PDA

Zobacz pełną wersję : Na jakiej zasadzie pajak chodzi po scianie?



MaCbo
16-05-2014, 07:15
Właśnie to mnie interesuje. W jaki sposób pająk swobodnie chodzi po pionowej sciance np. ze szkła i nie spada?
Pamiętam, że był kiedyś była dyskusja na ten temat, ale nie mogłem znaleźć tego w archiwum.
Prosiłbym o odpowiedź lub odpowiedni link. Dziękuję.

popekjr
16-05-2014, 09:09
pajak ma na koncach nog takie malenkie haczyki, i to dzieki nim jest w stanie sie wspinac na pionowe powierzchnie. a po czystej szybie nie pajak nie jest w stanie sie wspinac, jest to mozliwe gdy szyba jest zabrudzona.

kak
16-05-2014, 09:16
Tylko nalezy dodac jeszcze, ze na tych haczykach pajak ma jakies wloski "klejące", było kiedyś o tym w jakimś filmie dokumentalnym, tylko skupiono się bardziej na gekonach, które trzymają się na poziomych powierzchniach na podobnej zasadzie.

garo
16-05-2014, 09:52
Witam dokladnie jest tak jak mowi popekjr lecz jest nieprawdo ze po szystej szybie sie nie moze wspinac.
Moze sie wspinac nawet po czystej szybie a trzyma sie nieruwnosci jakie sa na tej szybie, bo wiadomo ze nic nie jest idealnie gladkie, a nierownosci niewidoczne dla nas golym okiem sa akurat wykorzystywane przez pajaki do wspinania sie i sa idealne dla ich haczykow.
Nie wspinaja sie tylko wtedy jak szyba jest mokra bo sie slizgaja i zsuwaja na du.




pozdrawiam garo

Kordian
16-05-2014, 10:43
Pająk na "poduszeczkach" na końcach odnóży ma gęsto "upakowane" szczecinki i wydaje mi się, że to głównie temu zawdzięcza zdolność chodzenie po różnych powierzchniach, a nie parze haczyków na końcu odnózy. Oczywiscie moge być w błędzie :P

MaCbo
16-05-2014, 12:44
Haczyki? na pewno?
Po pionowej powierzni to jeszcze mozna sobie wyobrazic ale jak pajak biega po suficie?:) Bardziej pasowaloby jakby mial cos klejącego na odnozach.

odi100
16-05-2014, 15:48
O ile sie nie myle to gekony maja tak drobne wypustki czy nie wiem jak to tam nazwac ze miedzy nimi a powierzchnia po ktorej ida tworza sie wiazania miedzyczasteczkowe czy cos tam takiego i to jest bardzo skomplikowane bo nam homosapiensom sie tego jeszcze nie udalo odtworzyc :P
ale moge sie mylic albo cos pomylic <lol2>

Ca2na3is
17-05-2014, 04:23
Jak możecie często zauważyć te poduszeczki pająka odblaskują na niebiesko lub kolorowo. To wszystko dzięki szczecinkom, które są tak drobne, że aż rozszczepiają światło. Tak jak poprzednik wspomniał działa to niczym przylgi gekona i nie ma w tym nic klejącego.

grand
17-05-2014, 08:12
Haczyki o których pisał "popekjr" uzywane są raczej na powierzchniach chropowatych, na szybie, to raczej rację ma "Ca2na3is". Mnie bardziej ciekawi mechanizm samej nogi pająka. Idealny pojazd terenowy nawet na Marsie. Z tego co się doczytałem, to jest to napęd bardziej hydro niż cięgnowo-stawowy jak u ssaków. Noga pająka ma 7 stawów ( biodro, krętarz, udo, kolano, goleń, przedstopie, stopa) i działa to perfekcyjnie, we wszystkich kierunkach, i jak szybko!. To jest dopiero doskonały efekt ewolucji milionów lat. Dlaczego do tej pory nie zbudowano nawet modelu nogi pająka?.

grand
17-05-2014, 08:12
Haczyki o których pisał "popekjr" uzywane są raczej na powierzchniach chropowatych, na szybie, to raczej rację ma "Ca2na3is". Mnie bardziej ciekawi mechanizm samej nogi pająka. Idealny pojazd terenowy nawet na Marsie. Z tego co sie doczytałem, to jest to napęd bardziej hydro niż cięgnowo-stawowy jak u ssaków. Noga pająka ma 7 stawów ( biodro, krętarz, udo, kolano, goleń, przedstopie, stopa) i działa to perfekcyjnie we wszystkich kierunkach, i jak szybko!. To jest dopiero doskonały efekt ewolucji milionów lat. Dlaczego do tej pory nie zbudowano nawet modelu nogi pająka?.

popekjr
17-05-2014, 09:48
NIE ZBUDOWANO MODELU NOGI PAJAKA, BO CZLOWIEK NIE JEST PUKI CO W STANIE STWORZYYC W SPOSOB SZTUCZNY TEGO CO STWORZYLA NATURA, I NIE MA W TYM NIC ZASTANAWIAJACEGO. A TE HACZYKI SLUZA ROWNIEZ DO WSPINANIA SIE PO SZYBIE.

42d3e78f26a4b20d412==