PDA

Zobacz pełną wersję : Jakies raki do terra



Misieq
04-11-2012, 11:08
Czy sa jakies gatunki raków dostępne w handlu?? W sklepie mówili ze mozna złapac raki pręgowane bo blotne i szlachetne sa pod ochrona ale ja wole kupic i tu mam problem. Pytam sie bo chce sobie kupic i jeszcze jaka wielkosc osiagna

koleś
04-11-2012, 11:38
Ja widziałem raki "akwariowe" w Zoologicznym były po około 10 zł za sztukę,
nie wiem dokładnie co to za gatunek.
Z tego co słyszałem to raki muszą mieć bardzo czystą i mocno napowietrzoną wodę, bo inaczej bardzo szybko odchodzą z tego świata

xol
04-11-2012, 11:47
Jest sporo gatunków egzotycznych raków hodowanych w akwariach i akwaterrariach. Rzadko, ale czsem trafiają się w polskich sklepach. Jeśli chodzi o informacje, to zdarzają się artykuły o rakach w czasopismach akwarystycznych, ale w tej chwili nie podam ci tytułów i numerów, bo nie pamiętam, musiałabym poszuka...

Misieq
04-11-2012, 13:14
serdeczne dzieki czekam na wypowiedzi innych
Pozdrawiam wszystkich (*,;;,*)

Szymon_czarodziej
04-11-2012, 16:24
Mozna rzeczywiście złapać raki pręgowane,(Orconectes limosus) ale nie nadają się one do hodowli w wielogatunkowym ciepłym akwaterrarium ze względu na temperature-preferuja niską. Poza tym wytrzymują dosyć spore zanieczyszczenie wody. Jak pisałes rak szlachetny (Astacus astacus) i blotny (Astacus leptodactylus) jest pod ochroną, tymbardziej odpada. Tymbardziej, ze te ostatnie sa szalenie trudne do znalezienia. Jest jeszcze rak sygnałowy (Pacifastacus leniusculus), też sprowadzony z zachodu intruz, tego mozna znaleść na północy kraju (pomorze) i nie jest chroniony.
Proponuje jednak spróbować z rakami ciepłowodnymi, najczęsciej oferowane w sklepach są raki kubańskie (Procambarus cubensis), takie brązowawo-szare, rosną one do niewielkich rozmiarów (max 8-10 cm długości). Zdecydowanie fajniejsze są inne czasami dostępne gatunki Procambarus, np clarkii (w zależności od odmiany czerwony lub niebieskawy). Te rosną już do pokaźnych rozmiarów rzędu 25 cm. Ostanio widzialem P. clarkii na giełdzie w Katowicach (maluszki po 15 zł). Procambarus pochadzą z Ameryki.
Zupełnym jednak odjazdem (IMHO) są raki australijskie takie jak Cherax destructor (przepięknie i naturalnie błękitny, żyje w mulistych rzekach) albo Cherax tenuimanus (opalizująco czarny). Ten pierwszy dorasta do ok 30 cm, drugi do ok 40 cm. Niestety nigdy jeszcze nie miałem okazji widzieć ich w naszym kraju... a szkoda.

Misieq
07-11-2012, 07:01
Wesołych Swiąt życzę wszystkim miłośnikom skorupiaków, ich rodzinkom i zwierzaczkom

Teraz jeśli by wam nie sprawiło kłopotu prosiłbym o fotki waszych raczych terrariów

P.S Raki bede miał po nowym roku(zamówiłem kubańskie w zoologu)

balti
20-11-2012, 04:18
Witam
Są jeszcze w Polsce dostępne raki słodkowodne z Ameryki Półn.Procambarus alleni.Piękne nieduże raczki koloru niebieskiego.Widziałem też Procambarus millerii-pomaranczowe,oraz Procambarus clarkii red i black.Trzeba troszkę za nimi pochodzic i popytac .Ale w sumie są dostępne.Cheraxy rzeczywiscie trudno sprowadzic.No Australia ma swoje prawa jesli chodzi o wywóz zwierząt.Acha ostatnio widziałem na giełdzie w Łodzi takie zielonkawe raczki z rodziny Procambarus ale dokładnie nie pamietam jak sie nazywają.Sporo informacji mozna znależc w numerach aquaforum z 2003 roku.Autorytetem w tej dziedzinie jest pan Chris Lukhaup.Acha przypomniało misie te zielone to Procambarus fallax.
Kiedys mnie ten temat bardzo interesował ,jesli ktos chce moge przesłac kilka zdjęc raków na e-mail.Mam kilka.

42d3e78f26a4b20d412==