PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie



coulidge
01-10-2012, 05:40
Jakie oświetlenie stosujecie dla kraba tęczowego? Czytałem o UV jednak nikt nie pisze jakie dokładnie (dla gadów czy rybek i ile % UVB), a może zwykłe żarówki wystarczją?

Pozdrawiam

straku
01-10-2012, 07:22
Zdecydowanie dla gadów. Świetlówki akwarystyczne dają UV bardziej w kierunku wzrostu roślin.
Stusuję światlówkę 15W Sera Terra UV (światło dzienne, UVA(30%) i UVB(4%), do tego dzienna SUN-Glo Hagena i dla pełnego cyklu (i ogrzewania) Night-Glo, tez Hagena.
Wyglada na to, że Lonce się podoba taki układ: tak w dzień jak i w nocy lubi sobie posiedzieć pod dzienną żarówką aby się powygrzewać. Do tego dzienna żarówka Sun-Glo w swoim spektrum swiatła tez ma część promieniowania UVA.
Jednak moja znajoma tez ma kraba, ale tylko zwykął zarówkę - póki co trzyma się dobrze; zobaczymy co po wylince, która się zbliża ;)
Pozdrowy

coulidge
01-10-2012, 08:27
Wielkie dzięki!! Takiego konkretu oczekiwałem!
Napisz jak krab znajomej będzie po wylince, i czy przebiegła ona tak samo jak pod Twoim oświetleniem.

straku
01-10-2012, 08:46
Prawdopodobnie wysztko przebiegnie dobrze u Agnieszki (znajoma), ale nie wiem ile razy tak mozna. Aby zwierze przyswajało witaminę A i D3 potrzebuje UV. To Zwierzęta z tropików, więc temparatura, wilgotnosc i swiatło są bardzo wazne.
Moja Lonca zapewne tez juz niebawem wylinieje, bo przestała jeść i siedzi po dwa dni w kokosie, prawie się nie rusza. A ja mam dziś pilny wyjazd słuzbowy i wracam dopiero w piątek wieczorem, nie wiem co się w tym czasie wydarzy (ale nie zostawiam go bez opieki ;) )
Ciesze się, ze mogłem Ci pomóc. Znajdź sobie mój post na temat światlówek na forum Terrarium (http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=1&i=7592&t=7592).
Pozdrowy.

Nestor
02-10-2012, 13:39
mam kraba juz ponad rok, ma zwykłą żarówke, bez UV. dostaje witaminy i wapń(dla gadów, wstrzykuje w rybe). liniał juz 3 razy, bez problemu.
UVb jest potrzebne nie do wchłaniania wit d3 tylko do jej syntezy, jeśli jest dostarczona z pokarmem, UV nie jest konieczne

straku
03-10-2012, 04:00
Odpowiedź nr 1 każdego informatyka brzmi: A u mnie dziala ;)
Ale czy tak rzeczywiscie jest? Nie twierdze, ze krab nie moze zyc bez UV, ze nie bedzie linial. Czasem tylko po ktorejs wylince zaczynaja odpadac konczyny, a czesm schodzi z tego swiata (jest nawet gdzies post na ten temat na forum). W naturze UV jest bardzo duzo, a terrarium powinno odzwierciedlac namiastke srodowiska naturalnego. Skoro nie ma UV, to mozna by dyskutowac czy potrzebuja czesci wodnej, czy filtrowac wode, czy utrzymywac temperature powietrza. Wszytsko mozna, ale czy sie powinno.
Zgeneralizowanie czasem prowadzi do zaniedban zyjac w prezekonaniu, ze wszytsko jest w porzadku. Oczywiscie kazdy moze wyrazic tu swoje zdanie, ale kazdy z nas ocenia to indywidulanie na podstawie posiadanej wiedzy i doswiadczen.
Co do witamin: zawsze mozna podawac zwierzetom dodatkowe witaminy. Osobiscie jednak preferuje naturalne, to samo w kwestii wapnia. Jest tyle pokarmow, ktore im to zapewniaja, ze uwazam to za dodatkowy koszt (UV tez kosztuje...). Ale mozna i tak - kwestia gustu.
I na koniec uwaga do wypowidzi Nestora:

>>UVb jest potrzebne nie do wchłaniania wit d3 tylko do jej syntezy, jeśli jest dostarczona z pokarmem, UV nie jest konieczne

