PDA

Zobacz pełną wersję : Hura, mam małe raczki kubańskie



Radek. P.
14-02-2013, 12:15
Jajeczka mniejszej samiczki raka właśnie się wykluły. Są maluszki!
A za 10 dni powinny się wykluć jajka większej samiczki, już widać w nich bardzo dobrze rozwinięte embriony. (a poza tym zapisałem daty złożenia jaj. Różnica była równa 10 dni)

koleś
14-02-2013, 12:36
gratuluje ( o ile to nie prima aprilisowy żart)

Radek. P.
14-02-2013, 13:35
To nie jest prima apilisowy żart. Wcześniej napisałem o tym, że złożyły pod postem (napisanym przeze mnie) - Ile razy składa (rak kubański). (To jest troche niżej na forum skorupiaki). Druga samica złożyła troche pózniej niż tamto napisałem.
Teraz przyszedł czas wylęgu.
Małe są strasznie śmieszne. Przezroczyste, malutkie i mają maleńkie, okrągłe czarne oczka.
Jeszcze trzymają się matki, ale myślę, że instynkt macierzyński niedługo się wyczerpie i bede musiał je rozdzielić.
Można powiedzieć, że raki kubańskie to jedyne zwierzęta, które mogą konkurować z gupikami pod względem rozmnażania. Zawsze jak widziałem je w sklepach, z dorosłymi pływały maluchy, a teraz i u mnie w akwarium są maluchy. :D
Trzymam je narazie razem z matką w małym plastikowym pojemniku do chodowli owadów,wypełnionym wodą. Będę je tam trzymał do czasu, aż staną się za duże, by "zeżarł" je filtr. Mają tam odgałęzienie napowietrzarki (do przewodu doprowadzającgo powietrze do akwarium dorosłych dołączyłem rozgałęziacz do pompek i są 2 przewody). Jest tam też drobnoziarnisty żwir (nie chcę by wlazły w otwory pomiędzy kamieniami i nie mogły wyjść).

Mam nadzieję, że jak najwięcej przeżyje. :)

Baku
14-02-2013, 16:02
hehe terz jestem radek p :]

po ile je będziesz sprzedawał ??

Radek. P.
14-02-2013, 22:15
A sklep zoologiczny może je kupiś od niezarejestrowanego hodowcy? Kiedy pytałem czy w przypadku rozmnożenia przyjmą młoe papugi, powiedzieli mi, że hodowla musi byc zarejestrowana.

MataManX
16-02-2013, 11:19
jak nie ma na dane zwierze citesu to chyba nie musisz mieć papierów aby do sklepu sprzedać przynajmniej tak mi się wydaje ja spokojnie papugi i chomiki do sklepów sprzedawałem

Radek. P.
16-02-2013, 11:32
To nie chodzi o cites. Papużki faliste tak łatwo mnożą się w niewoli, że się ich nie wyłapuje. Oni boją się ptasiej grypy. Jeśli papugi są z niezarejestrowanej hodowli, nie mają żadnych dowodów na to, że nie są chore i mogą jedynie uwierzyć na słowo. Ale nie wiem, zwierzęta zmiennocieplne nie przenoszą chorób na ludzi, więc może kupią. (Ale sprzedam tylko jeśli przeżyje tyle, że będę miał przeraczone akwarium) :-)

Radek. P.
06-08-2013, 07:17
Piszę po sześciu miesiącach. Z tamtych około 50 raczków przeżyło dokładnie 5 sztuk (reszta została przez nie zeżarta), Ich matki dawno odeszły do krainy wiecznych łowów (na skutek wyjścia z akwarium i uduszenia się). Te raczki, które się urodziły 1 kwietnia, nie przeżyły, a wszystkie, które zostały są młodsze o dwa tygodnie. Mają po 5 centymetrów i kolory dorosłych raków.

I tak wygląda sytuacja po pół roku.

A teraz, co chciałem napisać. Jeden z maluchów jakiś czas temu złożył jajka :-)
To już będzie trzecie pokolenie w tym akwarium. Ciekawe jak będzie wyglądała sytuacja za następne pół roku. Znalazłem go dopiero teraz, bo one się bardzo kryją podczas opieki nad jajkami i nie wychodzą z kryjówek ani w nocy, ani nawet na karmienie.

Dokupiłem też jeszcze jednego raka w czerwcu i on też złożył jaja (Dzisiaj, albo wczoraj w nocy)

P.S. W międzyczasie dowiedziałem się, że ten gatunek rozmnaża się wyłącznie przez partenogenezę, a samiec nie istnieje, więc maluchy nie są wynikiem żadnego kazirodztwa.

Radek. P.
09-09-2013, 13:03
I kolejne dwa raki złożyły jaja...
Biorąc pod uwagę, że jeden rak składa ok. 30 jaj, to to daje jakieś 120 małych raczków. :-)

Chyba powinienem zacząć je sprzedawać...

42d3e78f26a4b20d412==