PDA

Zobacz pełną wersję : Odnośnie wapnia dla Achatina achatina!!



Conqueror
02-03-2014, 07:13
Czy zamiast zmielonych skorupek z jajek i kostek wapiennych dla papug mogę podawać skruszoną kredę szkolną. Wygląda, pachnie i smakuje tak samo... Jak mam podawać te kostki wapienne? Wystarczy położyć w słoiku czy terra tą kostkę czy lepiej rozkruszyć czy zeskrobać (a robi sie to dużo łatwiej niż w przypadku skorupek) i posypać na ich pokarm?

Z góry dzięki za jakiekolwiek informacje!!!

Gerald
02-03-2014, 07:22
Morze być to, jak i również sepia, kamień z czajnika, i skorupki z jajka. Na tym forum jest to napisane co 6-8 post więc poszukaj wcześniej, ale chyba większej ilości źródła wapnia nie znajdziesz.

josetsu
02-03-2014, 07:23
mozesz krede. ja tak wlasnie robilem od czasu do czasu-to ardzo dobry sposob-najpierw przygotuj sniadanko swoim slimaka a pozniej zetrzyj, skrusz krede na plylek wprost na to jedzenie-jedzac od razu beda poieraly wapno:)
co ostatnio zauwazylem ze slimaki zjadaja rowniez skorupy swoich starysz i zdechlych towarzyszy-jesli masz stare skorupy tez mozesz podac-skorupa kazdego slimaka bedzie dobra:) byle nie byly to skorupu kupion od sprzedawcy na jarmarku itd... bo nie wiem czy one nie sa jakos zabezpieczane chemicznie zeby ladniej wygladac:)
pozdrawiam:)

Conqueror
02-03-2014, 07:32
To dobrze... dzięki... kredę będę miał za darmo ze szkoły... a te skorupy też im jakoś rozkruszyć?

josetsu
02-03-2014, 07:39
nie musisz-jesli to skorupu achatin, winniczkow to same sobie poradza-wazna jest wilgotnosc terra to i im latwiej rozbroic skorupe:)
kolega Gerald tez napisal posta ktorego przypadkowo usunalem- napisal ze zarowno skorupy jajek, kreda i kamien z czajnika moze byc-wiekszej ilosci wapna jak w kredzie nie znajdziesz:)- przepraszam geralda!!!!
pozdrawiam:)

Conqueror
04-03-2014, 07:06
W opisie Achatina achatina jest napisane że w dużym terra można trzymać dużą liczbę osobników!!! Moje pytanie: jak duże musi być to terra????????????

josetsu
04-03-2014, 13:21
to kwestia wzgledna:) niestety ale okreslenie duze terrarium to dla kazdgo cos innego-sadze ze duze zaczyna sie od100x40x40:) w przypadku slimakow uwazam e 50x50x50 jest w 100% wystarczajace-zawsze musisz sam "na oko" ocenic ile maja twoje slimaczki miejsca w terra!! czy nie obijaja sie jeden o drugiegi i oga swobodnie sobie "swirpwac" gdzie chca!! u achatin wazna jest grubosc podloza minimum 10cm wiec i wysokosc terra musi byc odpowiednia dlatego 50cm:) sam ocen czy Twoje slimaki maja odpowiednie lokum do ich wielkosci! ile ich masz-i jakiej sa wielkosc:)??

Conqueror
05-03-2014, 05:01
Mam ich 11 ale są malutkie średnica muszli to 1-2 zależy od osobnika.... dlatego narazie siedzą sobie w niedużym słoiku... ale sobie coś zbuduję większego...

a tak nie na temat... można im podawać surowe ziemniaki??

josetsu
05-03-2014, 05:58
nie surowych nie dawaj ja bym nie dawal!! to dla czlowieka nie zdrowe, zwierzeta tez raczej scinaja ugotowane ziemniki:)

Czarna Mamba
07-03-2014, 10:29
Ja bym kredy szkolnej jednak nie polecała. Nie wiadomo jakie mają domieszki. Kostki wapienne dla papug nie są drogie (ostatnio kupiłam 4 za 2 zł) a jeśli masz małe ślimaczki to na pewno na długo Ci starczą:)

Keplianica
16-04-2014, 00:46
Ja swoim daje nie pokruszone skorupki- o ile mogą się na nie wdrapać bez kulania skorupki to zjedzą ją bez wysiłku!
Mam jednak kolejne pytanie: zażeraja się tymi skorupami tak, że 3 ślimaki potrafią 1 dziennie zeżreć.
Czy mam jakoś ograniczać ilości czy same wiedzą kiedy maja dość?

Czarna Mamba
17-04-2014, 00:15
Nie przesadzisz z taką ilością wapnia na pewno. Skoro wcinają to widocznie tego potrzebują:)

Niedościgniony
17-04-2014, 13:41
Keplianica nie ograniczaj ślimakom dostępu do wapnia. Skoro one dużo jedzą to najwidoczniej go potrzebują. Jeśli ograniczysz im ilość spożywanego wapnia to będą one miały słabe skorupki, lub będą sobie wzajemnie podjadać muszelki.

Pozdrowiaski

Keplianica
19-04-2014, 01:56
DZieki za info. Ich głód na Ca moze być spowodowany tym, ze poprzedni właściciel bardzo im go skąpił. Przez tydzień jak je mam i podaje wapń skorupa urosla im o 2 cm ;) Wiec bardzo go potrzebowaly!

Czarna Mamba
21-04-2014, 11:34
Być może skąpił im generalnie jedzonka, wapń jest bardziej po to aby skorupki były twardsze. Moim ślimaczkom, mimo, ze podaję codziennie spore ilości wapnia, często pękają muszle. Od jakiegoś czasu więc, nie podaję im ani Tropicala ani suszonych dafni, żeby maluchy nie rosły za szybko i miały czas na wzmocnienie swoich domków:). I ten sposób działa:).
Pozdrawiam:)

Keplianica
02-05-2014, 00:14
Mi sie wydaje ze nie tylko wapń jest potrzebny do budowy skorupki. Jak ktoś wie, jakie jeszcze mikroelementy, i jak je zapewnić, niech pisze! Moze lamliwość skorupy to oznaka niedoboru też innej substancji?

42d3e78f26a4b20d412==