PDA

Zobacz pełną wersję : Kto ma opis Thrixopelma pruriens bardzo prosze wejść:)



Scorpio_666
22-05-2014, 12:36
Witam wszystkich

Jak w temacie widać szukam opisu Thrixopelma pruriens nigdzie nie mogę znaleść opisu!!!:( bardzo prosze o informacje o tym pajaku

P.S nie wystarczaja mi informacje z terrarystyka.com.pl

Dzięki z góry i pozdro

ironkapela
23-05-2014, 01:52
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Thrixopelma+pruriens+&btnG=Szukaj+w+Google&lr=

Awikularia
23-05-2014, 02:56
THRIXOPELMA PRURIENS

Na wolności występuje w Chile i Peru. Gatunek opisany w 1998 roku przez Smith’a. Ostatnio obserwowany w naturze w 2003 roku przez Peters’a. Angielska nazwa tego pająka to Green Velvet Tarantula.

Samica dorasta do 5-6 cm ciała, samce są mniejsze.

Podstawowym ubarwieniem tego ptasznika jest czerń. Tarczka grzbietowa ma złotawy połysk, podobnie jak pierwszy człon odnóży. Na kończynach znajdują się słabo widoczne jaśniejsze kreseczki. Odwłok ze złotą plamą, tzw. lusterkiem. Młode od małego są czarne z jasną tarczką grzbietową, na odwłoku mają błyszczącą plamkę. Rzadko kopią w podłożu.

Optymalne wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 30/25/20 cm (szer./dł./wys.). Jako podłoże można zastosować torf lub substrat kokosowy. Można tam umieścić jako kryjówkę kawałek kory. Temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 24-26 stopni (nocą może spadać do 18-20 stopni). Wymaga wilgotności w granicach 70-80%.

Ptaszniki karmimy larwami mącznika młynarka, much i drewnojadów. Można podawać im także świerszcze, karaczany i szarańczę.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze odnóży krocznych haczyki. Ubarwiony jest podobnie jak samica z tym, że nie ma aż tak błyszczącej tarczki grzbietowej. Jego cechą charakterystyczną są kolce występujące na każdej kończynie. Nogi pająka wyglądają jak gałązka jeżyny.

Ptasznik dosyć spokojny, łatwy w hodowli, rzadko wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Nadaje się dla początkujących terrarystów.

Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz.2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, Version 5.5;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
Własne doświadczenia.

Awikularia
25-05-2014, 07:18
Jak ktos chce ten opis wykorzystac do czegokolwiek, to prosze mnie o to zapytac.

Scorpio_666
26-05-2014, 03:39
oki ale narazie mi jest potrzebny do celów własnych nie pishe żadnej książki:P:P:P

POZDRAWIAM

42d3e78f26a4b20d412==