Super, prawie sie z Toba zgadzam, ale pozwol ze zaproponuje Ci zaprzestanie spozywania pokarmow innych jak ziemniaki nafaszerowane sztucznymi witaminami. Bedziesz zyl, ale...
Wybacz sarkazm, ale to w nawiazaniu do urozmaicenia menu skorupy.
Konkluzje:
- UV dla kraba nie jest konieczne, ale konieczne jest wtedy dowitaminizowywanie
- dla komfortu zwierzaka nalezy urozmaicac diete (sole mineralne, wapn i witaminy), ale wtedy UV juz bedzie potrzebne
Zycze udanych wyborow, rowniez ekonomicznych (kupowac witaminy czy zainwsetowac w UV do jej synetzy).
Pozdrowy.

Nestor
03-10-2012, 15:22
witam
chyba mnie źle zrozumiałeś, nie chodziło mi o podawanie krabowi ciągle tego samego pokarmu, tyko z dodatkiem witamin, jestem za jak najbardziej urozmaiconą dietą. moja wypowiedż dotyczyła tylko naświetlania uv i podawania gotowej d3.
a jedząc tylko ziemniaki, nawet z najlepiej zbilansowanymi dodatkami witaminowymi długo bym nie pożył, bo nie tylko witaminy są potrzaebne do życia, ale to zapewne wiesz.
a co do sztuczności witamin w proszku... moze wcale nie są sztuczne, tylko pozyskiwane z roślin, zwierząt i po prostu oczyszczone, a nawet jeśli sa syntetyzowane sztucznie, to wg mnie to te same, biologicznie czynne związki chemiczne.
wracając do sprawy uv czy gotowa d3. mozna tą witamine dostarczyć z naturalnymi produktami, jeśli nie chcesz w proszku, np wątroba jest bardzo bogata w witaminy, również d3. właśnie z wątrób(np fok) wit d3 pozyskują eskimosi, którzy, ze względu na szczelne ubranie(wiadomo dlaczego) z uv mają niewiele kontaktu.
pozdrawiam was i wasze kraby

straku
04-10-2012, 02:26
Owszem, najwidoczniej wyszlo male nieporozumienie ;)
Jednak jak widac reprezntujemy dwie odmienne szkoly hodowli :) I z tym nie bedziemy dyskutowac - zapewne kazda ma swoje zle i dobre strony. Najwazniejsze, aby skorupy czuly sie dobrze :)
Oczywiscie temat nie zostanie wyczerpany, ale jak napisalem we wczesniejszym poscie, kazdy bedzie mila prawo wyciagnac wnioski z naszej dyskusji, ocenic je. Szkoda tylko, ze nikt wiecej nie dolaczyl sie do dyskusji, a sadzac po ilosci odslon postow cieszy sie zainteresowaniem :)
To moze tyle na zakonczenie. Mam nadzieje, ze spotakmy sie tu jeszcze nie jeden raz.
Pozdrowy.

coulidge
05-10-2012, 09:03
Postanowiłem że mój krab będzie miał zwykłą żarówkę "lustrzankę" (regulowaną ściemniaczem) i świetlówkę dla gadów 5% UVB. Na noc tylko grzałka. Taki układ jak na moje potrzeby jest chyba optymalny.
Niezależnie od kwestii związanych z wit. D3, sądzę że zgodzicie się, iż świetlówka UV uwydatnia kolorystykę kraba (tak przynajmniej jest w przypadku mojego legwana). A skoro tak się dzieje, to pewnie UV pozytywnie wpływa na naszego pupila (jak i każdego, kto żyje pod słońcem) ;)
Myślę że jednak niezależnie od tego dobrze jest raz w tygodniu, zaaplikować w pokarm jakieś śladowe ilości multiwitaminy. Na złe mu nie wyjdzie napewno!!

straku
08-10-2012, 05:42
Pogratulowac rozsądku!
Wyważenie opinii jest bardzo wazne, a z Twoim podejściem się zgadzam. Myslę, ze Twoja skorupa dobrze będzie sie czuła :)
Co do kolorystyki: moja Lonca też ma przepiekne kolory, zauważalnie poprawiły się po przyniesiemu ze sklepu. BTW, pozostali bracia w sklepie sa już w stanie agonalnym :( Gdybym mógł, wziąłbym je wszytskie...
Pozdrowy.

PSODS
30-12-2012, 12:58
ja mam w akwaterra zwykłą świetlówke:)

42d3e78f26a4b20d412==