PDA

Zobacz pełną wersję : P. Murinus



ZoKoL
05-05-2014, 14:09
Witam, właśnie wylenił się mój murinus i potwierdziły się moje przypuszczenia ... jest samcem jestem tego pewien ponieważ ma już haczyki. I tu mam pare pytań ponieważ teraz przeszedł dopiero 8 wylinkę jest bardzo mały na oko z 4,5 cm ciała. Czy taki samiec będzie się już napełniał czy będzie miał jeszcze zwyczajnie 3 wylinki do osiągnięcia dojżałości ??

PS postaram się zamieścić fotki :]

I nie na temat chętnie kupię samiczkę najlepiej ze śląska albo wyporzycze/wymienie .

SuperObiś
05-05-2014, 14:18
Jeśli twój samiec ma juz haczyki i bulbusy to znaczy ze jest juz dorosły. Bedzie się napełniał i nie bedzie więcej przechodził więcej wylinek (choć są bardzo sporadyczne wyjątki). To ze w opisie jest napisane ze samiec powinien osiągnąć dojrzałość płciową np. po 10 wylinka nie oznacza ze nie moze osiągnąć jej np po 8 lub 13. Ta liczba jest tylko orientacyjna i zalezy od cech osobniczych pajączka.

robert.p.
05-05-2014, 15:47
Jesli ma 4,5 cm cialka to nie jest jeszcze taki mały.Powinien sobie poradzić z samicą.Najmniejszy samiec murinusa jakiego widzialem mial ze 3 cm cialka(a moze nawet troche mniej) i ok 6 cm rozpietosci odnóży,w trakcie kopulacji nie mógł dosiegnąć do otworu płciowego samicy i nic mu nie wyszło.Po długich bezowocnych próbach kopulacji zniecierpliwiona samica zaatakowala go i zjadła.
Taki los karzełków :)

ZoKoL
05-05-2014, 23:16
No troszkę się mylłem, teaz po pomiarach z takim malutkim odwłoczkiem ma niecałe 4 cm ale z rozpięością łap dochodzi do 9 cm.

A może być jakaś przyczyna że już jako L9 osiągnoł dojrzałość ??

wh6fxe
06-05-2014, 00:36
Niee. Regulacja wyilgotnoscie tenp i ilosci podawanego pokarmu mozesz zmienic tempo wzrostu ale nie to kiedy pajaczek osiagnie dojrzalosc:] (gdzies juz taki temat byl).

Awikularia
06-05-2014, 01:21
Zokol, jestes w terrarystyce od 2000 roku i nie wiesz, ze jak ptasznikowi wyjda bulbusy i haczyki, to juz nie bedzie linial? Oj, cos nie doczytalo sie ;).

P. murinus samce bardzo szybko dojrzewaja - wlasnie z reguly po 8-9 wyl. Rzadko zdarza sie, aby samiec tego gatunku dojrzal pozniej (chociaz oczywiscie zdarza sie). Nie jest maly - jest calkiem normalny, po prostu jest to taki gatunek... Nie bylo zadnej przyczyny, no chyba ze taka, ze to Pterinochilus murinus...

ZoKoL
06-05-2014, 04:39
Heh ... dużo czytałem, ale widziałem też wilinki z haczykami dlatego mnie to bardzo zdziwiło ponieważ jest dopiero po 8 wylince ;/

Stratoscruiser
06-05-2014, 05:35
A jak to sie tyczy samic Murinusa kiedy stają sie dojżałe ??

morda
06-05-2014, 08:07
Kolo 10-11 wylinki możesz dopuszczać.

ZoKoL
07-05-2014, 06:27
Tak jak obiecałem dodaje fotki ...
Pierwsza fotka - porównanie według pieniążka :] (sorki za tą fotke ale jakoś tak wyszło).

ZoKoL
07-05-2014, 06:30
Fotka druga ... można zauważyć haczyk :)

ZoKoL
07-05-2014, 06:31
Fotka trzecia z widocznymi bulbusami

ZoKoL
07-05-2014, 06:48
Zauważyłem także jakąś czarną plamę na odwłoku, nieiwem co może być jej przyczyną (pająk ma ją od tej wylinki).

Bardzo mi go żal ;/ mam go od pierwszej wylinki, chętnie zamienię go np. na młode murinuski lub oddam doświadczonemu hodowcy który posiada młodą samicę, można sprubować dopuścić ale sądzę że skończy w zębach samicy (ma niecałe 4 cm ciała).

Stratoscruiser
07-05-2014, 10:56
Fajne fotki szkoda że nie jesteś z wawy bo szukam partnera dla mojej samicy L12

sebooz
08-05-2014, 05:16
:)
to sie teraz ucieszylem :) myślałem ze samiczki murinusów dojrzewajją mniej więcej tak jak i inne pajączki naziemne (12 wyl i dalej). Tak się składa ze mam 1 samiczkę po 10 wyl i chcialem ją wymienić na jakieś maluszki, ale chyba trzeba będzie pomyśleć o jakimś samczyku :)

"oddam doświadczonemu hodowcy który posiada młodą samicę, można sprubować dopuścić ale sądzę że skończy w zębach samicy (ma niecałe 4 cm ciała)."

Jak chcesz to ja mogę go przyjąć za pół kokonu, Będę kręcił film z przebiegu kopulacji który następnie bym Ci podesłał.

42d3e78f26a4b20d412==