PDA

Zobacz pełną wersję : super express z dnia 2 sierpnia strony 8-9



michaśśś
18-06-2014, 06:26
czytaliscie ? dosyć ciekawe to jest , fajnie by tak było gdyby pajączki i skorpy niektóre w polsce były , ale my tego nie dozyjemy , no ale jak tak otym przeczytałem to dosyc ciekawe . i fajne zdjecie rosea jest ehhh : Pozdrawiam wszystkich terrarystów

Theraphos
18-06-2014, 06:49
A mozesz przepisac bo nie chce mi sie iśc do kiosku;)

BoNo
18-06-2014, 07:25
No tez bym chetnie przeczytal ten artykul, a juz nie mam do Super Expresu wczorajszego, a jestem ciekaw.

Ciekawski BoNo , z gory wielkie dzieki

michaśśś
18-06-2014, 08:00
dobra przepisz eale wieczorem jak wrócę do domu to wam przepisze bo dosyć ciekawe są .



PS podobno pająk to symbol szczęścia oprócz L Hesperus itp

Dawidptasznik
18-06-2014, 10:26
Tez chetnie przeczytam!!!:)
POZDRO

Awikularia
18-06-2014, 11:42
W super ekspres nie wierzylabym za bardzo, podobnie, jak w FAKT :P:P:P:P

michaśśś
18-06-2014, 12:00
będę pisał fragmentami bo nie chce mi sie całosci przepisywać

Chodzi o to że klimat w polsce sie ociepla i tu cytat z gazety
,, klimat może sie znacznie ocoeplić , oznacza to duze zmiany w świecie roślin jak i zwierząt . Przyjmuje sie ze granicą nie do przejścia dla tropikalnych owadó i pajęczaków sa Karpaty . Ta granica moze bycjednak szybko pokonana jeśli temp. na kontynencie wzroscie a na to sie zapowiada.'' W polsce moze pojawic się wiele nowych gatunków owadów np. cykady , modliszki , duze motyle , wśród nich słynna trupia główka''.


inny cytat

,,Czy przyjdzie nam zapomnieć o wędkowaniu słodkowodnym? czy nasze leszcze i szczupaki zastąpią egzotyczne stwory? '''

i ostatni cytat

,, Niejadowite skorpiony buthus europeus już są na terenei słowacji . Tylko czekać aż pojawją sie u nas . Zaatakują z południa : Dolny śląsk , górny Śląsk i Małopolskę ''



koniec cytatów z mojej strony to uważam ze nie ma niejadowitych skorpionów , głupote napisali , moze być słaby jad ale zawsze przecieżjest ,

michaśśś
18-06-2014, 12:04
będę pisał fragmentami bo nie chce mi sie całosci przepisywać

Chodzi o to że klimat w polsce sie ociepla i tu cytat z gazety
,, klimat może sie znacznie ocoeplić , oznacza to duze zmiany w świecie roślin jak i zwierząt . Przyjmuje sie ze granicą nie do przejścia dla tropikalnych owadó i pajęczaków sa Karpaty . Ta granica moze bycjednak szybko pokonana jeśli temp. na kontynencie wzroscie a na to sie zapowiada.'' W polsce moze pojawic się wiele nowych gatunków owadów np. cykady , modliszki , duze motyle , wśród nich słynna trupia główka''.


inny cytat

,,Czy przyjdzie nam zapomnieć o wędkowaniu słodkowodnym? czy nasze leszcze i szczupaki zastąpią egzotyczne stwory? '''

i ostatni cytat

,, Niejadowite skorpiony buthus europeus już są na terenei słowacji . Tylko czekać aż pojawją sie u nas . Zaatakują z południa : Dolny śląsk , górny Śląsk i Małopolskę ''
a


koniec cytatów z mojej strony to uważam ze nie ma niejadowitych skorpionów , głupote napisali , moze być słaby jad ale zawsze przecieżjest ,

Atrax
18-06-2014, 12:11
Niejadowite Buthusy? :)

michaśśś
19-06-2014, 02:03
no włąśnie tak napisali i mnie to trochę dziwi , jak ludzie sioe nie znajato po co piszą głupoty w gazetach ?

wpg
19-06-2014, 02:45
michaśśś napisał(a):

>W polsce moze
> pojawic się wiele nowych gatunków owadów np. cykady , modliszki
> , duze motyle , wśród nich słynna trupia główka''.

co do trupiej główki to latałem ostatnio po różnych stronach entomologicznych i z informacji na nich zawartych wynika, że trupia główka już występuje na terenach południowej Polski. BTW ten motyl ma podobno do 15cm rozpiętości skrzydeł :D:D

pozdro

Dark Raptor
19-06-2014, 03:48
Trupia główka jest notowana w Polsce od kilkudzesięciu lat (a nawet dłużej, zależy wszystko od granic kraju ;-) ). Od 2004 roku nie jest objęta ochroną, gdyż osobniki notowane w kraju nie rozmnażały się (tylko zalatywały do nas i ginęły bezpotomnie). Ostatnio są głosy wśród znawców tematu, że populacje na południu mogą się rozmnażać.

Co do zmian w składzie fauny. Jest faktem, że pojawia się wiele ciepłolubnych gatunków lub znacznie zwiększają one swój zasięg. By daleko nie sięgać, a pozostać przy pajęczakach - tygrzyk paskowany. Pająk ten związany jest z suchymi, kserotermicznymi łąkami. Jeszcze do niedawna był rzadkością. Ostatnio odnotowałem go już daleko na Mazurach, a koło swojej działki mam trwałą, wieloletnią populację. Być może niedługo zostanie zdjęty z listy chronionych. Widać też znikanie wielu borealnych (północnych) gatunków, zwłaszcza motyli.
Ocieplanie się klimatu i jego wpływ na naszą faunę jest więc faktem. Pomyślcie co będzie gdy klimat stanie się wystarczająco dobry, by mógł zachodzić pełny cykl rozwoju zarodźca malarii. Jego wektory (przenosiciele), komary Aedes żyją już w Polsce od dawna. Tym się powino przede wszystkim martwić, a nie "niejadowitymi" skorpionami :) Tyczy się to też kupy innych chorób (m.in. pierwotniaczych i bakteryjnych), zwłaszcza przy wzmożonym ruchu turystycznym, transporcie/ucieczkach/wypuszczaniu egzotycznych zwierząt na łono natury.

michaśśś
19-06-2014, 06:12
ale to pisałem to co w gazecie napisane było przecież , osobiście nei wiem czy trupia główka jest w polsce czy nie

42d3e78f26a4b20d412==