PDA

Zobacz pełną wersję : wysoka temp. + karmienie = szybki wzrost i problemy???



pawelus
04-06-2014, 02:08
czytalem ze jezeli pajaka obficie sie karmi i dodatkowo przebywa on w wysokiej temperaturze, co prawda rosnie on szybciej, jego metabolizm przyspiesza, ale powoduje to pozniejsze problemy z rozmnazaniem.
DLACZEGO? Na jakiej zasadzie to dziala? Skad zostala wzieta ta informacja? Doswiadczyl ktos tego?

Pozdrawiam,
Paweł.

Atrax
04-06-2014, 02:33
Nie jest to prawda.

Kordian
04-06-2014, 02:42
Zgadzam się z Atrax'em.

SuperObiś
04-06-2014, 02:57
Sprawdzałem empirycznie. U mnie niezauwazyłem niczego takiego.

smithimen
04-06-2014, 03:26
To dlaczego w opisach jest cos innego?? Jak jakis gosc chce sie dowiedziec o jakims zwierzaku, odsylacie go do faqu i opisow, potem jak ktos pyta sie dlaczego jest tak a nie inaczej mowicie to nieprawda, to proponuje zmienic faq i opisy:/

pawelus
04-06-2014, 03:29
to dlaczego jest tak napisane w FAQ oraz innych internetowych zrodlach?

pawelus
04-06-2014, 03:38
czyli moge spokojnie tryzmac pajaki w wysokiej temperaturze i utrzymywac je ciagle spasione?

smithimen
04-06-2014, 03:49
No wyglada na to ze tak:/ ja tez sie teraz dopiero o tym dowiedziałem, to faq mozna sobie w du.. wsadzic:/

pawelus
04-06-2014, 04:19
chodzi glownie o ten fragment FAQ:

"...Częste karmienie jest też niezdrowe ze względu na inny problem. Mianowicie częste karmienie ptasznika, połączone z wysoką temperaturą w terrarium powodują szybszy metabolizm, a więc i szybszy wzrost i szybsze dojrzewanie pająka, a co za tym idzie: krótsze życie. Oprócz tego, pająk może być nie zawsze zdolny do rozmnażania..."

Awikularia
04-06-2014, 04:24
Ja od dawna uwazam, ze to bzdura. Sprawdzilam na swoich zwierzakach. jedynie, co moze zaszkodzic przy rozmnazaniu, to zbyt wysoka temperatura inkubacji kokonu ;).

Dark Raptor
04-06-2014, 04:30
A ja myślę, że coś w tym jest. Jednak dla statystycznego sprawdzenia efektu tzw. "restrykcji kalorycznej" (bo zapewne o to tu chodzi) trzeba byłoby sprawdzić długość życia pająków. Większość terrarystów trzyma je jednak od niedawna, pająki często zmieniają właścicieli (różne warunki). Tak więc wyciągnięcie jakichś wniosków jest w tej chwili niemożliwe (choć sądząc po głosach na AB zaobserwowano już pewne efekty).

Zasada "restrykcji kalorycznej" polega na tym, że organizm utrzymujący wysoki metabolizm żyje krócej. Jest szereg teorii wyjaśniających to zagadnienie. Najprawdopodobniej związane jest to z powstawaniem wolnych rodników, uszkadzających DNA i powodujących powstawanie mutacji, skracających życie zwierzęcia. Zjawisko to udowodniono u bardzo wielu grup organizmów: od pierwotniaków po ssaki.

przemek_lewy
04-06-2014, 05:40
no cos w tym jest Darku, bo zauwazylem ze dosc "spasione pajaki" czesciej padaja i choruja na rozego typu dolegliwosci czesto zwiazane z genetyka

Atrax
04-06-2014, 07:09
Jezeli tak pisze w FAQ, to trzeba to usunac, bo to bzdura.
Jak przyjdzie Nook, to mu o tym powiem.
Powiedz jeszcze, w jakim opisie to zauwazyles, to tez sie usunie.

popekjr
04-06-2014, 08:49
Dark`u i przemku, nikt nie podwaza tego ze pajaki w wyniku przyspieszonego metabolizmu zyja krocej, bo tak jest. i mysle ze przyspieszony metabolizm powoduje szybsze starzenie sie organizmu pajaka dlatego tez umieraja szybciej, odnosnie chorob w wyniku przekarmienia to chyba jakas pomylka ale nie jestem pewien.
ale watpliwosci pytajacych dotyczyly rozmnazania!

