PDA

Zobacz pełną wersję : samiec przedwcześnie dojżały?



raptor
05-06-2014, 07:42
Normalnie nie zwróciłbym uwagi na małego samca usambary podczas rutynowego przeglądania pająków ale tym razem moją uwagę przyciągneły, jak na owego młodziaka, dorbne szczegóły. Okazuje się, iż samiec ten mając niespełna 2,5 cm (L7/8) jest już dojżały... Dziwnie wygląda w konfrontacji z samicą, która jest przecież relatywnie dwa razy większa, nie wspominając już o masie... NIespodziewałem się aby pająk był dojżały przy takiej wielkości. Często się to zdaza? Zastanawiam się, czy go dopiścić, czy dać sobie spokój.

robert.p.
05-06-2014, 08:31
Miałem kiedys od kolegi takiego samego małego samca murinusa-mniej wiecej tej wielkosci co Twój.Po dopuszczeniu do samicy próbował kopulowac,ale dysporoporcja rozmiarów nie pozwoliła mu na zaczepienie jej zebów jadowych na haczyki,no i nie sięgał bulbusami do jej otworu płciowego.Po kilkudziesieciu minutach niepowodzeń,samica wnerwiła sie ostatecznie i zezarła niedorostka.

wh6fxe
05-06-2014, 09:36
U murinow taki maly dorosly samiec nie jest az tak zadko spotykany. Tak maly samiec zadko staje sie urzyteczny podczas kopulacji (lub wogole) nie slyszalejm jeszcze przypadku gdzie tak maly samiec dobrze sie spisal:].

Awikularia
05-06-2014, 10:06
Ja mam samca Paraphysa manicata, ktory ma niecale 2 cm ciala (powinien miec tak ze 3-3,5 cm. Jest dorosly od pazdziernika 2004 r. W "dziecinstwie" chorowal - zaatakowala go plesn. Udalo mi sie go uratowac, ale nie urosl za bardzo.

A u P. murinus zdarzaja sie takie maluchy. Reszta tak, jak pisal Robert.

garo
05-06-2014, 10:44
To zalezy od tego ile mial pokarmu w zyciu, ten najwyrazniej byl slabo karmiony i nie urosl za duzy ale jest dojrzaly, i moze byl starszy niz L7-8 a tego nie wiesz !

garo

raptor
05-06-2014, 10:49
no akurat na pewno nie jest starszy niż L7/8- mam jeszcze kilka sztuk : )
wszystkie karmię jednakowo

moro
05-06-2014, 16:24
ja teraz mam murinusa L8 i jest już dojżały samiec

Buzek
07-06-2014, 02:51
No ja też mam pdobny przypadek mam samca Brachypelma Vagans. Dokładnie 7 lipca wyliniał na L8 a 8 lipca zauważyłem że ma już chaczyki i bulbusy, i tak jak w twoim przypadku pajączek nie jest za wielki. A co do pomyłki z liczba wylinek to wykluczam taką możliwośc gdyż mam go od L1. Na początku tez mi sie nie chciało wierzyć w takie przedwczesne dojrzewanie ptaszników, ale teraz wiem że to możliwe.

42d3e78f26a4b20d412==