PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie jest wasze zdanie?



Gallson
22-06-2014, 02:31
Zawsze mnie kusiło by załozyc ten temat i zobaczyc co wy o tym myslicie. Jak uwazacie czy hybrydy ptasznikow wystepuja w naturze ? Bo mi sie jakos tak wydaje ze tak jeszcze tyle gatunkow nie ma nazwy i nigdy nie wiadomo. Na tcp w dziele Faq http://www.terrarium.com.pl/forum/faq/ptaszniki.php zobaczcie pierwsze czyli jaki gatunek wybrac pisze na dole
Pozostałe Brachypelmy, na przykład B. ruhnaui, czy B. baumgarteni (która prawdopodobnie jest hybrydą B. boehmei i B. smithi) są niezwykle rzadkie i niezwykle ciężko je dostać (w szczególności tę drugą).
przeciez B. baumgarteni wyglada jak czysta mieszanka smithi i boehmei a B. ruhnaui jak hybryd boehmei X vagans
a co wy o tym myślicie i czy moze ktos z was wie czy hybrydy osiagaja pelne rozmiary i czy mozna je dalej rozmnazac ??

Tepez
22-06-2014, 02:51
Wiem tyle, że każdy rodzaj z rodziny Hysterocrates może kopulować np. Hercules + Gigas to będzie jakiś H. Crasspies :P

matii
22-06-2014, 03:13
Pelne rozmiary osiagaja napewno,mialem kiedys hybrydy albopilosum i vagansa,tyle ze jak dorosly bardziej przypominaly kedziora niz vagansa.Co do rozmnazania to raczej nie ma szans.Chociaz watpie zeby ktos przeprowadzal badania na ten temat.

Awikularia
22-06-2014, 03:51
Coz, wyglad w oznaczaniu gatunkow nie ma znaczenia - a raczej ma, jedynie na koncu. Wystarczy popatrzec na zdjecia Ch. cyaneopubescens i T. cyaneum, na zdjecia D. fasciatus i M. zebratum - te pajaki sa z wygladu identyczne, a jednak naleza do calkowicie innych rodzin. Oczywiscie, ze sa naturalne hybrydy - na ten temat tocza sie stale dyskusje, ale my nie mozemy o tym zadecydowac - nie jestesmy specjalistami. Trzeba takie tezy jeszcze udowodnic. To, ze Brachypelmy sa podobne nie oznacza, ze w naturze krzyzuja sie jak dzikie kroliki....

ZioMaleK
22-06-2014, 04:15
wiele gatunkow jest do siebie podobna ale to znaczy ze sa spokrewnione nie bardzo na pierwszy zut oka nie da sie powiedzec od czego pochodzi ptasznik i czy to gatunek brachypelam czy inny hybrydy zadko kiedy dozywaja i nie moga sie rozmazac tak odrazu nie da sie stwozyc innego gatunku przeciez ode twozyly sie 1000000 lat chodz nie mozna tego wykluczyc

Dziadu
22-06-2014, 04:20
Nie ma szans poniewaz (hyba) Niejeste w 100% pewny hybrydy sa bezplodne!
przyklad mozna wziasc ze czasem krzyzuje sie Leszcz Z plocia i powstaje leszczo Ploc Która jest bezplodna! Jezeli jest inaczej czyli dany gatunek jes plodny i jest wstanie wydac na swiat potomstwo! Mówi sie wtedy ze powstal nowy gatunek!

Goblin
22-06-2014, 04:49
Nie wszystkie hybrydy są bezpłodne .... hybrydy węzy są płodne np. lamrpoipeltis x zbozówka.... są 100% płodne i mozna je rozmnazać dalej...

Dziadu
22-06-2014, 05:02
wiec mówie jezeli sa plodne i maja odrebne gen niz matka i ojciec! I ich potomstwo ma takie same jak maciezysty gatunek to mozna mówic o powstaniu nowego gatunku! Nie wiem jak jest to na 100% ale duzo gadalismy o tym z naszym nauczycielem od bilogi!

Atrax
22-06-2014, 05:15
Wiesz, w biologii czasem 2+2 nie rowna sie 4. Jest troche kontrowersji wokol tego, co piszesz. Generalna definicja gatunku obejmuje wszystkie osobniki o wspolnych cechach, ktore moga sie wzajemnie krzyzowac i wydawac plodne potomstwo, ok... ale wtedy trzeba by o d* rozbic cala pajecza systematyke, bo wskazywaloby to np. ze wszystkie Brachypelmy to jeden gatunek, a mimo to, sa one wciaz klasyfikowane do osobnych gatunkow. Mielibysmy wtedy do czynienia do takiego zjawiska jak u psow. Jest jeden gatunek psa: Canis familiaris, ale wystepuja krzyzowki pomiedzy jego rasami i powstaja mieszance.
Bodajze Baku dal kiedys artykul pewnego doktorka, ktory twierdzil, ze wszystie Brachypelmy to jeden gatunek.

Nie wszystkie fakty da sie podlozyc pod jeden szablon :)

Dziadu
22-06-2014, 05:22
moze i masz racje to! Nie powiedzialem ze t tak dokladnie jest! Ale jedno pytanie to czemu napszyklad Vagans Ruzni sie od smithi??

Dziadu
22-06-2014, 05:26
Niekture ajaczi to hybrydy a jednak uznajemy je za odzielny gatunek brachypelm! Byc moze Hybryde vagans x albopilosum mozna uznac za nowy gatunek brachpelm!

Ra_B
22-06-2014, 06:07
ja nan pytanko czy ktos moze mi sprzedac takiego pajaczka najlepiej B. baumgarteni ??

~jonasz~
22-06-2014, 06:39
Zauwazyem u Ciebie w profilu ze masz Brachypelme baumgareteni mogł bym wiedziec gdzie ja nabyłas..???

Koc
22-06-2014, 09:54
Warto by dodać jeszcze do tej definicji gatunku to, że krzyżują się między sobą ale w naturalnym środowisku. Wówczas jeżeli w wyniku krzyżówki w warunkach laboratoryjnych uzyska się płodne potomstwo nie świadczy to o tym, że to ten sam gatunek. Izolacja rozrodcza może występować na innych poziomach, np. inne zachowania godwe czy zrónicowanie nisz i inne. W ten sposób dwie populacje jeszcze na tyle podobne genetycznie żeby potencjalnie dawać płodne potomstwo można by uznać za różne gatunki. Ale także za podgatunki więc zależy to od przyjętych kryteriów.
Więc jeżeli różne gatunki z rodzaju Brachypelma nie krzyżują sie w naturze mimo iż obszary ich występowania się stykają czy pokrywają są to różne gatunki, nawet jeżeli są rozmnażane przez terrarystów. Oczywiście zależy to od przyjętej definicji gatunku.

garo
22-06-2014, 10:34
Tez mnie to ciekawilo poniewasz nie jestem zwolennikiem hybryd i nie popieram takich krzyzowek pajakow ale z tego co wiem to sa hybrydy w naturze.



garo

42d3e78f26a4b20d412==