PDA

Zobacz pełną wersję : drewnojad może uszkodzić ptasznika?



elkrakerso
14-06-2014, 14:22
jak w temacie.wybywam na tydz i właśnie wrzuciłem cambri L4 sporego drewnojada(taki czarny nozny chrząszcz którego można pod kamieniami znaleźć)chrząszcz(czy może to żuk nie wiem ale mniejsza z tym)jest całkiem spory ma ok 1,5 cm dł na wszelki wypadek przyciąłem mu żuwaczki żeby mi nie pocharatał pajączka.wielkością dorównuje pająkowi bez odnóży więc to spora zdobycz.żuczek od razu się zakopał bo nie przepada za światłem.moge go tak na tydz zostawić jako prowiant?pająk troszke przymierzał się żeby go zaatakować ale jakoś od razu nie mógł się zdecydować(jest dość najedzony).więc pytanie brzmi czy nie musze się obawiać że kolacja zrobi krzywde pająkowi?????

Dark Raptor
14-06-2014, 14:27
Po pierwsze drewnojady są gatunkiem tropikalnym i raczej ich u nas nie znajdziesz.
Po drugie rozwijają się w próchniejącym drewnie i raczej pod kamieniami ich nie uświadczysz.
Po trzecie, jest to raczej chrząszcz z rodziny biegaczowatych... i szkoda, że akurat je ukatrupiasz, bo są pożyteczne.
Po czwarte, zawsze możesz dorwać gatunek chroniony (dwa todzaje w obrębie rodziny są pod ochroną) - znając znajomość naszej entomofauny wśród hodowców pająków i ich zapęd do wrzucania wszystkiego co się rusza pająkom, jest to bardziej niż możliwe.
Po szóste, bronią się jeszcze śmierdzącymi wydzielinami... ale raczej nic nie zrobi.

...a gdzie po piąte? Zjadłem :>

elkrakerso
14-06-2014, 14:41
dobrze że mnie poprawiłeś bo nie miałem zielonego co to za zwierzątko,pod ochroną to chyba nie jest bo jest straszliwie pospolite gdzie sie nie ruszy człowiek.ale oki, dzięki za odp uspokoiłeś moje obawy.

kak
14-06-2014, 14:54
elkrakerso, kedziorek tez jest strasznie pospolity, a pod ochrona jest ;)
dawaj normalna karmowke, po co polska faune niszczyc.

Stein
14-06-2014, 16:42
kedziorek jest pospolity w hodowlach a nie w naturze , z natury był masowo odławiany przez co praktycznie go w niej nie ma , troche zostało ale już jest w innym miejscu niż był te 100 lat temu , dlatego jest pod ochroną

kak
14-06-2014, 17:04
Stein, wstawiłem ";)" .. wiem doskonale, to samo niedługo będzie z roseą, jak dalej będą na kontenery ją wywozić :/

Stein
15-06-2014, 07:56
a sorry nie zauwazylem :) Ale racja , nie wiem po cholere odławiać ptaszniki na dzień dzisiejszy.

przemek_lewy
15-06-2014, 10:35
taaa watpize zeby ktos sprzedawal kilka rosei L12-13 za marna kase bo ten pajak wolno rosnie i jak by ktos chcial trzymac az tyle pajakow tego gat to by sie zesr*** zanim by sei doczekal juz takich osobnikow no i oczywiscie wszystkie jeszcze samice :) ja mam swoja L13 i tez podejzewam ze z odlowu:(

42d3e78f26a4b20d412==