PDA

Zobacz pełną wersję : różowe jajka i odróżnienie garunków u Achatin



AGAM
28-01-2012, 13:14
W nocy z dnia 5-6.III jedna z moich Achatin riddlei złożyła jajeczka. Trzymam je w plastikowym wiaderku zakopane płytko pod ściółką. Jest ona stale wilgotna a temperarura waha się w granicach 23-28C. Dzisiaj zauważyłem, że niektóre jajeczka stały się różowe. Co to może oznaczać??

I drugie pytanie:
Od dłuższego czasu mam dwie A. riddlei a w ostatnich dniach nabyłem dwie A. achatiny. Czy wie ktoś może czym właściwie różnią się te dwa gatunki?? Bo ja nie widze różnic (może jedynie nieco ciemniejsze ubarwienie nogi u A. achatina)... I czy kiedy A. achatiny dojrzeją będę je musiał oddzielić aby unkinąć hybrydyzacji z riddlei`ami??

Fryta
29-01-2012, 06:03
A. achatina gdy dorośnie ma jasno kremowy, prawie biały czubek muszli. To znak szczególny tego gatunku. U innych achatin nie jest on tak wyraźnie rozjaśniony. Poza tym występuje u nich duża zmienność osobnicza, a na barwe ciała może znacznie tez wpływać żywienie.
A riddlei ma nieco bardziej wydłuzona i węższą skorupę.

Nie wiem czy te getunki krzyżują się między sobą.

Co do barwy jajeczek - nie zauważyłem u siebie nigdy ich różowienia, ale moje riddlei nie składały jeszcze jaj (miałem za to wielokrotnie młode A. achatina).

AGAM
29-01-2012, 06:59
otworzyłem dziś jedno różowe jajko i był w nim mały ok. 4mm ślimak, ale nie żyje. Nie iwem czy był martwy, czy to na skutek przedwczesnego wyciągnięcia z jajka.

42d3e78f26a4b20d412==