PDA

Zobacz pełną wersję : Ile razy składa (rak kubański)



Radek. P.
07-01-2013, 10:11
No, kupiłem raki kubańskie. Mam jednego chyba samczyka i jedną stuprocentową samicę. Są za młode, by to stwierdzić na pewno, ale samica, w sklepie nosiła młode.
Kiedy ją złowiono uciekły.
I teraz moje pytanie: ile razy po zapłodnieniu samica może znieść jaja?
Pytam dlatego, że ten drugi może jeszcze okazać się samicą, Czy mam wtedy szansę, by ta pierwsza jeszcze złożyła jaja?

Radek. P.
09-01-2013, 01:41
A może ktoś wie jak często może składać jaja?

Radek. P.
27-01-2013, 02:40
No cóż, Jednak mam dwie samice. "Samczyk" własnie złożył jaja. Druga samica jak na razie nie składa drugiej porcjii.

olimpia1400
10-05-2013, 05:58
hehe, ty sie nie ludz, ze to koniec... mialam jednego raczka, kupionego jakos we wrzesniu, "urodzila" male, tzn. znalazlam je przy wymianie wody w akwa, przelozylam 2 malutkie(ok 1 cm) do innego akwa. Reszta zostala dokladnie wyczyszczona a dorosla wrocila do rybek. zaczela je kaleczyc, wiec sie zdenerwowalam, male oddalam do sklepu a duza chcial mój tata do 200 l akwa.
oddalam je chyba w lutym. teraz tam sa takie ok 2 cm male raczki.... skad sie wziely???????? ona byla sama..

Radek. P.
10-05-2013, 06:18
Jednak koniec! Te samice są już na tamtym świecie (wylazły w nocy z wody i wyschły). Wydaje mi się jednak, że ten rak kubański to nie Procambarus cubensis, tylko Procambarus sp. Jest to ważne, bo Procambarus sp. rozmnaża się partenogenetycznie i nie potrzebuje samca do rozmnażania (a gdyby potrzebował, to już by wyginął, bo z tego co wiem, samce tego gatunku nie istnieją). nie wiem, co prowokuje je do rozrodu Może całkowita podmiana wody albo zmiana temperatury. :-/

A te maluchy, które się wykluły z tamtych jaj maja już 4,8 cm. :-) kiedy się wykluły miały 0,5 cm i przez te trzy miesiące wydłużyły się niemal dziesięciokrotnie co na wagę daje prawie 1000 razy (bo jeszcze dochodzi grubość i wysokość). Może już niedługo same złożą jaja. :-)

olimpia1400
11-05-2013, 00:07
no nie wiem jak z tym rozmnazaniem jest. a opis tego raczka to gdzies jest?
ja sie nie natknelam....

Radek. P.
11-05-2013, 01:08
Napisałem obszerny opis na tym forum, by ktoś zamieścił go w dziale opisy gatunków. Przeczytaj wątek "Powinien być opis raka kubańskiego" W razie czego nieco o rakach możesz znależć na angielskich stronach internetowych (rak po angielsku jest crayfish i takiego hasła szukaj w google)

Radek. P.
11-05-2013, 01:13
Napisałem obszerny opis na tym forum, by ktoś zamieścił go w dziale opisy gatunków. Przeczytaj wątek "Powinien być opis raka kubańskiego" W razie czego nieco o rakach możesz znależć na angielskich stronach internetowych (rak po angielsku jest crayfish i takiego hasła szukaj w google).

42d3e78f26a4b20d412==