PDA

Zobacz pełną wersję : utrzymanie akwarium



Arystarch
08-01-2013, 15:16
Mam pytanie... od razu zaznaczam, że nie hoduję żadnego skorupiaka, tylko chrząszcze Dytiscus sp., ale może jednak znajdzie się ktoś kto mi poradzi, ponieważ chodzi mi o utrzymanie akwarium. Postanowiłem się spytać o to na tym forum, ponieważ karmię je surowym mięsem (chyba podobnie jak kraby czy raki). Moje pytanie brzmi, jak sobie radzić z utrzymaniem czystości wody, tzn. co zrobić, że nie trzeba było po każdym karmieniu mięsem zmieniać całej wody? Filtr, jakieś ślimaki czy może rośliny? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Radek. P.
08-01-2013, 15:23
Kam je żywym pokarmem. najlepsze są larwy wodzenia (szklarka), bo się nie zakopują.

straku
08-01-2013, 15:39
Jesli to mozliwe, to zastosuj fitr. Jak najmniejszy. NIe wiem ile masz wody i jaki jest stopien zanieczyszczenia. Z doświadczenia powiem tylko, ze nawet najmniejszy fitr jest suteczny, pod warunkiem odpowiedniego dobrania przepływu. Fitr ma jeszcze kilka zalet oprócz fitrowania: wymusza ruch wody, dotlenia ją. Poza tym w fitrze zyja bakterie, które utrzymują równoeage bilogiczną wody. Dzięki temu szybako np. mija zmętnienie. Pamietaj jednak, że i fitr trzeba czyscić. Z upływem czasu zmniejsza sie jego przepływ pod wpływem zanieczyszczeń. Filtr dobrze tradzi sobie równiez z róznego rodzaju osadami, ale nie powierzchniowymi. Sądzę, że zmętnienie powodowane pokarmem da sie usunąć za jego pomocą. ALe wode i tak od czasu do czasu trzeba wymienić.
Pozdrawiam
K.

Arystarch
09-01-2013, 08:27
Dziękuję za odpowiedź. Chaoborusa jako pokarm raczej nie będę stosował, Dytiscus odżywia się raczej większymi zwierzętami (poluje przecież na małe rybki i kijanki). Na pewno jednak zastosuje filtr, ponadto dowiedziałem się, że mogłbym "wziąść" bakterie od jakiegoś akwarystyz jego filtra, by zasiedliły mój.

mark0wy
09-01-2013, 10:49
Bakterie nitryfikacyjne i tak pojawia sie same, oczywsicie jesli wezmiesz je od kogos z filtra, to filtracja biologiczna zacznie sie szybciej. Pamietaj jednak podczas przenosin, ze bakterie te sa bardzo wrazliwe.
Pozdrawiam
Mark0wy

aliks
11-01-2013, 13:06
Od czterech lat mam akwarium z krabem i nie posiadam filtra. Utrzymanie czystosci jest bardzo proste. Trzeba karmic malymi porcjami.Kiedy woda robi sie metna to po prostu trzeba ja wymienic. Ja wymieniam wode raz na tydzien.

42d3e78f26a4b20d412==