skorpow normalka ze siedza tak dlugo w bezruchu? Chyba nie...

Napiszcie mi prosze, ci co bardziej doswiadczeni w sprawach skorpionow, na co mam zwrocic szczegolna uwage. Tzn jak rozpoznac dokladnie czy to byc moze wylinka czt tez skorpek R.I.P.:(

Larkin
21-04-2014, 15:37
skorpiony potrzebują większej wigotności podczas wylinki niż pajaki, pod zadnym pozorem go nie dotykaj!!!
mój Hadoge nesw bezruchu siedział tydzien po czym spleśniał...

morda
21-04-2014, 15:41
A mój Androctonus siedział bez ruchy jeden dzień. Na drugi dzień jak go ruszyłem to okazało się, ze on sztywny... teraz leży wysuszony :( A taki fajny był... i taki popieprzony :)

Mysza1983
21-04-2014, 16:02
w życiu nie zwiekszać wilgotności skorpom pustynnym!!!

skorp sie zapada jak sie już padł i sie ususzył...

a skorpek sobie pada... jest bardzo duża padalnośc niektórych gat. skorpów co rekompensowane jest przez dużą ilośc młodych

z ciekawości sie zapytam, czym grzałeś skorpa?

Larkin
21-04-2014, 16:07
fakt pomyłka, przepraszam - nie doczytałem jaki to skorpion :/

ponczos
22-04-2014, 00:28
U mnie z Hadogenesem L2 było to samo.. chodzi, chodzi, chodzi.. nie chodzi. ://

SDY
22-04-2014, 01:40
Zarowka zwykla 25W, lustrzanka punktowa. Wilgotnoci nie zwiekszalem.

Czyli skorpek padl waszym zdaniem definitywnie?

Wicie moze jak sie nazywaja zaklady ktore zalewaja "bursztynem" rozne rzeczy? Zroblilbym sobie z malucha bryloczek.

Larkin
22-04-2014, 03:21
poczekaj jeszcze trochę, tylko go nie dotykaj i nie dawaj mu powodów do stresu...
a nóż widelec się mu polepszy... oby..
...dobrze że nie zwiększyłeś wigotności :P:P

daf
22-04-2014, 05:56
Mi samica troglodytesa robiła to samo. 23.25 nie reaguje na nic. 8.00 już lata zadowolona.

42d3e78f26a4b20d412==