rakowiak
04-06-2014, 13:02
To nie powoduje problemów z rozmnażaniem ! Ale o ile się nie myle to są problemy z długowiecznością ptasznika i żyje on krócej jeżeli jest obficie karmiony i jest w wysokiej temperaturze.

pawelus
04-06-2014, 13:58
mi wlasnie chodzi o to, zeby podrostki trzymac, w wyzszej temp. i obficiej karmic (szybszy wzrost), a cieszyc sie pozniej dlugowiecznoscia doroslych trzymanych w normalnej temp. czy to jest mozliwe bez szkody dla zwierzat ?

moro
04-06-2014, 14:15
podobna dyskusja miała miejsce ma innym forum
http://terrarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?p=41465
pocztajcie

garo
04-06-2014, 14:16
To prawda !!!
Dzieje sie tak poniewasz w tak szybkim czasie narzady pluciowe nie zdarza sie dobrze wyksztalcic, rozwinac i wtedy pajaki sa po prostu bezplodne.


garo

Awikularia
04-06-2014, 16:02
Powtarzam: ja tego u siebie nie zauwazylam. Ale moze ktos prowadzil na ten temat badania. Ja nie.

pawelus
04-06-2014, 16:18
A kto z was tego doswiadczyl? tzn. hodowal w ten sposob pajaki i zauwazyl bezplodnosc? Albo kto tak hodowal i nie zauwazyl?
Chyba najlepiej niech sie wypowiedza osoby ktore tego doswiadczyly ;) ...

matii
04-06-2014, 16:19
Garo,cos mi tu nie pasuje.Skoro ptasznik linieje,tzn ze rosnie,wiec skoro rosnie w takim razie wyksztalcaja sie narzady plciowe.

Ten problem napewno występuje u kregowców,ale czy u ptasznikow tak jest??

matii
04-06-2014, 16:30
Poza tym,skoro nadmierna ilosc pozywienia i temperatura maja wplyw na bezplodnosc,podobnie powinno byc kiedy zachodzi odwrotna sytuacja.Niska temperatura + mala ilosc pożywienia.

pawelus
05-06-2014, 02:29
wydaje mi sie, ze jezeli pajak zrzuca wylinke, to jest w pelni na nia przygotowany, rowniez pod wzgledem narzadow plciowych, a warunki moga tylko przyspieszac wzrost pajaka (takze wzrost jego naradow plciowych)

wh6fxe
05-06-2014, 04:50
a moze te narzady przy zbyt wysokiej temp rozwijaja sie za szybko?? moze gdy pajak jest juz zdolny do rozmnazania to jego narzady sa juz "za stare". trzeba tez to wziac pod uwage.

Atrax
05-06-2014, 06:19
No nie wiem... nie wiem, czy mozna to sobie tak tlumaczyc :>
Mysle, ze jesli sie tego dokladnie nie sprawdzi, to nie ma co zbytnio dyskutowac.
Wiem chyba nawet, dlaczego takie informacje zostaly wypuszczone. Jak ktos probowal laczyc dojrzalego samca z "teoretycznie dojrzala samica", ktora mozliwe byla zbyt mloda, by kopulowac, to mogl dojsc do takich to wnioskow, ze samica jest bezplodna :>
No ale... nie widzialem nigdzie potwierdzenia. Tym bardziej sie dziwie, jak moglem takie cos w FAQ zostawic i przez 2.5 roku nic o tym nie wspomniano.

matii
05-06-2014, 07:59
W FAQ bylo wiecej takich perełek,nie wiem czy pamietacie tekst o dopuszczaniu samic do 3 miesiaca po wylince,bo pozniej zamyka sie otwor plciowy i samiec nie moze zaplodnic samicy ,lol

Atrax
05-06-2014, 08:07
Przynajmniej wiem, ile osob to przeczytalo :>

Mariusz
09-06-2014, 01:09
mam za malo doswiadczenia, ale tak na logikę, to dobre warunki (temp i dużo pokarmu) powinny sprzyjać rozmnażaniu.
W przyrodzie młode rodzą się przeważnie wtedy, kiedy pokarmu jest pod dostatkiem.
Co do bezpłodności dobrze karmionych i trzymnanych w wysokiej temperaturze pająków, to prawdopodobnie teoria ta związana jest z szybkim przechodzeniem wylinki przez samicę.
Szybki wzrost, może sprawić, ze świeżo zapłodniona samiczkaki przechodzi wylinke, przez co nie dochodzi do wydania potomstwa.
To tylko moja teoria.

pawelus
18-06-2014, 14:15
SLUCHAJCIE!!!
Wiec jak, jakie ostateczne wnioski wyciagamy? To moze wielu osobom pomoc...

42d3e78f26a4b20d412==